
Inavguracijo Donalda Trumpa bo iz občinstva spremljal tudi kitajski podpredsednik Han Dženg, ki ga je po zavrnitvi vabila v Washington poslal predsednik Ši Džinping. Kdo je najvišji kitajski predstavnik, ki se je kdajkoli udeležil inavguracije ameriškega predsednika, in zakaj so v Pekingu izbrali prav njega?
Na današnji inavguraciji Donalda Trumpa bo Kitajsko zastopal njen podpredsednik Han Dženg. Kot je znano, je Trump na svečanost povabil predsednika Ši Džinpinga, ki pa je udeležbo zavrnil in v Washington poslal svojega namestnika. Ta ima sicer v politični hierarhiji Ljudske republike Kitajske bolj simbolično vlogo. Poleg predsednika je od njega pomembnejših še sedem članov politbiroja komunistične partije.
Čeprav Ši v ZDA pošilja svojo “številko osem”, pa je Han najvišji kitajski predstavnik, ki se je kdajkoli udeležil inavguracije. Trump je namreč letos prekinil dolgoletno prakso, po kateri uradna vabila prejmejo le veleposlaniki držav, in na svojo zaprisego povabil več tujih voditeljev.
Han je podpredsednik Kitajske postal leta 2023, pred tem pa je bil eden od sedmih članov politbiroja komunistične partije. Kot piše BBC, je večino politične kariere preživel v Šanghaju, kjer je bil Šijev pomočnik, ko je bil ta partijski sekretar v Šanghaju. Leta 2012 je ta položaj prevzel prav Han. Poleg tega je sodeloval še pri promociji kitajske pobude pasu in ceste ter pri enem od odborov za zimske olimpijske igre leta 2022 v Pekingu. V podpredsedniškem mandatu se je osredotočal predvsem na zunanje zadeve, še piše BBC.
Več analitikov Hanov odhod na inavguracijo vidi kot potezo, s katero se želijo v Pekingu izogniti hudim trenjem z novo ameriško administracijo. Ta bo glede na Trumpove predloge polna ostrih kritikov Kitajske, ki so pripravljeni sprejeti kopico ukrepov proti tej državi. Vendar pa lahko v izbiri podpredsednika razberemo tudi določeno mero previdnosti kitajskega vrha. Hanov položaj v hierarhiji Šiju omogoča, da se lahko ob morebitni zaostritvi odnosov z ZDA še vedno sklicuje na distanco do Trumpa, so za BBC izpostavili analitiki.

Kot je za CNN ocenil Jun Sun iz mislišča Stimson Center, želi Kitajska z napotitvijo njenega podpredsednika sporočiti, da resno jemlje Trumpovo povabilo in je pripravljena tvegati. Tveganje po njegovih besedah predstavlja možnost, da Trump v nekaj dneh po vrnitvi na položaj uvede večkrat napovedane carine na kitajsko blago in tako osmeši vlado v Pekingu.
Kitajski podpredsednik se je v nedeljo že srečal s prihodnjim ameriškim kolegom J. D. Vanceom. Po navedbah Trumpove tranzicijske ekipe sta govorila o problematiki s fentanilom, trgovanju med državama in regionalni stabilnosti. Kitajski državni medij Xinhua je poročal, da je Han izrazil pripravljenost Kitajske za sodelovanje z ZDA pri “spodbujanju stabilnega, zdravega in trajnostnega razvoja kitajsko-ameriških odnosov”. Pri tem je priznal, da se zaveda razlik in trenja, a opozoril na skupne interese.
Kitajski medij poroča, da se je Han sestal tudi s člani ameriške poslovne skupnosti, vključno z Elonom Muskom, ki velja za Pekingu bolj naklonjenega človeka. Kitajski podpredsednik je na srečanju ameriška podjetja pozval k spodbujanju trgovinskih odnosov med ZDA in Kitajsko.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!