Transparency International EU je pripravil poročilo o zaslužkih, ki jih evropski poslanci prejemajo poleg plače. Približno 30 odstotkov poslancev namreč poleg plače prejema še druge dohodke. Vendar nekateri primeri izstopajo: več poslancev namreč v Evropskem parlamentu odloča o področjih, na katerih opravljajo svoje dodatno delo.
Organizacija Transparency International EU ugotavlja, da nekateri poslanci prejemajo denar od kmetijskih lobijev in avtomobilskega sektorja, hkrati pa so politično aktivni na teh področjih. S tem se brišejo meje med javnimi in zasebnimi interesi, poroča Euronews.
Približno 30 odstotkov od 720 zakonodajalcev v Evropskem parlamentu poleg plače prejema še druge dohodke. Skupno na leto zaslužijo 6,3 milijona evrov.
Na vrhu seznama je romunski poslanec Gheorghe Piperea (Evropski konservativci in reformisti). Po ocenah letno prejme 657.000 evrov drugih prihodkov. Gre predvsem za prihodke iz odvetniške pisarne, ki jo je ustanovil. Sledita mu francoski zdravnik Laurent Castillo in Italijan Roberto Vannacci. Njegova politična knjiga Il Mondo Al Contrario iz leta 2023 se je izkazala za presenetljiv in očitno donosen uspeh.
Osnovna plača evroposlancev znaša 124.000 evrov letno. Poleg tega dobijo še 59.400 evrov nadomestila za izdatke in nadomestilo za prisotnost, ki običajno znaša 52.800 evrov. Poslanci lahko poleg poslanske funkcije opravljajo še drugo delo, a morajo to prijaviti. Evropski parlament je pravila zaostril po škandalu z domnevnim lobiranjem, znanim kot Katargate.
Vsak politik sam presodi, ali gre za navzkrižje interesov
Vendar pa Transparency International bolj kot višina dohodkov skrbi možnost, da dodatno delo posega v opravljanje dela evropskega poslanca. Raphaël Kergueno, ki je pri Transparency Internationalu pristojen za politiko, je za Euronews povedal, da evroposlanci nimajo pravice opravljati plačanih lobističnih dejavnosti. Opozoril je, da je to pravilo nekoliko nejasno, saj “vsak politik sam presodi, ali gre za navzkrižje interesov”.
V raziskavi opisujejo primere, kot sta nemška poslanca Stefan Köhler (Evropska ljudska stranka) in Christine Singer (Renew), ki mesečno od Bavarskega združenja kmetov dobita po več tisoč evrov, hkrati pa sta tudi člana parlamentarnih odborov za kmetijstvo in okolje.
Češki poslanec Filip Turek (Domoljubi za Evropo) navaja, da mesečno kot svetovalec v avtomobilski industriji zasluži 10.000 evrov. Hkrati pa se s tem področjem veliko ukvarja tudi kot poslanec, nedavno je o avtomobilski industriji spregovoril na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta.
Poslanci prepričani, da je pomembno sodelovati v družbi in podjetjih
Nekateri poslanci odgovarjajo, da je pomembno ohraniti vezi z realnim svetom. “Nepogrešljivo je, da ohranimo povezavo z realnim svetom,” je za Euronews povedal Castillo. Konflikta med bojem za boljšo zdravstveno politiko v Evropskem parlamentu in ambicijo, da kot zdravnik skrbi za druge, francoski poslanec ne vidi.
Podobno meni nemška poslanka Monika Hohlmeier (EPP), ki z delom v multinacionalnem kmetijskem in energetskem podjetju BayWa letno zasluži približno 75.000 evrov. Prepričana je, da poslanci Evropskega parlamenta ne smejo biti v političnem slonokoščenem stolpu, ampak morajo sodelovati v podjetjih in družbi.
Drugi pa trdijo, da dodatno delo ni v nasprotju z njihovimi obveznostmi v Parlamentu. Poslanec iz Luksemburga Charles Goerens (Renew Europe) kot neodvisni upravitelj v podjetju Foyer Finance, ki ima deleže v investicijskih in zavarovalniških družbah, letno zasluži 43.000 evrov. Goerens opozarja, da sodeluje v parlamentarnih odborih, ki se ukvarjajo s kmetijstvom in ustavnimi zadevami, ne pa z regulacijo finančnega sektorja.
Piperea, Köhler, Singer in Turek se na prošnjo Euronewsa za komentar niso odzvali.
Kergueno: Evropski parlament bi moral biti pri preverjanju proaktiven
Vendar Kerguena iz Transparency Internationala pojasnila poslancev ne prepričajo vedno. Ugotavlja, da ima evroposlanec še vedno možnost pisnih vprašanj o določeni temi. Tudi če ne sodeluje v odboru, ki je neposredno povezan z njegovim dodatnim delom, lahko poskuša vplivati na svoje kolege. Zato si Kergueno želi, da bi bil pravilnik ostrejši. “Evropski parlament bi moral proaktivno preverjati dodatno delo poslancev. Še bolje bi bilo, če bi to počel zunanji organ. Prav tako je treba uvesti sankcije za kršitve kodeksa,” je rekel.
Transparency International seznama ni sestavil prvič. Maja se je na vrhu lestvice znašel litovski poslanec Viktor Uspaskich. Prijavil je namreč, da je iz podjetja s pomembnimi ruskimi interesi na področju poslovnih nepremičnin letno zaslužil tri milijone evrov.
Na junijskih volitvah Uspaskich ni bil ponovno izvoljen. Nato pa je avgusta v javnost prišla informacija, da je nekdanji poslanec v središču preiskave goljufivih izplačil, vrednih več kot pol milijona evrov. Obtožbe je označil kot neutemeljene.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje