Kitajska kljub kritiki Trumpovih ukrepov izrazila željo po sodelovanju z ZDA

Svet 21. Jan 202513:23 0 komentarjev
Blinken na Kitajskem
Foto: PROFIMEDIA

Peking je ob nastopu novega ameriškega predsednika Donalda Trumpa, ki je napovedal nove carine na uvoz iz Kitajske, sporočil, da si država želi pri reševanju trgovskih vprašanj sodelovati z ZDA. Obenem je bil kritičen do nekaterih Trumpovih prvih ukrepov, vključno z izstopom iz pariškega podnebnega sporazuma in Svetovne zdravstvene organizacije (WHO).

Peking je pripravljen na okrepitev dialoga in komunikacije z ZDA, upravljanje razlik in širitev obojestransko koristnega sodelovanja, je v odgovor na napoved Donalda Trumpa glede uvedbe carin na uvoz kitajskega blaga danes navedlo kitajsko zunanje ministrstvo.

“Upamo, da bodo ZDA sodelovale s Kitajsko pri spodbujanju stabilnega, zdravega in trajnostnega razvoja kitajsko-ameriških gospodarskih in trgovinskih odnosov,” je na srečanju z novinarji še dejal tiskovni predstavnik ministrstva Guo Džiakun.

Priznal je obstoj razlik in trenj med državama, a menil, da so skupni interesi in prostor za sodelovanje ogromni, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Kitajska in ZDA sta največji svetovni gospodarstvi, a so njuni trgovinski odnosi v zadnjih letih burni. Trump je s sklicevanjem na nepoštene prakse Pekinga na uvoz iz Kitajske že v prvem mandatu uvedel carine. Njegov naslednik Joe Biden je z ukrepi za omejitev kitajskega dostopa do visokotehnoloških čipov ohranil pritisk. Trump sedaj napoveduje še višje carine.

Kitajska kritična do Trumpovih novih ukrepov

Peking je bil sicer danes kritičen do več prvih ukrepov novega predsednika ZDA, vključno z izstopom iz pariškega podnebnega sporazuma.

Podnebne spremembe so skupen izziv, pri katerem je potrebno sodelovanje celotnega človeštva, je dejal Guo in dodal, da nobena država ne more od tega odstopiti ali pri tem ostati sama. Zagotovil je, da bo Kitajska pri premagovanju izzivov sodelovala z vsemi stranmi.

Skrbi jih tudi izstop ZDA iz Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). “Vlogo Svetovne zdravstvene organizacije bi bilo treba zgolj krepiti, ne pa slabiti,” je dejal Guo in zatrdil, da bo Kitajska organizacijo podpirala pri izpolnjevanju njenih nalog, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Guo je bil kritičen še do Trumpove odločitve, da Kubo le nekaj dni po Bidnovem umiku umesti nazaj na seznam držav, podpornic terorizma. To po njegovih besedah razkriva “hegemonističen, oblasten in nasilniški obraz ZDA”. Hitro spreminjanje odločitev v tem primeru pa meče dvom na kredibilnost Washingtona, je dodal.

Glede prihodnosti aplikacije TikTok, ki je v lasti kitajskega podjetja in ji kljub Trumpovemu odlogu še vedno grozi prepoved v ZDA, je izrazil upanje, da bo Washington kitajskim podjetjem nudil pošteno poslovno okolje.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!

Priporočeno vsebino