Kitajska prizadevanja za otoplitev odnosov: v Peking pripotoval Jake Sullivan

Svet 27. Avg 202412:10 0 komentarjev
Jake Sullivan, Vang Jidž
Foto: PROFIMEDIA

Svetovalec za nacionalno varnost ZDA Jake Sullivan je danes obiskal Peking, kjer se bo sestal s kitajskim zunanjim ministrom Vang Jidžem. Med obiskom, ki naj bi trajal do četrtka, bodo v ospredju pogovorov napetosti v Južnokitajskem morju in Tajvan. Sullivan je sicer Peking obiskal kot prvi svetovalec za nacionalno varnost ZDA v zadnjih osmih letih.

Jaka Sullivana so na pekinškem letališču sprejeli veleposlanik ZDA na Kitajskem Nicholas Burns in predstavniki kitajskega zunanjega ministrstva. Med obiskom, ki bo predvidoma trajal do četrtka, se bo Sullivan med drugim sestal z Vangom Jidžem, s katerim sta se v zadnjem letu in pol srečala že petkrat, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Pred začetkom pogovorov med politikoma je Vang izrazil upanje, da bodo ti konstruktivni. “Upam, da bo komunikacija kot vedno ne le strateška, ampak tudi vsebinska in hkrati zelo konstruktivna,” je poudaril.

V ospredju pogovorov bodo napetosti v Južnokitajskem morju, kjer se je v zadnjih mesecih odvilo več spopadov med filipinsko in kitajsko mornarico. Peking si sicer lasti skoraj celotno Južnokitajsko morje in zavrača tako ozemeljske težnje drugih držav kot tudi mednarodno sodbo, po kateri zahteve Pekinga nimajo pravne podlage.

Teme pogovor bodo tudi skrbi ZDA glede kitajske podpore ruski obrambni industriji v času vojne v Ukrajini, konflikt na Bližnjem vzhodu in vprašanje Tajvana, ki je eden glavnih razlogov za trenja med Kitajsko, ki Tajvan v okviru politike ene Kitajske dojema kot del svojega ozemlja, in ZDA, ki so že desetletja najpomembnejša podpornica Tajvana in glavna dobaviteljica orožja.

Sullivan in Vang bosta na srečanju verjetno obravnavala še carine na uvoz izdelkov, navaja nemška tiskovna agencija dpa. Washington je namreč maja napovedal carine na uvoz kitajskih izdelkov v strateških sektorjih, kot so električna vozila, baterije, jeklo in kritične surovine.

Washington in Peking si v zadnjem času prizadevata za otoplitev odnosov. Kitajska pa je v preteklosti intenzivno sodelovala s svetovalci za nacionalno varnost ZDA, saj jih vidi kot pomembne akterje v ožjem krogu predsednika ZDA, ki se lahko pogajajo stran od medijske pozornosti.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!