Kitajska je izstrelila raketo, ki je poletela proti temni strani Lune. Cilj 53-dnevne misije je, da na Zemljo prinese okoli dva kilograma vzorcev.
Kitajska je izstrelila raketo, ki bo poletela proti delu Lune, ki je obrnjen stran od Zemlje. Raketo brez posadke so okoli 17.30 po lokalnem času izstrelili iz vesoljskega centra v Venčangu. Cilj 53-dnevne misije je, da na Zemljo prinese okoli dva kilograma vzorcev. Gre za prvo tovrstno raziskavo na svetu, poroča BBC.
Za ta del Lune se pogosto uporablja poimenovanje temna stran. Ime izhaja iz dejstva, da je ta del obrnjen stran od Zemlje, ne pomeni pa to, da tega dela Lune sončni žarki ne dosežejo. Površje Lune je tam debelejše, skorja je starejša in ima več kraterjev. Znanstveniki domnevajo, da bodo zato lažje zbrali material, ki bo pomagal razjasniti, kako je nastala Luna.
Sondo so poimenovali Čang’e-6. Gre za ime kitajske boginje Lune in velja za eno najbolj priljubljenih figur v kitajski mitologiji.
Pričakovati je, da bo sonda pristala v udarni kotlini Južni pol Aitken, ki je široka 2.500 kilometrov in globoka osem kilometrov.
Tokratna izstrelitev je prva izmed treh misij, ki bodo v vesolje poletele brez posadke, in jih Kitajska načrtuje v tem desetletju. Čang’e-7 bo na južnem polu Lune iskal vodo, Čang’e-8 pa bo poskušal ugotoviti, ali je gradnja baze, znane kot mednarodna lunarna raziskovalna postaja, tehnično izvedljiva. Pred tem so v vesolje že poslali sondo Čang’e-5, ki se je na Zemljo vrnila decembra 2020. Z Lune je prinesla vzorce lave.
Današnja izstrelitev predstavlja najnovejšo fazo vesoljske tekme med Kitajsko in ZDA, piše BBC. Pred petimi leti je Kitajska postala prva država, ki je na temno stran Lune poslala roverja. Ta azijska velesila si želi do leta 2030 na Luno poslati prve astronavte, na Mars in Jupiter pa sonde za zbiranje vzorcev.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!