Kitajska v okolici Tajvana začela obsežne vojaške vaje

Svet 01. Apr 202510:06 1 komentar
tajvan, ladja
Tajvanska ladja (Foto: PROFIMEIDA)

Kitajska je danes v bližini Tajvana začela eno najobsežnejših vojaških vaj na tem območju v zadnjem letu. Tajvan je v odziv aktiviral svoja letala, ladje in rakete.

Kitajska je v zadnjem dnevu proti Tajvanu poslala več vojaških ladij. Do danes zjutraj je bilo tja napotenih že 19 vojaških ladij, med njimi tudi skupino letalonosilk Šandong, je po navedbah AFP sporočilo tajvansko obrambno ministrstvo. To je največ od maja lani, ko so v okolici otoka opazili 27 kitajskih vojaških plovil.

“Vaje vključujejo preizkuse patrulj za bojno pripravljenost na morju in zraku, (…) napadov na pomorske in kopenske cilje ter blokad ključnih območij in morskih poti,” je povedal polkovnik Ši Ji, tiskovni predstavnik vzhodnega poveljstva kitajske vojske.

Cilj vaj je “poslati strogo opozorilo odvračanja separatistom v Tajvanu”, so še sporočili v Pekingu.

Napetosti v približno 180 kilometrov široki Tajvanski ožini, ki otok ločuje od celinske Kitajske, naraščajo od maja lani, ko je bil v Tajvanu izvoljen predsednik Laj Čing Te in zavzel ostrejša stališča do Kitajske od svoje predhodnice Caj Ing Ven.

Laj je prejšnji mesec Kitajsko označil za “sovražno tujo silo” in predlagal ukrepe za boj proti kitajskemu vohunjenju in infiltraciji.

tajvan, ladja
Tajvanska ladja (Foto: PROFIMEDIA)

Kitajska v okolici Tajvana sicer redno izvaja vojaške vaje, današnje pa sledijo nedeljskemu obisku ameriškega obrambnega ministra Peta Hegsetha na Japonskem, ki je ob tem zagotovil, da bodo ZDA zagotovile “verodostojno odvračanje” v celotni Tajvanski ožini.

Peking vztraja pri stališču, da je Tajvan del kitajskega ozemlja, in napoveduje prevzem nadzora nad otokom, po potrebi tudi s silo.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Priporočeno vsebino