Kje v Evropi se nahajajo ameriške vojaške baze in zakaj so pomembne

Svet 23. Feb 202515:12 27 komentarjev
ameriška vojska
Simbolična fotografija (Foto: PROFIMEDIA)

Ameriška vojska ima po Evropi veliko vojaških oporišč, a so se po namigovanjih, da bi administracija predsednika Donalda Trumpa umaknila vojake s stare celine, začela pojavljati ugibanja, kako bi to vplivalo na Nato in vojno v Ukrajini. 

Vodja varnostne konference v Münchnu Christoph Heusgen je pred časom namignil, da bi ZDA lahko umaknile svoje vojake iz Evrope. Mnogi se zdaj v skrbeh sprašujejo, kako bi lahko tovrstna poteza vplivala na Nato in vojno v Ukrajini, piše Newsweek.

Ameriški predsednik Donald Trump je namreč že več let oster kritik omenjenega zavezništva, prav tako pa je že večkrat opozoril tudi, da morajo zaveznice Nata povečati svoje izdatke za obrambo na 5 odstotkov BDP, namesto da se zanašajo na ameriško zaščito.

Po najnovejših podatkih ameriškega ministrstva za obrambo je bilo do 30. junija lani po več kot 38 ameriških vojaških oporiščih v Evropi razporejenih več kot 65.700 ameriških vojakov.

Ameriške vojaške baze v tujini so izrednega pomena za ZDA, saj omogočajo ohranjanje prisotnosti na območjih, za katera “ameriška vlada meni, da so pomembna za nacionalni interes”.

Poročilo še dodaja, da lahko vojaška oporišča “signalizirajo namere ZDA drugim mednarodnim akterjem”. Umik oporišč bi bil lahko tako geostrateško ali politično motiviran, navaja Newsweek.

Ameriške vojaške baze v Evropi

Vidnejša ameriška vojaška oporišča v Evropi

ZDA imajo sicer več objektov postavljenih v Nemčiji, med njimi so vojašnica Ansbach; letalska baza Buechel; Natova letalska baza Geilenkirchen; Kalkar; letalska baza Ramstein; letalska baza Spangdahlem; USAG Bavaria; USAG Bavaria, Garmisch; USAG Bavaria, Hohenfels; USAG Rheinland-Pfalz Kaiserslautern Military Community; USAG Rheinland-Pfalz Baumholder; USAG Stuttgart in USAG Wiesbaden.

Več ameriških oporišč gosti tudi Italija, in sicer letalsko bazo Aviano, letalsko bazo Ghedi, mornariško letalsko bazo Sigonella, pomorsko podporo Napoli, pomorsko podporo Napoli Odjel Gaeta, USAG Italija in USAG Italija-Darby Military Community.

Dve ameriški oporišči sta tudi v Španiji, in sicer letalska baza Moron in pomorska baza Rota. Dve vidnejši oporišči sta v Turčiji, to sta letalska baza Incirlik in Izmir AS ter USAG BENELUX Brunssum in zračna baza Volkel na Nizozemskem.

Štiri pomembnejša ameriška oporišča gosti tudi Velika Britanija, med njimi so RAF Alconbury, RAF Molesworth; RAF Croughton, RAF Fairford; RAF Lakenheath in RAF Mildenhal. Tri vidnejša oporišča so tudi v Belgiji, in sicer zračna baza Kleine Brogel; USAG BENELUX-Brussels in USAG BENELUX-SHAPE/Chievres.

Tu so medtem še zračna baza Papa na Madžarskem, pomorska baza Souda Bay v Grčiji, zračna baza Lajes na Portugalskem in zračna baza Stavanger na Norveškem.

Našteti so sicer zgolj pomembnejši ameriški objekti, ki so del uradnega seznama ameriškega ministrstva za obrambo, medtem ko je podobnih objektov po Evropi še več.

Graham Allison, profesor na Harvard Kennedy School, medtem meni, da želi s tovrstnimi izjavami Trumpova ekipa Evropejce prebuditi iz njihove “varnostne kome”, v kateri so verjeli, da lahko skrb za varnost brezplačno prepustijo ZDA. “Hkrati pa pričakujem, da bo število ameriških sil v Evropi podobno povprečju v minulih desetih letih,” je še povedal za Newsweek.

Ali bodo ZDA res umaknile svoje enote iz Evrope, za zdaj še ni znano, je pa ameriški obrambni minister Pete Hegseth jasno povedal, da mora Evropa prevzeti odgovornost za lastno varnost.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje