Okužbo z novoodkrito različico koronavirusa omikron so potrdili v 28 državah. Večina primerov je povezana s potovanjem na jug Afrike, so sporočili iz Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni. Primeri, za katere so na voljo podatki o resnosti, pa so bili asimptomatski ali blagi.
Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) je objavil seznam držav, v katerih so že potrdili okužbo z novoodkrito različico koronavirusa omikron. Skupno je okužbo z omikronom potrdilo 25 držav.
Na območju držav članic Evropske unije so okužbo z omikronom potrdili v dvanajstih državah. Skupno so potrdili 60 okužb z omikronom, od tega največ na Nizozemskem (16 okužb), Portugalskem (14 okužb) in v Nemčiji, kjer so potrdili devet okužb.
- Avstrija, 3 okužbe
- Belgija, 2 okužbi
- Češka, 1 okužba
- Danska, 4 okužbe
- Francija, 1 okužba
- Grčija, 1 okužba
- Nemčija, 9 okužb
- Italija, 4 okužbe
- Nizozemska, 16 okužb
- Portugalska, 14 okužb
- Španija, 2 okužbi
- Švedska, 3 okužbe
Ema: Omikron bi lahko v nekaj mesecih predstavljal polovico okužb
Evropska agencija za zdravila (Ema) je danes posvarila, da bi lahko različica omikron v prihodnjih mesecih predstavljala več kot polovico novih okužb v Evropi.
Glede na matematični model ECDC so namigi, da bi lahko omikron povzročil več kot polovico vseh okužb s sars-cov-2 v EU in Evropskem gospodarskem prostoru v prihodnjih nekaj mesecih,” so v poročilu o oceni ogroženosti zapisali pri Emi.
Evropski center za obvladovanje in preprečevanje bolezni (ECDC) je danes medtem objavil posodobljen epidemiološki zemljevid, na katerem ostajajo oranžna le še redka območja v Evropi, to so nekateri deli Italije in Španije, drugod pa prevladujeta rdeča in temno rdeča območja. (STA)
Večina primerov povezana s potovanjem na jug Afrike
Večina potrjenih primerov je povezana s potovanjem v države na jugu Afrike, medtem ko so nekateri okuženi posamezniki leteli s povezovalnimi leti na druge destinacije med Afriko in Evropo. Vsi primeri, za katere so na voljo podatki o resnosti, so bili asimptomatski ali blagi. Do danes med njimi ni bilo hudih primerov in nobenih smrtnih primerov, so pojasnili na ECDC.
V Evropi so okužbe z omikronom potrdili tudi v Veliki Britaniji in Švici, o primerih okužbe z novo različico koronavirusa pa so poročali še iz štirinajstih držav in ozemelj zunaj Evrope.
Okužbo z omikronom so potrdile še:
- Avstralija
- Bocvana
- Brazilija
- Gana
- Hongkong
- Indija
- Izrael
- Japonska
- Južna Afrika
- Južna Koreja
- Kanada
- Nigerija
- Savdska Arabija
- Švica
- Velika Britanija
- Združene države Amerike
Za vstop v Slovenijo iz sedmih afriških držav obvezna karantena in večkratno testiranje
Slovenska vlada je na sinočnji dopisni seji zaradi širjenja omikrona spremenila vstopne pogoje v državo za sedem afriških držav. Tako bo za osebe, ki imajo prebivališče ali pa so se v zadnjih 14 dneh pred vstopom v Slovenijo zadrževale v Južni Afriki, Lesotu, Bocvani, Zimbabveju, Mozambiku, Namibiji ali Esvatiniju, poleg obvezne desetdnevne karantene potrebno tudi večkratno PCR-testiranje.
PCR-test morajo opraviti takoj po vstopu v Slovenijo in peti ter deseti dan po napotitvi v karanteno na domu. Obvezne karantene ne morejo predčasno prekiniti, traja torej polnih deset dni. Osebe, ki so iz teh držav vstopile v Slovenijo v obdobju 14 dni pred uveljavitvijo tega odloka, morajo o tem obvestiti številko 113 in se jih napoti v karanteno na domu za deset dni od datuma vstopa v Slovenijo. Od sobote do srede so policisti izdali napotitev za 19 karanten, od tega v 18 primerih po tem, ko so na interventno številko policije 113 posamezniki poklicali sami in tako javili, da so se v zadnjih 14 dneh vrnili z ogroženih območij.
Še vedno velja, da se tujcem, ki prihajajo iz teh držav in v Sloveniji nimajo prebivališča, vstop v državo ne dovoli.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!