Hezbolah ne bo sprejel dogovora o prekinitvi ognja z Izraelom

Svet 20. Nov 202412:11 > 17:22 1 komentar
Foto: Gonzalo Fuentes/REUTERS

Hezbolah ne bo sprejel dogovora o prekinitvi ognja, ki bi kršil suverenost Libanona, je danes izjavil vodja šiitskega gibanja Naim Kasem in dodal, da je dogovor o prekinitvi ognja odvisen od resnosti izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja. Izrael je danes znova sporočil, da mu mora vsakršen dogovor zagotoviti svobodo delovanja proti Hezbolahu.

Hezbolah si prizadeva za popoln in celovit konec agresije ter ohranitev suverenosti Libanona, je vodja Naim Kasem dejal v vnaprej posnetem govoru in poudaril, da Izrael ne sme vstopiti na libanonsko ozemlje, kadarkoli si to želi. “Izrael nas ne more premagati in nam ne more vsiliti svojih pogojev,” je dodal.

Prepričan je, da je prekinitev ognja odvisna od izraelskega odziva in resnosti izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja. Prav tako je obsodil nedavne smrtonosne izraelske napade na Bejrut in opozoril, da se odziv na to lahko pričakuje v središču Tel Aviva, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Izraelski zunanji minister Gideon Sar je medtem danes dejal, da mora vsak dogovor o prekinitvi ognja zagotoviti Izraelu svobodo delovanja proti Hezbolah. “V vsakem sporazumu, ki ga bomo sklenili, bomo morali ohraniti svobodo ukrepanja v primeru kršitev,” je dejal pred pričakovanim prihodom posebnega odposlanca ZDA za Bližnji vzhod Amosa Hochsteina v Izrael.

Podobno je že pred dnevi povedal tudi Netanjahu, ki je zatrdil, da bo Izrael še naprej vojaško deloval proti Hezbolahu, tudi če bo dosežen dogovor o prekinitvi ognja.

Washington je tako Libanonu kot Izraelu posredoval predloge za prekinitev ognja, Hochstein pa je med torkovim obiskom Bejruta dejal, da je končanje vojne med Izraelom in Hezbolah na dosegu roke.

Po navedbah libanonskih virov predlog ZDA obsega 13 točk in temelji na resoluciji Varnostnega sveta ZN 1701. Če bo dogovor dosežen, bo sledilo 60-dnevno premirje, med katerim bo Libanon premestil svoje enote na južno obmejno območje blizu Izraela.

Kljub državljanski vojni iz Libanona v Sirijo zbežalo več kot pol milijona ljudi

V šestmilijonskem Libanonu okoli četrtino prebivalstva predstavljajo sirski begunci, ki so zbežali pred državljansko vojno, ki v njihovi domovini traja od leta 2011, podatke libanonski oblasti navaja nemška tiskovna agencija dpa.

Po zaostritvi izraelskih napadov na Libanon sredi oktobra in kasnejši kopenski invaziji so se mnogi Sirci odločili, da zatočišče najdejo v razdejani domovini. V iskanju varnosti so se jim pridružili tudi mnogi Libanonci.

Izrael napade v Libanonu izvaja v okviru boja proti silam šiitskega gibanja Hezbolah, s katerimi se medsebojno obstreljujejo od oktobra lani. V Libanonu je bilo v tem času ubitih več kot 3.000 ljudi.

O izzivih širitve regionalnega konflikta iz Palestine na Libanon je med nedavnim obiskom v Ljubljani govoril tudi operativni direktor Svetovnega programa za hrano (WFP) Carl Skau, ki je trenutne razmere v Siriji ob prihodu beguncev iz Libanona opisal kot krizo znotraj krize.

Opustošenje v Libanonu po izraelskem napadu
Opustošenje v Libanonu po izraelskem napadu (Foto: PROFIMEDIA)

Izrael v zadnjem dnevu ubil štiri libanonske vojake

Izraelska vojska je sicer v zadnjem dnevu v dveh napadih na jugu Libanona ubila štiri vojake, so sporočile libanonske oborožene sile. Zadnji napad sledi torkovemu izraelskemu obstreljevanju postojanke libanonske vojske, v katerem so bili ubiti trije pripadniki oboroženih sil, še osem ljudi je bilo ranjenih. Kot navaja katarska televizija Al Đazira, je bilo od začetka sovražnosti oktobra lani ubitih 41 libanonskih vojakov.

Na jugu države se medtem nadaljujejo spopadi med Hezbolahom in izraelsko vojsko, poroča libanonska tiskovna agencija NNA. Iz šiitskega gibanja so sporočili, da so na območju izvedli tudi raketni napad na izraelske sile, ki so z območja spopadov poskušale umakniti ranjence.

Izraelska vojska je sicer danes zagotovila, da se v Libanonu bojuje proti “teroristični organizaciji” Hezbolah in ne proti libanonski vojski. Dodala je, da preiskuje tudi poročila o ubiti trojici vojakov. Na jugu države se medtem nadaljujejo spopadi med Hezbolahom in izraelsko vojsko, poroča libanonska tiskovna agencija NNA. Iz šiitskega gibanja so sporočili, da so na območju izvedli tudi raketni napad na izraelske sile, ki so z območja spopadov poskušale umakniti ranjence.

Izrael v napadu na sirsko Palmiro ubil najmanj 36 ljudi

V izraelskih napadih na starodavno mesto Palmira v osrednji Siriji je bilo danes ubitih najmanj 36 ljudi, več kot 50 pa ranjenih, je sporočilo obrambno ministrstvo v Damasku. Po navedbah Sirskega observatorija za človekove pravice so napadi zahtevali še nekaj več življenj, in sicer 41, poročajo tuje tiskovne agencije.

Sirska Palmira
Foto: PROFIMEDIA

Palmira je uvrščena na Unescov seznam svetovne dediščine. Mesto je pod nadzorom sirskih državnih sil od leta 2017, ko so od tam z rusko pomočjo pregnali pripadnike Islamske države (IS). Skrajneži so pred tem v času zasedbe uničili več starodavnih spomenikov.

Izrael je po enem letu medsebojnega čezmejnega obstreljevanja s Hezbolahom oktobra zaostril napade na Libanon, novembra pa je sprožil tudi kopensko invazijo. Veljavne resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov na območju južnega Libanona poleg mirovnih enot misije ZN (Unifil) dopuščajo prisotnost izključno sil libanonske državne vojske.

#related-news_4

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje