Poziv Grčije, naj ji Velika Britanija vrne antične kipe iz atenskega Partenona, ki se nahajajo v britanskem muzeju, je znova obudil vedno aktualna vprašanja: bi morali Britanci vrniti artefakte, ki so jih v času kolonializma prinesli iz drugih držav, koliko takšnih imajo, koliko predmetov v britanskem muzeju pa v resnici sploh izvira iz Otoka?
V šali, da britanski muzej ne bi imel kaj veliko za pokazati, če bi vse svoje artefakte vrnil državam, od koder izvirajo, je več kot le zrno resnice.
Razpravo o lastništvu artefaktov britanskega muzeja je znova obudil nedavni sestanek med grško in britansko vlado o tem, ali naj slednja Grčiji vrne antične kipe iz atenskega Partenona. Ti se trenutno namreč nahajajo v britanskem muzeju, odločitev o tem, kaj se z njimi zgodi, pa je prepuščena muzeju, poroča Euronews.
Spremembe zakona, da bi ta omogočal trajno odstranitev zbirk iz muzeja, britanska vlada za zdaj ne načrtuje.
Pred okoli 200 leti je britanski ambasador otomanskemu cesarstvu Lord Elgin zatrdil, da je pridobil dovoljenje lokalnih oblasti za odstranitev okoli polovice ohranjenih kipov iz Partenona, razlog pa naj bi bila skrb za njihovo ohranitev.
Kot piše Euronews, so jih naposled prestavili v britanski muzej, od tedaj pa predstavljajo eno najbolj perečih nesoglasij med Združenim kraljestvom in Grčijo. Vedno znova pa se ob tem pojavlja vprašanje, ali bi morali Otočani muzejske predmete vrniti državam, iz katerih so prišli – oziroma iz katerih so jih britanski kolonialisti domnevno ukradli.
Večina artefaktov britanskih, a paradni konji muzeja izvirajo od drugod
Večina artefaktov pa vendarle prihaja iz Združenega kraljestva – približno štirikrat toliko kot iz držav, ki mu sledijo po številu artefaktov, denimo Italije ali Iraka.
Iz Anglije, Škotske, Walesa ali Severne Irske tako izvira več kot 650.000 od okoli dveh milijonov artefaktov.
Okoli 149.000 jih prihaja iz Italije, 82.000 iz Francije, 75.000 iz Turčije, 67.000 iz Nemčije in 66.000 iz Grčije. 84 artefaktov v britanskem muzeju pa prihaja tudi iz Slovenije.
Podatki sicer zajemajo zgolj spletno katalogizirane artefakte, ti pa predstavljajo le okoli polovico vseh muzejskih predmetov, opozarjajo na Euronews.
Čeprav je morda največ artefaktov britanskih, pa so nekateri najbolj prepoznavni muzejski primerki tuji. Takšni so na primer mavzolej v Halikarnasu, ki izvira iz današnje Turčije, ter egipčanska doprsni kip Ramzesa II. in sloviti kamen iz Rosette, ki je zgodovinarjem pomagal prvič razvozlati hieroglife.
Mnogi Egipčani zahtevajo, da se kamen vrne Egiptu, češ da je britansko lastništvo simbol “zahodnega kulturnega nasilja nad Egiptom”.
Vračilo beninskih bronastih kipov, ki so si jih britanske sile prisvojile v izteku 19. stoletja, so medtem zahtevali v Nigeriji, saj da so bili ukradeni. Podobno Etiopija zahteva vračilo zbirke Maqdala, ki so jih v približno istem obdobju britanski vojaki odnesli iz države.
Z zahtevami po vračilu artefaktov izvornim državam pa se ne ukvarjajo le Britanci, piše Euronews. Mnogi evropski muzeji se soočajo s pozivi, naj vrnejo mnogo svojih razstavnih eksponatov, ki da so bili v času kolonializma nezakonito odvzeti državam izvora.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje