Polemični načrt za ponovno zaledenitev Arktike kaže precej obetavne rezultate. Bi lahko t. i. podvodni droni pomagali pri ohlajanju planeta? Nekateri znanstveniki kljub obetavnim testom niso prepričani in opozarjajo, da obstajajo tudi tveganja.
Globoko na ozemlju kanadske Arktike znanstveniki in podjetniki v hudem mrazu, vetru in snežnih viharjih, vrtajo luknje v ledeno površino. Skoznje na površje črpajo vodo, nato pa jo znova zamrznejo.
Skupina britanskega zagonskega podjetja Real Ice s svojim na prvi pogled nesmiselnim delom poskušajo znova povečati oziroma obnoviti arktični morski led, piše CNN.
Njihov končni načrt je odebeliti ledeno površino na okoli milijon kvadratnih kilometrih površine. Za primerjavo: gre za območje, dvakrat večje od ameriške zvezne države Kalifornija. Real Ice upa, da bo z odebelitvijo ledu na Arktiki upočasnila poletno taljenje ledu in tako pomagala pri reševanju podnebne krize. Bela ledena površina na severnem in južnem zemeljskem polu je namreč zelo pomembna za vzdrževanje temperature planeta, saj odbija sončno svetlobo. Manj kot je ledu, več sončne svetlobe in toplote sprejme Zemljino površje.
Ko se enkrat velike ledene površine zaradi segrevanja začno topiti, se planet ujame v začarani krog – globalno segrevanje tali led, taljenje ledu pa pospešuje globalno segrevanje. Zaradi globalnega segrevanja se je količina debelega večletnega ledu na Arktiki v zadnjih 50 letih zmanjšala za kar 95 odstotkov, navaja CNN.
Kritike: Težava ostaja, rešujemo simptom
Kljub zelo slabi statistiki izginjanju arktičnega ledu niso vsi znanstveniki navdušeni nad delom britanskega zagonskega podjetja. Nekateri izpostavljajo, da Real Ice pri svojem delu uporablja nepreverjene metode, kritični so bili tudi do načrtovanega obsega posegov, češ da obstaja ekološko tveganje.
Menijo, da “poledovanje” Arktike ne rešuje težave, ampak le simptome globalnega segrevanja, obenem pa jih skrbi, da tudi zelo močna prizadevanja po rešitvi ne bi bila dovolj.
Več deset znanstvenikov je v nedavnem poročilu izrazilo zaskrbljenost zaradi projektov polarnega geoinženiringa, vključno z zgoščevanjem ledu. Opozorili so na “možnost resnih nepredvidenih posledic”, ki bi jih imel močan vpliv človeške prisotnosti na ta del sveta.
Ambiciozni načrti podjetja: 500.000 črpalk na zeleni vodik
Real Ice priznava, da bi projekt lahko vplival na morski ekosistem, ostale dvome pa zavrača. Za CNN so razložili, da bodo za črpanje morske vode uporabili potopne električne črpalke. “Postopek tudi odstranjuje sneg z vrhnje plasti ledu, zato spodnji del morskega ledu dodatno zraste,” navaja eden od izvršnih direktorjev družbe Andrea Ceccolini. Dodaja, da pozitivni učinki projekta še vedno pretehtajo nad morebitnimi negativnimi posledicami.
Zagonsko podjetje že skoraj dve leti izvaja terenske teste na Arktiki. Od januarja dalje idejo testirajo v arktičnem zalivu Cambridge, trenutno so tam z novim ledom prekrili okoli 100.000 kvadratnih kilometrov površja. Po desetih dneh je bil led debelejši za približno 10 centimetrov. Naprave tam še vedno meljejo, znanstveniki pa se bodo tja vrnili za novo leto in nato spet maja ter ponovno izmerili debelino ledu. Glede na pretekle rezultate pričakujejo nekje od 50 do 80 centimetrov zadebelitve ledene ploskve.
“Smo šele na začetku,” pravi direktor centra za popravljanje podnebja na Univerzi v Cambridgeu Shaun Fitzgerald, ki sodeluje pri poskusih. Prve rezultate je označil za zelo spodbudne. “Zelo sem optimističen, a moramo narediti več poskusov in pridobiti še več podatkov,” dodaja.
Dolgoročni načrti podjetja Real Ice na območju Arktike omenjajo uvedbo avtomatiziranega postopka z uporabo podvodnih brezpilotnih plovil, ki bi črpala vodo na površje. Vsako naj bi bilo dolgo okoli 16 metrov, poganjal bi jih zeleni vodik. Skupaj okoli 500.000 plovil bi namestili tako, da ne bi motila selitvenih poti živali. Širitev načrtujejo v roku največ 10 let. In cena? Po trenutnih izračunih bi jih izvedba projekta stala med 4,8 in 5,8 milijarde evrov. Podjetje Real Ice se večinoma financira samo, nekaj denarja pa prispevajo tudi vlagatelji.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!