V petkovi eksploziji na severu Kosova je bil poškodovan kanal, ki dovaja vodo dvema za energetsko oskrbo države ključnima termoelektrarnama. Kosovski premier Albin Kurti je prepričan, da za tem stoji Srbija, ki jo je obtožil terorističnega dejanja. V Beogradu so incident obsodili in obtožbe zanikali kot neutemeljene. Kosovska policija je medtem izvedla več preiskav in pridržala več ljudi. Evropska unija je danes eksplozijo na vodovodnem kanalu na severu Kosova obsodila kot terorističen napad.
Eksplozija je odjeknila blizu kraja Zubin Potok na severu Kosova in je poškodovala kanal, ki dovaja vodo sistemom za hlajenje dveh termoelektrarn, ki proizvajata večino elektrike za potrebe države. Vzrok eksplozije še ni znan.
Kosovski premier Albin Kurti je danes obiskal prizorišče eksplozije, kjer v betonski steni kanala zeva velika luknja. Že na novinarski konferenci v petek zvečer pa je pa dejal, da bi v primeru, da težava ne bi bila odpravljena, del Kosova lahko ostal brez elektrike, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Fotografije lokalnih medijev s prizorišča prikazujejo puščanje vode z ene strani kanala, ki vodi s severa Kosova proti Prištini in obenem dovaja tudi pitno vodo.
“Krivci bodo morali odgovarjati”
Svet za nacionalno varnost, ki mu predseduje Kurti, je sprejel dodatne varnostne ukrepe na območju kritičnih objektov, kot so mostovi, transformatorske postaje, antene, jezera in kanali.
Policija medtem vse od jutra v nekaj večinsko srbskih občinah na severu države izvaja preiskave v povezavi z eksplozijo. Obenem v več krajev na severu Kosova, pa tudi za del Prištine, dovaja pitno vodo.
Kurti je danes ob obisku prizorišča eksplozije naznanil, da so izvedli več aretacij. Krivci bodo po njegovih besedah morali odgovarjati pred zakonom.
Že ponoči so sicer ponovno vzpostavili sistem hlajenja v termoelektrarnah in oskrba države z elektriko zaradi začasnih rešitev ni bi bila motena. S kanalom povezano oskrbo z vodo pa so doslej obnovili na 25 odstotkov, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal Kurti.
“Kriminalen in terorističen napad”
“To je kriminalen in terorističen napad s ciljem uničenja naše kritične infrastrukture,” je že v petek zatrdil Kurti. “Napad so izvedli profesionalci,” je dejal in menil, da za njim stojijo tolpe, ki jih usmerja Srbija. Na prizorišču so po poročanju hrvaške tiskovne agencije Hina tudi pripadniki madžarskega kontingenta v Natovi mirovni misiji Kfor, ki varujejo območje, in predstavniki pravosodne misije EU Eulex.
Srbija medtem nedvoumno zavrača kakršnokoli vpletenost v napad, je sporočil Vučić in očitke označil za neodgovorne in neutemeljene. “Take neutemeljene obtožbe imajo namen očrniti ugled Srbije in spodkopati prizadevanja za mir in stabilnost v regiji,” je dejal Vučić, medtem ko je več drugih predstavnikov srbske vlade pozvalo k hitri preiskavi, v kateri naj sodelujeta tudi Kfor in Eulex.
Srbski zunanji minister Marko Đurić pa je obtožbe zavrnil kot neutemeljene in namerno zavajanje. Menil je, da bi bile lahko v dejanje dejansko vpletene kosovske oblasti. “Tovrstna uničevalna dejanja so nesprejemljiva in ogrožajo krhko stabilnost, ki jo poskušamo vzdrževati,” je še sporočil na omrežju X in ocenil, da je šlo za “nesprejemljivo dejanje sabotaže”.
“Gre za prezira vredno dejanje”
Poškodovanje kanala je obsodila tudi stranka Srbov na na Kosovu Srbska lista, ki je pozvala k preiskavi misije Nata in EU, Kforja in Eulexa.
“Gre za prezira vredno dejanje sabotaže na kritični civilni infrastrukturi Kosova, ki s pitno vodo oskrbuje znaten del prebivalcev Kosova in je pomemben del kosovskega energetskega sistema,” je v izjavi sporočil visoki zunanjepolitični predstavnik EU Joseph Borrell. Evropska unija je napad na severu Kosova obsodila kot teroristični napad.
Kot je dodal, je EU kosovskim oblastem ponudila pomoč in se o prihodnjih korakih usklajuje s partnerji, lokalno tudi z misijo Nata Kfor.
“Kriminalno dejanje v Zubin Potoku je treba preiskati, storilce pa pripeljati pred roko pravice,” je še zapisal in vse udeležene pozval k sodelovanju.
Dogodek so kot “napad na kritično infrastrukturo Kosova” že obsodile tudi ZDA. Kot je sporočilo ameriško veleposlaništvo v Prištini, pozorno spremljajo razmere in bodo pomagali kosovski vladi pri ugotavljanju krivcev in zagotovitvi njihove odgovornosti. Kosovska policija je sicer pred tem v petek po dveh napadih z granatami na policijsko postajo in poslopje občine na severu Kosova napovedala okrepljene varnostne ukrepe. Po poročanju hrvaške tiskovne agencije Hina ni znano, ali so incidenti povezani.
Napetosti med večinsko albanskim Kosovom in Srbijo vztrajajo od konca vojne na koncu 90. let preteklega stoletja. Kosovo je leta 2008 razglasilo neodvisnost, ki je Srbija ni priznala. V zadnjih mesecih poskuša Kurtijeva vlada ustaviti delovanje vzporednega sistema socialnih storitev in političnih uradov na severu Kosova, kjer živijo večinoma Srbi.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje