Evropski parlament je v Strasbourgu podprl liberalizacijo vizumskega režima tudi za imetnike srbskih potnih listov s Kosova. Poročevalec parlamenta, evropski poslanec Matjaž Nemec (S&D/SD), je po glasovanju pozdravil odločitev, ki jo mora potrditi še Svet EU, veljati pa naj bi začela še pred poletjem.
Odprava izjem iz vizumskega režima za imetnike srbskih potnih listov, ki jih izdaja Koordinacijska uprava Srbije, bo zagotovila, da bo za celotno regijo Zahodnega Balkana veljal enak vizumski režim.
“Pozdravljam današnjo odločitev parlamenta, ki pravico do prostega potovanja širi še na zadnjo kategorijo državljanov na Kosovu, ki do nje do sedaj niso bili upravičeni,” je sporočil evropski poslanec Matjaž Nemec (S&D/SD). Pri tem je poudaril, da gre za tehnično in ne politično odločitev. Vizumska liberalizacija za imetnike kosovskih potnih listov je sicer začela veljati 1. januarja letos. Odtlej lahko potujejo v države EU brez vizuma za 90 dni v kateremkoli 180-dnevnem obdobju. Brezvizumski režim že velja tudi za vse druge države Zahodnega Balkana.
Zaostritev omejitev uvoza ukrajinskih kmetijskih proizvodov
Evropski poslanci so potrdili tudi podaljšanje brezcarinskega uvoza za ukrajinske kmetijske proizvode do 5. junija 2025, ki pa prinaša nekatere dodatne omejitve oziroma varnostne mehanizme. Uredba uvaja varnostni mehanizem, ki bo Evropski komisiji omogočil hitro ukrepanje v primeru večjih motenj na trgu ene ali več držav članic.
Za proizvode, kot so perutnina, jajca, sladkor, zdrob, koruza in med, je predvidena t. i. zasilna zavora. Če bi uvoz tega blaga presegel povprečje v obdobju od sredine leta 2021 do konca leta 2023, bi samodejno znova uvedli carine. Za podaljšanje je glasovalo 428 poslancev, proti 131, 44 pa se jih je glasovanja vzdržalo, so sporočili iz Evropskega parlamenta. Zdaj mora uredbo uradno potrditi še Svet EU, v katerem so zastopane države članice. Trenutno podaljšanje brezcarinskega uvoza, ki ga je EU uvedla pred dvema letoma spričo ruske agresije na Ukrajino, se sicer izteče 5. junija letos.
Komisija je novo podaljšanje predlagala januarja, parlament in Svet sta dogovor prvič dosegla že marca, a ga članice niso potrdile. Pred dvema tednoma so pogajalci obeh institucij dosegli nov dogovor, pri čemer so podaljšali obdobje za izračun zgornje meje za brezcarinski uvoz ukrajinskega blaga. Kompromis med drugim predstavlja odgovor na nezadovoljstvo kmetov v Evropi. Predvsem poljski kmetje, ki trdijo, da jim Ukrajinci predstavljajo nelojalno konkurenco, so večkrat protestno zaprli ceste proti Ukrajini in nekajkrat celo protestno razsuli ukrajinsko žito.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!