Preminula britanska kraljica Elizabeta II. je Slovenijo obiskala le enkrat. Na uradnem obisku se je mudila leta 2008, med 21. in 23. oktobrom, v Slovenijo pa je v družbi svojega soproga princa Filipa prišla na povabilo takratnega predsednika republike Danila Türka. Med tridnevnim državniškim obiskom si je med drugim ogledala Kobilarno Lipica, se sprehodila čez prestolnico ter se z vzpenjačo povzpela na Ljubljanski grad. In v dar dobila Lipicanca.
V ponedeljek bo v Westminstrski opatiji potekal državni pogreb pred dobrim tednom dni preminule kraljice Elizabete II. Smrt britanske monarhinje, ki je Združenemu kraljestvu vladala sedem desetletij, je odzvanjala po svetu. Mnogi so se spominjali srečanj z njenim visočanstvom in obujali spomine na obiske kraljeve družine, ki so jim bili priča.
Britansko kraljico Elizabeto II. je v Slovenijo leta 2001 povabil že prvi slovenski predsednik Milan Kučan, a se na njegovo vabilo takrat ni odzvala. Sedem let kasneje pa je sprejela vabilo takratnega predsednika Danila Türka in njegove soproge Barbare Miklič Türk ter na sončen oktobrski dan v spremstvu soproga vojvode Edinburškega pristala na letališču Jožeta Pučnika Ljubljana.
Takrat 82-letna monarhinja je iz Airbusovega letala 320 družbe British Airways izstopila v turkizno modrem plaščku s črnimi črtami, iz rok sedemletnega dečka in deklice iz cerkljanske osnovne šole je prejela šopek vrtnic marelične barve ter se sprehodila po rdeči preprogi. Sprejeli so jo z visokimi vojaškimi častmi ter ji med tridnevnim državniškim obiskom pripravili pester program.
Po sprehodu mimo častne straže so kraljico s spremstvom najprej odpeljali na grad Brdo, kjer sta si z gostiteljem izmenjala darila in odlikovanja. Kraljica je v dar prejela unikatni čajni komplet iz porcelana Catbriyur, vojvoda Edinburški pa Veliko grbovno knjigo Janeza Vajkarda Valvasorja.
Tedanji predsednik Türk je njeno veličanstvo odlikoval z redom za izredne zasluge, kraljica Elizabeta II. pa je slovenskega gostitelja odlikovala s križem Knight Grand Cross in mu podarila knjigo, v kateri so fotografije slik Hansa Holbeina, ki so shranjene v Kraljevi knjižnici na gradu Windsor. Podarila mu je tudi podpisano fotografijo, na kateri je skupaj z vojvodom Edinburškim, in srebrno šatuljo za nakit.
Tudi člani britanskega kraljevega dvora, ki so spremljali kraljico Elizabeto II., so prejeli protokolarna darila. Prejeli so idrijsko čipko, uokvirjeno grafiko “Tromostovje”, kristalno karafo, velik kristalni krožnik in velik kristalni svečnik Steklarne Rogaška, večerno torbico iz črnega žameta Marjete Grošelj ter Plečnikovo kljuko NUK Boštjana Štineta.
V večernih urah pa so ji pripravili slavnostno večerjo, ki se je je udeležilo več kot 70 svečanih gostov. Med povabljenci so bili med drugim takratni predsednik državnega sveta Blaž Kavčič, zunanji minister Dimitrij Rupel, nekdanji predsednik Milan Kučan, ljubljanski nadškof in metropolit Alojzij Uran, škof evangeličanske cerkve Geza Erniša in predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti Jože Trontelj. Pred večerjo je Elizabeta II. sprejela še predsednika državnega zbora Pavla Gantarja ter takratnega premierja Janeza Janšo.
Med obiskom v Sloveniji je kraljica Elizabeta II. obiskala tudi britansko mednarodno šolo, prvo šolo v Sloveniji z angleškim učnim programom, kjer so ji otroci pripravili glasbeno predstavo “Džungel Jangle”.
V ljubljanskem Grand Hotelu Union pa je takratni britanski veleposlanik v Sloveniji Tim Simmons v počastitev uspešnih bilateralnih odnosov med državama priredil sprejem za 160 gostov, med katerimi so bili visoki predstavniki slovenske vlade, parlamenta in podjetij.
V dar prejela lipicanca Favory Canissa XXII
Visoka gostja, sicer velika ljubiteljica konj in jahalnega športa, si je med državniškim obiskom ogledala tudi Kobilarno Lipica, kjer je simbolično v dar prejela 16 let starega lipicanca z imenom 085 Favory Canissa XXII. Plemenski žrebec je bil slovenski prvak v dresurnem jahanju, v svetovni dresurni eliti pa se je uvrščal v sam vrh. Kljub temu da je bil odtlej konj last britanske kraljice, je ostal v oskrbi Kobilarne Lipica, kjer pa je poginil leta 2017.
V Lipici so jo pričakali tudi otroci iz 20 okoliških šol, v jahalnici lipiške kobilarne pa si je kraljevi par ogledal predstavitev klasične jahalne šole, in sicer veliko šolsko kvadriljo osmih konj in osmih jezdecev. V Kobilarni Lipica pa si je ogledala tudi stojnice lokalnih domačih obrti in kraških žena ter se srečala z uslužbenci kobilarne.
V nadaljevanju programa je obiskala tudi prestolnico, kjer se je sestala z županom mestne občine Ljubljana Zoranom Jankovićem. Veleposlanik Simmons pa je za kraljico ter vojvodo Edinburškega ter približno 80 gostov, ki so pripomogli k uspešnosti slovenske osamosvojitve in njeni promociji, na Ljubljanskem gradu priredil tudi slavnostno kosilo. Na svečano pogrnjeni mizi so se med drugim znašli marinirana postrv, suho vino constantini sivi pinot iz Goriških Brd, divjačinski medaljoni z brusnicami v kostanjevi omaki s kruhovimi rezinicami, marinirano zelenjavo in kruhovimi pogačami iz grajskih peči.
Sledil je še sprehod skozi slovensko prestolnico, kjer je Elizabeta II. v spremstvu ljubljanskega župana in predsednika države sprejemala šopke in pozdravljala zbrano množico. V zmerno oblačnem, a prijetno toplem vremenu so se sprehodili po Tromostovju ter čez Prešernov trg, z vzpenjačo pa so povzpeli na Ljubljanski grad.
Kraljevi par je tretji dan obiska sklenil v Slovenski filharmoniji, kjer sta vojvoda Edinburški in predsednik Danilo Türk 26 slovenskim dijakom podelila zlata Mednarodna priznanja za mlade MEPI, katerih ustanovitelj je bil leta 1956 prav princ Philip. Slavnostne podelitve se je udeležilo več kot 500 gostov.
Takratni obisk njenega veličanstva so v medijih takrat opisovali kot zgodovinski dogodek. To je bilo namreč prvič, da je kraljica ene najstarejših evropskih monarhij prišla na obisk v Slovenijo, v eno najmanjših evropskih držav. Pred obiskom Elizabete II. je Slovenijo obiskal tudi takratni prestolonaslednik, trenutni novi britanski kralj Karel II. Ta si je namreč novembra leta 1998 ob Ljubljani ogledal še Bled in Triglavski narodni park.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje