Albanija napoveduje prepoved in onemogočenje družbenega omrežja TikTok v državi. Odločitev premierja Edija Rame je naletela na kritike. Poleg tega, da bo prepoved vplivala na zaslužek tistih, ki se preživljajo s TikTokom, pa je slišati tudi, da skuša albanska oblast pred majskimi parlamentarnimi volitvami okrniti svobodo govora.
Albanija bo v prihodnjih tednih za obdobje enega leta prepovedala in onemogočila uporabo družbenega omrežja TikTok v državi. Novico je konec decembra sporočil tamkajšnji premier Edi Rama, ki je kot razlog prepovedi navedel skrb za otroke in negativen vpliv omenjenega družbenega omrežja na otroke.
Odločitev je sledila po tistem, ko je bil v pretepu v bližini ene od šol v Tirani, ki se je začel s sporom na družbenih omrežjih, ubit 14-letni učenec, drugi pa ranjen. Kot je dejal Rama, bodo v času prepovedi videli, kako bodo ravnale druge države in kako se bodo odzvali pri TikToku. Od tega naj bi bilo odvisno tudi morebitno podaljšanje ali umik prepovedi.
Kritike prepovedi
Napoved ukinitve delovanja omrežja v državi pa je naletela tudi na hude kritike. Mnogi namreč menijo, da bo ukinitev vplivala na zaslužek tistih, ki se za preživetje ukvarjajo z objavljanjem na TikToku.
Eden takšnih je Ergus Katiaj, ki vsak večer na svojem TikTok profilu objavi videoposnetek, v katerem uporabnike obvešča, da njegova trgovina v albanski prestolnici dostavlja čips, cigarete in alkohol tudi ponoči. Zaradi TikToka mesečno zasluži okoli 1.000 dodatnih evrov. “To bo imelo velik vpliv na moje poslovanje, saj je večina prodaje zaradi brezplačnega trženja TikToka opravljena z dostavo,” je dejal Katiaj.
Poleg omejevanja dela tistih, ki se preživljajo z družbenim omrežjem, je slišati tudi, da skuša albanska oblast okrniti svobodo govora pred majskimi parlamentarnimi volitvami. “To ustvarja nevaren precedens, da lahko vlade v vsakem trenutku ukinejo obratovanje različnih platform,” meni Orkidea Xhaferaj iz mislišča SCiDEV.
Vodja politične stranke Bashke (Skupaj) Arlind Qori je dejal, da prepoved omejuje pomembno orodje, s katerim volilce nagovarja opozicije. “Želi nam (Edi Rama, op. a.) zapreti usta,” je dodal.
Albanija prva v Evropi
Albanija bo postala prva evropska država, ki se je odločila za takšno potezo. Več evropskih držav, med njimi Francija, Avstrija in Velika Britanija, je uporabo TikToka prepovedalo na napravah vladnih uslužbencev. Enako pravilo sta za svoje uslužbence sprejela tudi Evropska komisija in Evropski svet. Novembra lani so prepoved uporabe družbenih omrežij, mlajšim od 16 let, sprejeli tudi v Avstraliji. Prepoved uporabe bo začela veljati konec letošnjega leta.
TikTok zaradi napovedane ukinitve od Albanije pričakuje pojasnila, a je Rama prošnjo že zavrnil.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje