Kurti po eksploziji na vodovodnem kanalu Srbijo obtožuje kopiranja ruskih metod

Svet 02. Dec 202412:09 3 komentarji
Prizor po eksploziji na severu Kosova
Prizor po eksploziji na severu Kosova (Foto: Valdrin Xhemaj/REUTERS)

Kosovski premier Albin Kurti je po eksploziji, ki je uničila pomemben vodovodni kanal, Srbijo obtožil kopiranja ruskih metod in eksplozijo primerjal z ruskimi napadi na ukrajinsko energetsko omrežje. Srbska stran vključno s predsednikom Aleksandrom Vučićem vse obtožbe zavrača.

Kosovo in Srbija v zvezi s petkovo eksplozijo na vodovodnem kanalu na severu Kosova nadaljujeta medsebojne obtožbe. Spomnimo, da je eksplozija blizu kraja Zubin Potok na severu Kosova v petek zvečer poškodovala vodovodni kanal, ki ključnima termoelektrarnama v državi dovaja vodo za hladilne sisteme, obenem pa s pitno vodo oskrbuje več sto tisoč ljudi.

Kosovski premier Albin Kurti je krivdo za eksplozijo že takoj po napadu pripisal Srbiji, na novinarski konferenci v nedeljo pa je Srbijo po poročanju francoske tiskovne agencije AFP obtožil, da “kopira ruske metode, da bi ogrozila Kosovo in našo regijo na splošno”. Petkovo eksplozijo je primerjal z napadi, ki jih je Rusija v zadnjih mesecih izvajala na energetsko infrastrukturo Ukrajine. “Cilj je bil, da velik del države ostane brez vode, v mrazu in brez komunikacije,” je izjavil po poročanju mreže Radio Slobodna Evropa (RSE).

Pri tem je pokazal fotografijo, ki da prikazuje embleme vojaških enot ruske vojske, zasežene med sobotno akcijo na severu države, med katero so sicer pridržali osem osumljencev.

Srbski predsednik Aleksandar Vučić je v nedeljo že pred Kurtijevo novinarsko konferenco zavrnil obtožbe Prištine o vpletenosti Beograda v eksplozijo. Menil je, da je šlo za poskus hibridnega napada na Srbijo, in dodal, da srbske oblasti izvajajo lastno preiskavo dogodka.

Kosovske institucije so po eksploziji zahtevale dovoljenje poveljnika Kforja za napotitev kosovskih varnostnih sil na prizadeto območje, ki pa ga niso dobile. Kot so v nedeljo pojasnili iz Kforja za RSE, so se tako odločili na podlagi svoje varnostne ocene. Dodali so, da so za zagotovitev varnosti na poškodovanem delu vodovoda v Zubin Potoku razporedili svoje enote. Kosovo mora na podlagi sporazuma iz leta 2013 za premik svojih vojaških enot na sever države predhodno dobiti dovoljenje Natove misije.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje