Ali lahko koze napovedujejo potrese? Ali lahko psi napovedujejo izbruhe vulkanov? Nekateri znanstveniki menijo, da lahko. S spremljanjem obnašanja nekaterih živali iz vesolja bi tako lahko spremenili raziskave številnih naravnih pojavov.
Znanstveniki pri napovedovanju potresov, vulkanskih izbruhov in drugih naravnih pojavov uporabljajo nenavadne sodelavce. Kot piše britanski Guardian, v študije vključujejo na tisoče psov, koz in drugih domačih živali, pa tudi številne divje živali, s pomočjo satelitskih oddajnikov pa bodo iz vesolja spremljali njihovo gibanje.
Program uporablja majhne oddajnike, ki so nameščeni na sesalce, ptice in žuželke. Podrobno gibanje teh živali se bo nato spremljalo s posebnega satelita, ki bo izstreljen prihodnje leto.
Cilj ni le preučiti, kako se odzivajo na bližnje naravne dogodke, kot so vulkanski izbruhi, temveč tudi pridobitev novih spoznanj o migracijah, širjenju bolezni med živalmi in vplivu podnebne krize, pravijo raziskovalci.
“Upamo, da bomo na koncu izstrelili floto približno šestih satelitov in vzpostavili globalno mrežo za opazovanje, ki ne bo zagotavljala le podrobnosti o gibanju divjih živali in njihovem zdravju po vsem planetu, temveč tudi razkrila, kako se živali odzivajo na naravne pojave, kot so potresi,” je povedal vodja projekta Martin Wikelski z Inštituta Max Planck za vedenje živali v Nemčiji.
Prve sorodne raziskave so sicer znanstveniki že izvedli na italijanski Siciliji, kjer so s pomočjo preučevanja vedenja koz lahko napovedali, kdaj bo prišlo do večjih izbruhov Etne.
Kot še piše Guardian, senzorji namreč zaznajo, da živali pred izbruhom postanejo živčne ter se nočejo premakniti na višjeležeče pašnike, ki bi jih sicer z veseljem obiskale. Na podoben način so raziskovalci spremljali pse, ovce in druge kmečke živali v gorah Abruzzo pri Rimu in ugotovili, da bi z odzivom živali lahko napovedali sedem od osmih večjih potresov v regiji.
Zakaj se živali tako odzovejo, še ni povsem pojasnjeno. “Med potresom tektonske plošče pod velikim pritiskom drsijo druga čez drugo, pri čemer se iz kamnin v zrak izločajo ioni. Živali se morda odzivajo na to,” je dejal Wikelski, sicer ustanovitelj mednarodnega združenja, ki preučuje vedenje živali (International Cooperation for Animal Research Using Space oz. Icarus).
Vedenje živali sicer spremljajo s pomočjo majhnih oddajnikov, ki vsebujejo litijeve baterije in le nekaj gramov težke GPS miniaturne naprave. Prvotno je bilo sicer načrtovano, da bo program Icarus na polno zaživel že pred nekaj leti, ko je ekipa začela sodelovati z ruskimi znanstveniki pri uporabi radijskega teleskopa na Mednarodni vesoljski postaji, a so po ruskem napadu na Ukrajino sodelovanje prekinili.
Kot nadomestilo je ekipa izdelala majhen satelit, imenovan Icarus CubeSat, ki naj bi ga izstrelili prihodnje leto. “Nato bomo svoje delovanje še povečali, dokler ne bomo imeli približno šest satelitov CubeSat in stalen sistem za spremljanje živali med njihovim gibanjem in selitvijo po svetu,” je po po poročanju Guardiana še dejal Wikelski.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje