Le dan po imenovanju Netanjahu zaradi kritik preklical svojo odločitev

Svet 01. Apr 202511:43 0 komentarjev
Foto: PROFIMEDIA

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je v luči kritik opozicije in zapletov z vrhovnim sodiščem preklical imenovanje nekdanjega poveljnika mornarice Elija Šarvita na čelo agencije za nacionalno varnost Šin Bet. Do imenovanja Šarvita je bil zaradi njegovega nasprotovanja predsedniku ZDA Donaldu Trumpu kritičen tudi ameriški senator Lindsey Graham.

“Predsednik vlade se je viceadmiralu Šarvitu zahvalil za njegovo pripravljenost, da ga pokliče na dolžnost, vendar ga je obvestil, da namerava po nadaljnjem premisleku preučiti druge kandidate,” je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočil Netanjahujev urad.

Benjamin Netanjahu je imenovanje Šarvita na čelo agencije Šin Bet napovedal v ponedeljek, kmalu zatem pa se je izkazalo, da je nekdanji poveljnik mornarice v preteklosti večkrat nasprotoval Netanjahuju in njegovim zaveznikom, vključno z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom.

Izraelski mediji so poročali, da je Šarvit, ki je bil 36 let pripadnik izraelske vojske, pred dvema letoma sodeloval v protestih izraelskih državljanov proti reformi pravosodja, ki jo je načrtovala Netanjahujeva vlada.

Republikanski senator Lindsey Graham
Republikanski senator Lindsey Graham (Foto: PROFIMEDIA)

“Hudo problematično” imenovanje

Razkrili so tudi, da je januarja v mnenjskem prispevku za izraelski časnik Calcalist kritiziral Trumpovo politiko glede podnebnih sprememb. To je spodbudilo kritike ameriškega republikanskega senatorja Lindseyja Grahama, ki je Šarvitovo imenovanje na omrežju X označil za “hudo problematično”.

Netanjahu je tako spremenil svojo odločitev glede imenovanja Šarvita. Pred tem je vlada 21. marca s čela agencije za nacionalno varnost razrešila Ronena Bara, pri čemer se je po poročanju medijev prvič v zgodovini Izraela zgodilo, da je vlada razrešila vodjo Šin Beta.

Predsednik vlade je takrat kot razlog navedel pomanjkanje zaupanja v šefa varnostne službe v času, ko je Izrael v vojni. Opozicijske stranke in nevladne organizacije so se na razrešitev Bara pritožile, ker da odločitev vlade temelji na konfliktu interesov. Izraelsko vrhovno sodišče je odločitev vlade zadržalo do obravnave, ki bo najkasneje 8. aprila.

Opozicija meni, da bi morali s kakršnokoli odločitvijo glede vodenja Šin Beta počakati na odločitev vrhovnega sodišča. Predstavniki opozicije so ob tem v ponedeljek in danes večkrat opozorili, da bi se država lahko znašla v hudi krizi, če se bo nadaljeval spor med sodno in izvršno vejo oblasti.

Bara, ki bi se mu mandat iztekel prihodnje leto, je za šefa Šin Beta oktobra 2021 imenovala prejšnja izraelska vlada, ki je Netanjahuja med junijem 2021 in decembrom 2022 za kratek čas izrinila z oblasti.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!

Priporočeno vsebino