Iz škotskega mesta prihaja zgodba o nepričakovanem odkritju. V tlakovcih pred mestno hišo so našli fosile rib, ki so živele kar 140 milijonov let, preden je po svetu hodil prvi dinozaver.
Čez ostanke 385 milijonov let starih fosilov rib se je v središču v škotskega mesta Inverness sprehodilo na tisoče ljudi, a jih do zdaj nihče ni opazil. Pred kratkim pa jih je na tlakovcih pred mestno hišo med sprehodom zagledal James Ryan, ki dela v muzeju National Trust for Scotland, poroča BBC.
“Fosili starodavnih rib rib so v mestih, kot sta Glasgow in Edinburgh, znani, tu pa so jih očitno spregledali. Fosili so izpred približno 385 milijonov let — to je okoli 140 milijonov let pred prvim dinozavrom,” je dejal. Tlakovci so iz posebne vrste sedimentnih kamnin (ang. Caithness Flagstone), ki so bile izkopane v kamnolomu v severnem škotskem višavju, v gradbeništvu pa se jih uporablja po vsem svetu.
“Kot sediment so se več tisoč let odlagale na dnu velikanskega sladkovodnega jezera, ki se je raztezalo od obale Moraya pa do Orkneya in Shetlandskih otokov,” je pojasnil Ryan.
Po njegovih besedah ribe izvirajo iz devonskega obdobja (gre za geološko dobo v paleozoiku). “Z njimi sem seznanil paleontologa, ki preučuje te fosile, a zanje do danes ni vedel. Tudi osebje muzeja v Invernessu ni vedelo, kaj se skriva v tlakovcih,” je povedal za BBC.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje