
Francoski predsednik Emmanuel Macron je dejal, da bi bil lahko dogovor o premirju med Ukrajino in Rusijo sklenjen v prihodnjih tednih. Meni, da mirovni dogovor ne sme pomeniti ukrajinske vdaje in da mora biti podprt z ustreznimi varnostnimi jamstvi. Kremelj je znova zavrnil možnost namestitve evropskih sil v Ukrajini.
Dogovor o premirju med Ukrajino in Rusijo bi lahko bil sklenjen v prihodnjih tednih, je v ponedeljek za Fox News dejal francoski predsednik Emmanuel Macron, ki se je pred tem v Washingtonu sestal z ameriškim kolegom Donaldom Trumpom.
“Želimo hiter mir, vendar si ne želimo šibkega dogovora,” je v Washingtonu povedal Macron in se zavzel za premišljen pristop, ki bi vključeval premirje in nato širši mirovni sporazum z jasnimi zagotovili za dolgoročno zaščito Ukrajine, poroča britanski BBC.
Spomnil je, da je o Ukrajini nedavno govoril s 30 evropskimi voditelji in zavezniki, mnogi od njih pa so po njegovem mnenju pripravljeni sodelovati pri varnostnih jamstvih za Ukrajino. Hkrati je dejal, da z britanskim premierjem Keirom Starmerjem pripravlja predlog za napotitev vojakov v Ukrajino.
“Ne da bi šli na frontno črto, ne da bi se spopadli, ampak da bi bili na nekaterih lokacijah, ki jih določa pogodba, prisotni, da bi ohranili mir,” je pojasnil.
Evropske sile v Ukrajini: da ali ne?
Macron in Trump sta se na skupni novinarski konferenci strinjala, da bi moral vsak mirovni sporazum vključevati napotitev evropskih mirovnih sil v Ukrajino.
Rusija je predlog namestitve evropskih sil v Ukrajini že pred njunim pogovorom zavrnila, danes pa je svoje stališče še enkrat ponovila. Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je danes dejal, da glede tega obstaja uradno, odklonilno stališče zunanjega ministra Sergeja Lavrova in da k temu sam “nima kaj dodati”.
Kljub temu je bil Trump včeraj prepričan, da bi ruski predsednik Vladimir Putin to sprejel. “To vprašanje sem mu izrecno zastavil. On s tem nima težav,” je dodal.
Ruski zunanji minister pozdravil nevtralno stališče Irana
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je danes v Teheranu pozdravil nevtralno stališče Irana do vojne v Ukrajini, rekoč da islamska republika razume temeljne vzroke tega konflikta. Njegov iranski kolega Abas Aragči je medtem na skupni novinarski konferenci izključil možnost neposrednih pogovorov med Iranom in ZDA o jedrskem vprašanju. ZDA so med prvim mandtaom Trumpa enostransko odpstopile od jedrskega sporazuma med Iranom in svetovnimi velesilami iz leta 2015.
Začetek pogajanj brez Evrope
Trump je zaveznike razburil z začetkom pogajanj z Rusijo o miru v Ukrajini, kamor ni vključil Ukrajine ali evropskih zaveznic. ZDA v ponedeljek v Generalni skupščini ZN niso podprle ukrajinsko-evropske resolucije proti vojni, ki poudarja ozemeljsko celovitost in suverenost Ukrajine, Rusijo opredeljuje kot agresorja in zahteva njen umik iz Ukrajine.
ZDA so predložile svojo resolucijo, ki zahteva le konec vojne, podoben predlog so vložile tudi v Varnostnem svetu, kjer je bil sprejet s podporo med drugim ZDA, Rusije in Kitajske ter petimi vzdržanimi glasovi evropskih držav, med njimi Slovenije.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje