Macron in Starmer predlagata enomesečno omejeno premirje

Svet 02. Mar 202522:16 17 komentarjev
neformalni vrh o ukrajini
Foto: Justin Tallis/Pool via REUTERS

Francoski predsednik Emmanuel Macron in britanski premier Keir Starmer predlagata omejeno enomesečno premirje v Ukrajini, ki bi veljalo pred napadi iz zraka, na morju in pred napadi na energetsko infrastrukturo, je pojasnil Macron.

Francoski predsednik Emmanuel Macron in britanski premier Keir Starmer sta predlagala omejeno enomesečno premirje v Ukrajini, je po vrhu v Londonu za Le Figaro dejal Macron. Premirje naj bi veljalo pred napadi iz zraka, na morju in pred napadi na energetsko infrastrukturo, da bi tako pridobili čas za umiritev ruske agresije v Ukrajini, je še dodal.

Priznal je, da bi bilo popolno prekinitev ognja zaradi dolžine frontne črte “zelo težko” nadzorovati, zato je poudaril potrebo po omejenem premirju. V intervjuju za francoski časopis Le Figaro je Macron sporočil, da bi morebitna napotitev evropskih vojakov na ukrajinsko ozemlje sledila kasneje, ko bi se strani dogovorili o podrobnostih dogovora.

“Želimo mir. A ne za vsako ceno in brez zagotovil,” je dejal. Macron je govoril tudi o sprostitvi fiskalnih pravil EU za povečanje obrambnih izdatkov ter o “inovativnem” financiranju za vojaške potrebe. Predlagal je, da bi morale države EU za obrambo nameniti 3 do 3,5 % BDP, kar je precej nad trenutnim ciljem Nata, ki znaša 2 %.

Macron je sicer že v soboto pozval članice EU, naj se dogovorijo o “množičnem kupnem financiranju” naložb v višini več sto milijard evrov za evropsko obrambo in varnost, poroča Politico.

Starmer predstavil načrt za trajen mir v Ukrajini

V Londonu so se sicer danes na vrhu o Ukrajini poleg ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega srečali številni evropski voditelji,kot tudi predsednica predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, predsednik Evropskega sveta Antonio Costa in generalni sekretar zveze Nato Mark Rutte.

Starmer, ki je vrh označil za “trenutek, ki se zgodi le enkrat na generacijo”, je sporočil, da so se z voditelji dogovorili o štirih ključnih korakih do trajnega miru v Ukrajini. V prvi vrsti je izpostavil nadaljnje pošiljanje vojaške pomoči Ukrajini in povečanje gospodarskega pritiska na Rusijo.

Prav tako je po njegovih besedah treba zagotoviti suverenost in varnost Ukrajine, ta pa mora sodelovati pri vseh mirovnih pogajanjih. Kot tretji korak je izpostavil, da si bodo morali evropski voditelji v primeru doseženega dogovora prizadevati na vsak način preprečiti prihodnji ruski vdor v Ukrajino. Ne nazadnje pa je napovedal tudi oblikovanje “koalicije voljnih”, ki bi branila Ukrajino in zagotavljala mir v državi.

Starmer je sicer še pred vrhom sporočil, da bosta Združeno kraljestvo in Francija v sodelovanju z Ukrajino in še “eno ali dvema evropskima državama” oblikovali načrt za konec vojne v Ukrajini, ki ga bodo nato predstavili ZDA. Starmer medtem od teh pričakuje varnostna jamstva in varnostno zaščito (angl. US backstop).

Ursula von der Leyen je medtem znova pozvala h krepitvi evropske obrambe in po srečanju sporočila, da bo Evropska komisija na izrednem zasedanju Evropskega sveta 6. marca predlagala tudi celovit načrt. Odhajajoči nemški kancler Olaf Scholz pa je bo tem poudaril, da bo fokus zaveznic zagotoviti, da ima Ukrajina po koncu vojne močno vojsko, da bi se lahko branila pred vsakršnimi morebitnimi agresijami v prihodnje. “Osnova vsega bo močna vojska,” je dejal Scholz novinarjem.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Priporočeno vsebino