
V luči naraščajočih napetosti med ZDA in Evropo je francoski predsednik Emmanuel Macron danes obiskal Belo hišo, kjer se je sestal s predsednikom Donaldom Trumpom, ki se od začetka mandata vse bolj obrača k Rusiji. Vzdušje med Trumpom in Macronom je bilo napeto. Po koncu srečanja sta svetovna voditelja poudarila pomen miru v Ukrajini. Oba si želita konec vojne, a na različne načine.
Ameriški predsednik Donald Trump je v dobrem mesecu od začetka njegovega drugega predsedniškega mandata dodobra zatresel čezatlantske odnose. V svoji sunkoviti spremembi ameriške zunanje politike namreč Evropi pripisuje vse manj moči in se vse bolj obrača k Rusiji. Tudi, ko je govora o Ukrajini.
V luči naraščajočih napetosti med ZDA in Evropo je danes v Washington prispel francoski predsednik Emmanuel Macron. Ob prihodu v Belo hišo ga je sprejela vodja protokola v ZDA Monica Crowley. Trump ga ni osebno sprejel.
Že pred srečanjem sta novinarjem podala kratko izjavo za javnost, v kateri je bilo čutiti napetost med njima. Macron je Trumpa celo prekinil med izjavo, češ da napačno navaja dejstva, poroča CNN. “Da boste razumeli, Evropa Ukrajini posoja denar. Svoj denar dobijo nazaj,” je začel Trump, a je Macron takoj segel po njegovi roki in se vmešal v razpravo. “Ne, če smo odkriti, gre tudi za nepovratna sredstva,” ga je popravil Macron. Trump je navedbe Macrona ovrgel in znova ponovil svoja prepričanja.
Trump in Macron sta bila sicer v izjavi z novinarji prijazna in dajala vtis, da sta pripravljena sodelovati. Novinarji so Trumpa vprašali, ali bi tudi Putina označil za diktatorja, potem ko je prejšnji teden ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega kar dvakrat označil s to besedo. “Te besede ne uporabljam zlahka, bomo videli, kako se bo vse skupaj obneslo,” je odgovoril Trump. Omenil je tudi, da bi lahko nerazrešena vojna med Ukrajino in Rusijo vodila v tretjo svetovno vojno.
Trump je tudi podaril, da se bo “na neki točki” srečal z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom.
Srečanje z Zelenskim in Putinom
Trump je danes dejal, da bi v Washington lahko “morda” prišel tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. “Srečal se bom s predsednikom Zelenskim. Pravzaprav bo morda prišel ta ali prihodnji teden, da podpiše sporazum in … kar bi bilo lepo, z veseljem bi se srečal z njim. Srečala bi se v Ovalni pisarni,” je povedal ameriški predsednik med srečanjem z Macronom.
“Mir ne sme pomeniti predaje Ukrajine”
Po srečanju sta predsednika ponovno stopila pred novinarske kamere in spregovorila na konferenci, ki se je sicer začela z zamudo. Trump je poudaril, da je bil namen današnjega srečanja končati vojno v Ukrajini, v kateri je, kot je dejal po poročanju BBC, “po nepotrebnem umrlo na sto tisoče Rusov in Ukrajincev ter da je bila zdesetkana cela generacija.”
Ameriški predsednik je poudaril, da se “dogaja veliko dobrih stvari v smeri miru,” in da je bil francoski predsednik Macron pri tem od vsega začetka osrednjega pomena. Dodal je, da je “morda zdaj pravi, če ne celo edini čas za končanje vojne” ter ob tem poudaril, da morajo stroške in breme zagotavljanja miru plačati evropski narodi, ne le ZDA. “Evropa mora prevzeti osrednjo vlogo pri zagotavljanju dolgoročne varnosti Ukrajine,” je ocenil Trump.
Spomnil je, da je ob vnovični izvolitvi poklical ruskega predsednika Putina in ponovil trditev, ki jo je v zadnjih dneh izrekel že večkrat, in sicer da Putin želi končati vojno. “Resnično verjamem, da želi skleniti dogovor, morda se motim, vendar verjamem, da želi skleniti dogovor,” je povedal ameriški predsednik.

Francoski predsednik Macron je sicer prvi evropski voditelj, ki ga je po začetku ponovnega mandata gostil ameriški predsednik. Nujno srečanje se je odvilo prav na tretjo obletnico ruske invazije na Ukrajino. Tudi Macron je v svoji izjavi povedal, da sta v razpravah o Ukrajini “naredila zelo pomembne korake naprej,” pri čemer je poudaril, da se Evropa ni izognila odgovornosti za pomoč tej državi. Dodal je, da občuduje pogum ukrajinskega ljudstva in da verjame, da si “nihče ne želi živeti v svetu, kjer se lahko vsiljuje volja najmočnejših in kjer se lahko kršijo mednarodno priznane meje.”
Tudi Macron je dejal, da sta se z ameriškim kolegom dolgo pogovarjala o želji, da bi se vojna v Ukrajini končala, s premirjem, ki bo merljivo, preverljivo in bo omogočilo pogajanja o trajnem miru. Izpostavil je varnostna jamstva za dolgoročen mir. “Mir ne sme pomeniti predaje Ukrajine, prekinitev ognja pa ne sme biti brez jamstev. Zagotoviti mora ukrajinsko suverenost in Ukrajini omogočiti, da se pogaja z drugimi deležniki o vprašanjih, ki jo zadevajo,” je dodal po poročanju BBC.
Oba voditelja si sicer po poročanju BBC želita konec vojne, a na različne načine. Če je francoski predsednik poudaril, da mora vsak mirovni sporazum vsebovati jamstva za varnost Ukrajine, pa ameriški predsednik tega ni omenjal. “Izmenjala sva si stališča in zahteve. Zavedamo se, kaj vse bo treba še postoriti,” je povedal Macron in dodal, da se bosta s Trumpom v prihodnjih tednih znova sestala.
S čim je Trump razburil Evropo?
Kot smo poročali prejšnji teden, je Trump s svojimi kritičnimi izjavami proti ukrajinskemu predsedniku Volodimirju Zelenskemu in odločitvami, kar se tiče mirovnih pogovorov, precej pretresel Evropo. Potem ko je Zelenski zavrnil podpis sporazuma, ki bi ZDA omogočil dostop do polovice redkih rudnin, ga je Trump dvakrat označil za diktatorja.
Predstavniki Trumpove administracije trdijo, da bi dogovor med Ukrajino in ZDA lahko dosegli ta teden, poroča tiskovna agencija AP.
Evropski voditelji so bili razburjeni tudi, ker Evropa ni bila povabljena na pogovore o Ukrajini v Savdski Arabiji, udeležile so se jih le ZDA in Rusija. Prav tako je Trump prejšnji teden Ukrajino okrivil za začetek vojne.
Francoski predsednik Macron se je prejšnji teden večkrat pogovarjal tudi z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim. Prejšnji teden je Macron zaradi Trumpovih potez gostil tudi dve srečanji evropskih voditeljev o evropski varnosti.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje