Eden od 'slonov v sobi' na zaslišanju Marte Kos v Evropskem parlamentu je bilo gotovo vprašanje o njenem domnevnem sodelovanju z Udbo oziroma s Službo državne varnosti v njeni mladosti. Pričakovati je bilo, da jo bo s tem na evropskem podiju 'privijal' Milan Zver (SDS), toda vprašanje o tem je Marti Kos zastavil bolgarski poslanec iz liberalne politične skupine Renew, v kvoto katere sodi tudi slovenska komisarska kandidatka. In to po informacijah N1 ni bilo naključje.
Eno od vprašanj, ki jih je na zaslišanju v Evropskem parlamentu lahko pričakovala slovenska komisarska kandidatka Marta Kos, je tudi vprašanje o njenem domnevnem sodelovanju z Udbo. Pričakovalo se je, da ji bo to vprašanje na evropskem podiju zastavil evropski poslanec Milan Zver iz SDS (EPP).
Ko je vlada septembra letos Marto Kos potrdila za slovensko komisarsko kandidatko, je namreč prav SDS to vprašanje najbolj problematizirala. Evropska poslanka iz SDS (EPP) Romana Tomc je tedaj v intervjuju za portal Euronews denimo dejala, da so nekateri njeni kolegi zelo nervozni ob omenjanju povezave med Udbo in kandidatko za evropsko komisarko.
Toda tega vprašanja danes slovenski kandidatki za novo komisarko za širitev ni zastavil Milan Zver ali kdorkoli drug iz desnih političnih skupin, pač pa ga ji je zastavil bolgarski evropski poslanec Ilhan Kjučjuk iz politične skupine Renew, v kvoto katere sodi tudi Marta Kos.
Ni naključje …
Po informacijah N1 to ni naključje, pač pa manever, kako kandidatki za komisarko brez podvprašanj omogočiti, da tudi na zaslišanju ovrže očitke o njenem sodelovanju z Udbo, ki jih je sicer zanikala že večkrat doslej, in kako Milanu Zveru, ki je bil na vrsti za postavljanje vprašanj kasneje kot bolgarski poslanec iz Renew, ‘vzeti nekaj vetra iz jader’.
Kjučjuk je Marto Kos vprašal: “Vrnimo se k integriteti. Integriteta Evrope in evropskih institucij je nenehno pod vprašajem v medijih, poleg tega pa potekajo tudi lažne kampanje tretjih deležnikov. Slišal sem tudi obtožbe, da ste bili vključeni v dejavnosti jugoslovanske tajne službe, seveda preden se je Slovenija pridružila EU. Ali to drži ali gre za lažne informacije?”
Marta Kos: Gre za lažne informacije
Marta Kos je bolgarskemu kolegu odgovorila: “Gre za lažne informacije. Toliko novih stvari o sebi sem prebrala (smeh; op. a.). Resno jemljem vse te informacije, četudi je bilo veliko laži. Nikoli nisem sodelovala, nikoli nisem bila informantka jugoslovanske tajne službe. Sem na tem seznamu, ne vem, kako, ampak tudi trije nekdanji predsedniki vlade in trije nekdanji predsedniki države so na tem seznamu. Na tisoče in tisoče ljudi je na tem seznamu. Tukaj gre za mojo integriteto in veseli me, da ste mi zastavili to vprašanje. Zelo pomembno je, da to razčistimo enkrat in za vselej. In če bom potrjena za komisarko, naj vam povem, da je integriteta zame izjemno pomembna in zato ne bi želela, da bi se ta postavljala pod vprašaj z obtožbami, ki so res že skorajda lažne informacije.”
Marta Kos je očitke, da je v mladosti sodelovala z Udbo, zavrnila že večkrat, septembra, ko jo je vlada Roberta Goloba po umiku Tomaža Vesela potrdila za slovensko komisarsko kandidatko, je za N1 dejala, da ni bila nikoli sodelavka ali informatorka nekdanje jugoslovanske tajne policije Udbe oziroma Službe državne varnosti (SDV), v katero se je Udba preoblikovala leta 1966.
Na vprašanje, zakaj se je torej znašla na seznamu bivših sodelavcev Udbe oziroma SDV, na katerem je označena kot registrirana sodelavka, pa je tudi tedaj odgovorila, da tega ne ve.
Zver: Ste za to, da arhive odpre Beograd?
Evropski poslanec Zver je, ko je prišel na vrsto, da Marti Kos postavi vprašanje, slovensko komisarsko kandidatko vprašal tole: “Ne boste presenečeni, da vas SDS ne bo podprla, pa ne samo zaradi politične preteklosti, ki je lahko nahrbtnik, ampak tudi zato, ker prihajate iz ekstremno levega političnega pola, iz kroga Milana Kučana in Zorana Jankovića, oba sta blizu Vladimirju Putinu. Putin je osebno odlikoval Jankovića. Zanima me, ali bo vaša politična ujetost lahko kakšna ovira pri vaših nalogah in izvajanju politik EU. Ali boste lahko 100-odstotno na strani Evropske unije. In ali se boste zavzemali za to, da bi Beograd še pred vstopom Srbije v EU odprl vse arhive, tudi arhive civilne in vojaške tajne službe.”
Marta Kos je Zveru odgovorila, da ni od nikogar, razen morda “malo od svojega moža”, ki jo spremlja na zaslišanju.
In nadaljevala: “Sem Marta, pišem se Kos in hodim v svojih čevljih. Nisem od Milana Kučana, ne od kogarkoli drugega. Kdorkoli sem že, prepričana sem, da bom odlično lahko opravljala delo komisarke za širitev.” Dodala je, da je za njo 35 let službovanja za slovensko državo in da je svoje delo opravljala po najboljših močeh. “O moji integriteti pa govori tudi to, da sem kot veleposlanica v Nemčiji prejela eno od najvišjih državnih odlikovanj Nemčije. Vedno sem bila na strani civilne družbe, delala sem tudi v nevladnih organizacijah, prizadevam si za človekove pravice. Prepričana sem, da bom lahko dobra komisarka, še posebej na področju, ki mi zelo veliko pomeni,” je še dejala Marta Kos in svoj odgovor Zveru zaključila z besedami, da ji veliko pomeni, da je Slovenija prejela tako pomemben komisarski resor, saj bo lahko Slovenija veliko prispevala k procesu širitve EU, zlasti zaradi lastnih izkušenj pri vključevanju v Unijo.
Marta Kos: Prišlo je do zlorabe imen
Kasneje je domnevno sodelovanje z Udbo Marti Kos v razpravi očital tudi poslanec Andras Laszlo (iz skrajno desne politične skupine Patrioti). Med drugim ji je dejal: “Najhujši komunisti so tisti, ki so izginili iz javnega življenja in se zdaj pretvarjajo, da so demokrati. To ste vi.”
Marta Kos mu je odgovorila: “Udba je razpadla leta 1966, takrat sem bila stara eno leto. Če govorite o tajni policiji, je bila to SDV. Še enkrat, nikoli nisem bila sodelavka tajnih služb. Že prej sem povedala, da sem bila na seznamu. Ne vem, kako sem se znašla na seznamu. V tistem času sem bila študentka, takrat sem delala v Nemčiji za nemško radijsko postajo Deutche Welle. Prišlo je do zlorabe imen, že tisočkrat sem izpostavila, da je na teh seznamih na tisoče in tisoče oseb, tudi nekateri člani tega parlamenta, predsedniki vlad, predsedniki držav, predsednik ustavnega in vrhovnega sodišča. Poznam te ljudi, ne bom izpostavljala njihovih imen, ker ne verjamem, da so bili sodelavci. Nikoli nisem bila sodelavka SDV.”
Večkrat je v mestoma vroči razpravi posredoval tudi predsedujoči zasedanju in poslance opozarjal, naj ohranijo raven razprave.
Matej Tonin iz NSi (EPP) pa ji je dejal, da bi lahko povedala tudi, da v Sloveniji ni bilo lustracije in da so zato nekateri člani nekdanje Komunistične partije in tajnih služb “tako na levi kot na desni” politično aktivni še danes. Od Tonina je kasneje ‘potegni naprej’ evropski poslanec Marjan Šarec iz Gibanja Svoboda (Renew), ki je dejal, da očitke o domnevnem sodelovanju s tajno službo sproža “predvsem Janez Janša, ki je bil nekoč član Komunistične partije.”
To so sicer omenjali tudi nekateri drugi evropski poslanci, a zlasti v kontekstu njenega odnosa do Rusije in vojne v Ukrajini, o čemer pa je Marta Kos večkrat dejala, da ruske agresije na Ukrajino sploh ne bi smelo biti in da je tako kot za EU tudi zanjo osebno podpora Ukrajini ena ključnih prednostnih nalog.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje