Evropska komisarka za širitev Marta Kos v intervjuju za N1, ki ga bomo v celoti objavili v soboto, pojasnjuje ozadje svojega srečanja s srbskim predsednikom Aleksandrom Vučićem minuli teden v Bruslju. Zaradi objave na omrežju X, v kateri je pisalo, da je bil njen sestanek z Vučićem konstruktiven, je namreč tako v Srbiji kot v Sloveniji doživela val kritik.
Po srečanju evropske komisarke za širitev Marte Kos s srbskim predsednikom Aleksandrom Vučićem minuli teden v Bruslju je Marta Kos v Srbiji in Sloveniji doživela plaz kritik. Razlog je bila objava na njenem profilu na omrežju X, na začetku katere je pisalo – in to je razburilo – da je bil sestanek s srbskim predsednikom konstruktiven.
Sestanek Marte Kos z Aleksandrom Vučićem se je namreč odvil le štiri dni po enem največjih protestov v novejši srbski zgodovini, ki je bil 15. marca in po katerem obstajajo številna pričevanja in posnetki, da so srbske oblasti proti protestnikom uporabile zvočno orožje. Srbske oblasti to zanikajo, ampak so pred tem tudi zanikale, da takšno orožje sploh imajo, nato pa so morale to priznati.
Po tednu dni ostrih odzivov v Srbiji in Sloveniji, pa tudi iz vrst nekaterih slovenskih evropskih poslancev, je Marta Kos zdaj stopila pred medije in v intervjuju za N1, ki ga bomo v celoti objavili v soboto, med drugim pojasnila ozadje njenega srečanja s srbskim predsednikom.

“Povsem razumem, da se ljudje tudi ne strinjajo z objavo, a prosim za razumevanje, da mojega dela ne presojate po 280 znakih,” je dejala in nadaljevala, da je Evropska komisija od srbskega predsednika tokrat dobila zagotovilo, da bo po daljšem zastoju v pogajanjih za članstvo Srbije v EU ta država zdaj v nekaj tednih naredila pomembne korake naprej na področju volilne in medijske zakonodaje ter boja proti korupciji.
To je po svojem srečanju z Vučićem in s predsednikom Evropskega sveta Antoniom Costo v začetku tega tedna sporočila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.
Kaj je Marta Kos Vučiću povedala za zaprtimi vrati
“Vedno bom zagovarjala, da se pogovarjamo s politiki, s tistimi ljudmi, ki lahko kaj naredijo,” v pogovoru za N1 pravi komisarka iz Slovenije in s tem odgovarja na očitke, zakaj se je z Vučićem po prelomnem protestu v Beogradu sploh sestala.
“Povejte mi, s kom se lahko ta hip v Srbiji (ki trenutno nima vlade s polnimi pooblastili, op. a.) sploh pogovarjamo, da bomo dosegli reforme, vse tisto, kar načeloma zahtevajo tudi protestniki, študenti in opozicija. In to je bila moja tema pogovora s srbskim predsednikom Vučićem,” je še povedala in dodala, da brez teh reform Srbija evropske poti ne bo mogla nadaljevati. Srbija je kandidatka za članstvo že 13 let.
“Pomembno se mi zdi povedati, da tisto, kar zahtevajo protestniki in študenti, od Srbije zahteva tudi Evropska komisija,” je še dejala Marta Kos, po njeni oceni pa je nepravilen tudi odnos srbskih oblasti do nevladnih organizacij.
“V času zastoja v pogajanjih zadnje mesece sem bila v stiku z nevladnimi organizacijami v Srbiji. Nekatere sem sprejela, kar smo tudi objavili, nekatere pa sem sprejela ali pa smo z njimi v stiku, pa o tem ne govorim, ker so me prosili, naj tega ne naredim, ker bi bili lahko ogroženi. Protestirala pa sem pri predsedniku Vučiću zaradi izvajanja nasilja in ustrahovanja nevladnih organizacij. Kako naj to naredim drugače kot tako, da se z njim srečam in mu to tudi odkrito povem,” je še dejala komisarka za širitev in svoje srečanje z Vučićem opisala kot “dobro pripravo terena” na njegov sestanek s predsednico Evropske komisije in predsednikom Evropskega sveta slab teden dni kasneje.
Ostro o dveh zelo pomembnih srbskih politikih
Odločno pa se je Marta Kos v intervjuju, ki ga bomo na N1 v celoti objavili v soboto, izrekla tudi o dveh zelo pomembnih in vidnih srbskih politikih. Pa tudi o srbskem spogledovanju z Moskvo. V intervjuju komentira tudi očitke, da sta Evropska unija in Komisija v odnosu do Srbije tudi pragmatični, saj je pomembnih interesnih povezav med Srbijo in EU ali pa posameznimi njenimi članicami kar precej.
Odgovarjala je tudi na vprašanja o njenem prijatelju in podporniku Zoranu Jankoviću, ki je prestolnico razburil s pismom podpore srbskemu predsedniku Vučiću v času že potekajočih študentskih protestov v Srbiji. Pojasnila pa je tudi, kako vidi evropsko oborožitveno mrzlico in odnos Evropske unije do Izraela.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje