Mati umorjenega najstnika, ki je zanetil revolucijo: Upam, da Asad plača za to

Svet 11. Dec 202416:06 0 komentarjev
13-letni Hamza
13-letni Hamza (Foto: PROFIMEDIA/N1)

"Upam, da bo Bašar al Asad plačal ceno za to, kar je storil. In da se bo bog maščeval njemu in njegovim otrokom," po padcu 50-letne vladavine družine Asad v Siriji pravi mama dečka, čigar smrt je pred 13 leti zanetila sirsko revolucijo. V letih spopadov je izgubila tudi moža in starejšega sina.

Upor proti vladavini sirskega predsednika Bašarja al Asada je vzplamtel v sirskem mestu Daraa ob jordanski meji. Tam so 21. maja leta 2011 družini Katiba izročili poškodovano in pohabljeno truplo 13-letnega sina Hamze al Katibe. Dečka so oblasti aretirale le nekaj tednov pred tem, ko se je udeležil protivladnega shoda. Njegova smrt pa je bila ena izmed glavnih isker, ki je zanetila veliki upor v Siriji.

Po izročitvi najstnikovega trupla družini so se po mestu začeli pojavljati protestni grafiti, na ulicah so se začeli zbirati protestniki. Vladne sile so se ostro odzvale, revolucija je rasla – vse do nedelje, ko so sirski uporniki nepričakovano zavzeli več večjih mest in sprožili padec dolgoletnega režima Bašarja al Asada, piše BBC.

Če bi moral kdo v mestu Daraa slaviti konec strogega režima, je to družina Katib. A v njihovi hiši ne praznuje nihče, poroča britanski medij.

Sirija, protest
Protesti leta 2011 po smrti 13-letnega Hamze (Foto: PROFIMEDIA)

V zadnjih dneh je namreč družina prejela še eno tragično novico, da je med dolgoletno revolucijo v zloglasnem zaporu Saydnaya umrl tudi Hamzov starejši brat Omar Katib.

Policija ga je aretirala leta 2019, dokumenti pa pravijo, da je umrl v priporu. Njuna mati Samira je novinarjem povedala, da je leta zaman čakala, da se bo vsaj eden izmed sinov vrnil živ domov.

“Mislila sem, da bi lahko prišel vsak čas. Mogoče danes ali jutri. Namesto njega sem danes dobila novico o njegovi smrti,” je opisala, popolnoma pretresena. Pred le tremi meseci je Samira izgubila tudi moža.

“Upam, da bo Bašar al Asad plačal ceno za to, kar je storil. In da se bo bog maščeval njemu in njegovim otrokom,” pripoveduje z jezo v glasu.

Mesto praznuje: “Že več dni od sreče jočemo”

Padec Asadovega režima je odpravil desetletja represije v Siriji. In v nedeljo, ko so uporniški borci zavzeli Damask in je Asad pobegnil, se je velik del mesta Daraa zgrnil na ulice in začelo se je praznovanje.

Posnetki na družbenih omrežjih prikazujejo množice moških, ki v kaotičnem rajanju tečejo po osrednjem trgu, kričijo in z orožjem streljajo v zrak. Mesto je bilo v času represije ključno središče spopadov med uporniki in vladnimi silami – posledice spopadov so močno vidne na pročeljih šol in domov. Zidovi so preluknjani z izstrelki, nekateri so zaradi tankovskih izstrelkov delno ali popolnoma uničeni.

Protesti v Siriji
Protesti v Siriji po padcu Asadovega režima (Foto: PROFIMEIDA)

Kot omenjeno, so spopadi mesto prevzeli leta 2011 po smrti 13-letnega Hamze. “Ne morete si predstavljati, kako srečni smo. Že več dni od sreče jočemo. Vsi so izgubili vsaj enega družinskega člana. Vsi smo trpeli,” je po padcu Asadove vladavine dejal vodja milice v pokrajini Daraa Ahmed al Awda.

Pravi, da Asadu ne bodo tako zlahka odpustili. “Naredil bom vse, kar je v moji moči, da mu sodijo na sodišču, da ga kaznujejo. Ne bomo pozabili, kaj je storil sirskemu ljudstvu in kako je uničil Sirijo.”

Čeprav v državi obstaja strah pred tem, da bi jo po revoluciji, tako kot Irak in Libijo, preplavil kaos, je Awda prepričan, da bi se Sirija lahko oblikovala v svobodno državo. A do takrat dvom ostaja: “Vojna z Asadom se je končala, vendar mir v Siriji še ni dosežen.”

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!