Mednarodno kazensko sodišče izdalo nalog za aretacijo Netanjahuja in Galanta

Svet 21. Nov 202413:12 > 17:25 0 komentarjev
Joav Galant in Benjamin Netanjahu
Joav Galant in Benjamin Netanjahu (Foto: PROFIMEDIA)

Mednarodno kazensko sodišče v Haagu (ICC) je izdalo naloge za prijetje izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja, nekdanjega obrambnega ministra Joava Galanta in vodje oboroženega krila palestinskega islamističnega gibanja Hamas Mohameda Deifa. V Netanjahujevem uradu so nalog obsodili kot antisemitsko dejanje, medtem ko je Hamas odločitev pozdravil.

Mednarodno kazensko sodišče v Haagu (ICC) je izdalo naloge za prijetje izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja, donedavnega izraelskega obrambnega ministra Joava Galanta in vodje oboroženega krila palestinskega islamističnega gibanja Hamas Mohameda Deifa.

Kot je razvidno iz izjave, so sodniki našli “razumne razloge”, da so omenjeni kazensko odgovorni za domnevne vojne zločine. Glavni tožilec ICC Karim Khan je za naloge za prijetje zaprosil že maja. V predlogu je Khan Netanjahuja, Galanta in tri visoke predstavnike Hamasa (poleg Deifa še Jahjo Sinvarja in Ismaila Hanijo) obtožil domnevnega “ciljnega ubijanja“, “stradanja” ter “uničenja in umorov” med vojno v Gazi. Prepričan je, da so kazensko odgovorni za vojne zločine in zločine proti človeštvu, kar Izrael in Hamas zavračata.

Vse tri navedene predstavnike Hamasa je izraelska vojska po lastnih navedbah ubila. Senat je ob tem dejal, da Deifove smrti ne more potrditi, zato so se odločili tudi za nalog za njegovo aretacijo. Zahtevi za izdajo nalogov ostalih dveh predstavnikov Hamasa je sodišče umaknilo, rekoč, da sta njuni smrti potrjeni.

Mednarodno kazensko sodišče (ICC)
Mednarodno kazensko sodišče v Haagu (Foto: PROFIMEDIA)

Odločitev o tem, ali bodo izvedli aretacije ali ne, je zdaj na 124 državah članicah ICC. Nalogi tako ne vključujejo Izraela niti ne njene zaveznice ZDA, saj državi nista članici ICC.

V tričlanskem panelu, ki je odločal o izdaji nalogov, je sodelovala tudi slovenska sodnica na ICC Beti Hohler. Slovenka je na tem mestu nasledila romunsko kolegico, ki je odstopila iz zdravstvenih razlogov. Izraelski urad vrhovnega državnega tožilca je prejšnji teden sicer podvomil o nepristranskosti slovenske sodnice, ker je pred imenovanjem na mesto sodnice delala v uradu glavnega tožilca.

V Netanjahujevem uradu nalog obsodili kot antisemitsko dejanje

Na uradu izraelskega premierja Netanjahuja so nalog obsodili kot antisemitsko dejanje, enakovredno sodobnemu Dreyfusovemu procesu. Omenjeni proces se nanaša na politični škandal s konca 19. stoletja, ki je razdelil Francijo, potem ko je bil judovski častnik francoske vojske Alfred Dreyfus po krivem obtožen izdaje in vohunjenja za Nemčijo.

“Predsednik vlade ne bo popustil pritiskom, ne bo se pustil odvrniti in se ne bo umaknil, dokler ne bodo doseženi vsi vojni cilji,” so še sporočili z urada skrajno desnega izraelskega premierja, kjer menijo, da se bo zgodba z nalogom končala tako kot Dreyfusova afera.

Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu (Foto: IMAGO/PROFIMEDIA)

Nedavni obrambni minister Galant je medtem potezo ICC označil kot nevaren precedens. Kot je dejal, je sodišče s tem postavilo državo Izrael in “morilske voditelje Hamasa v isto vrsto”. Dodal je, da ta odločitev predstavlja “nevaren precedens proti pravici do samoobrambe in etičnega vojskovanja ter da spodbuja morilski terorizem.”

Izrael: “Temen dan na človeštvo.” Hamas odločitev pozdravlja

Nedavno imenovani izraelski zunanji minister Gideon Sar je po odločitvi ICC ocenil, da bi moral svet z “gnusom” zavrniti naloge sodišča. “To so naročila, ki niso usmerjena le proti njim. Pravzaprav gre za napad na pravico Izraela do tega, da se brani. Ta napad je usmerjen proti najbolj ogroženi državi na svetu, ki je tudi edina država, za katero si druge države v regiji odkrito prizadevajo za njeno uničenje. /…/ S političnega vidika je izdajanje ukazov proti državi, ki deluje v skladu z mednarodnim pravom, nagrada in spodbuda osi zla, ki jo očitno in dosledno krši,” je še zapisal.

Da gre za “temen dan za človeštvo” in pravičnost, je dejal izraelski predsednik Jicak Hercog. Ocenil je, da se ICC z odločitvijo posmehuje vsem, ki se borijo za pravičnost. Ob tem sodišču očita, da ignorira stisko izraelskih talcev. “Ignorira osnovno dejstvo, da je bil Izrael barbarsko napaden ter da ima dolžnost in pravico do branjenja,” je dejal. Izdajo nalogov za aretacijo je komentiral tudi novi obrambni minister Izrael Kac, ki je odločitev ICC označil za sramoto, prežeto z antisemitizmom, ki da “mednarodni pravosodni sistem potiska na najnižjo raven”. Ob tem je zatrdil, da odločitev sodišča Izraela ne bo zaustavila pri doseganju vojaških ciljev. Še ostrejši je bil odziv radikalnega ministra za nacionalno varnost Itamarja Ben-Gvira, ki je dejal, da bi si moral Izrael v odziv na odločitev ICC priključiti Zahodni breg.

Hamas pa je po poročanju Reutersa pozdravil odločitev za izdajo naloga za prijetje. “Pozivamo ICC, naj razširi obseg odgovornosti na vse voditelje kriminalne okupacije,” so zapisali.

ZDA zavračajo izdajo nalogov ICC

V ZDA medtem zavračajo odločitev ICC in ocenjujejo, da sodišče v Haagu ni pristojno v tej zadevi “Globoko smo zaskrbljeni zaradi hitenja tožilca pri zahtevi za izdajo nalogov za prijetje in zaskrbljujočih postopkovnih napak, ki so pripeljale do te odločitve,” je dejal tiskovni predstavnik ameriškega sveta za nacionalno varnost. Drugačno stališče imajo medtem predstavniki EU. Visoki zunanji politični predstavnik Unije Josep Borrell je zavrnil, da bi bili nalogi politične narave. Ob tem pa pozval, da je treba odločitve ICC spoštovati in izvajati.

POsledice izraelskega napada na Gazo
Foto: REUTERS/Mahmoud Issa

Odločitev ICC v Sloveniji pozdravlja vodja poslancev Levice Matej T. Vatovec. Čeprav Izrael ni podpisnica Rimskega statuta, gre po njegovih besedah “za pomemben korak k prepoznavanju genocida”. “Seveda ne gre pričakovati pridržanja v kratkem času, a ta poteza ICC bi morala pomeniti dodaten pospešek k nadaljnjim ukrepom s strani svetovnih držav za preprečitev nadaljevanja genocida, začenši z ostrejšimi sankcijami in izolacijo Izraela,” je zapisal v izjavi za medije

Izdajo nalogov za aretacijo je pozdravil tudi slovenski evroposlanec Matjaž Nemec, ki je poudaril, da imajo pogodbenice Rimskega statuta, vključno z državami EU, obveznost spoštovati izdane naloge za prijetje. “Ni prostora za izgovore ali opravičila. Vojne zločine je treba preganjati in kaznovati. Nekaznovanost ne sme biti opcija,” je še zapisal v odzivu.

Nekdanji predsednik republike Danilo Türk pa je za STA ocenil, da je izdaja nalogov za prijetje pomembna odločitev, ki izraža življenjsko moč mednarodnega kazenskega prava. “Vemo, da sodni mlini meljejo počasi, bistveno pa je, da meljejo zanesljivo in pravično,” je poudaril in dodal, da bo svetovna javnost spremljala sodni postopek, ki da bo še trajal.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!