Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve slovenskim državljanom, ki se odpravljajo v tujino, svetuje dodatno previdnost, poziva, naj se izogibajo območjem protestov, upoštevajo navodila lokalnih oblasti in redno preverjajo razmere na območjih, kamor potujejo oziroma kjer se nahajajo. Varnostne razmere so se namreč poslabšale na več območjih Bližnjega vzhoda, pa tudi Franciji in Belgiji.
Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve (MZEZ) v luči razmer na Bližnjem vzhodu in nedavnih napadov v Franciji in Belgiji državljanom, ki se odpravljajo v tujino ali so že tam, svetuje dodatno previdnost.
Poziva jih, naj se izogibajo območjem protestov, upoštevajo navodila lokalnih oblasti in redno preverjajo razmere na območjih, kamor potujejo.
Ministrstvo obenem priporoča, naj bodo posebej pozorni na turistično priljubljenih krajih, kjer se zbira večje število ljudi, in svetuje, naj potniki potovanje napovedo v obrazcu na spletni strani ministrstva.
Razmere na Bližnjem vzhodu so se močno zaostrile po napadu palestinskega islamističnega gibanja Hamas na območje Izraela 7. oktobra. Za tem je Izrael začel močno napadati območje Gaze, pripravlja pa tudi kopensko ofenzivo na enklavo.
Izrael zapustili vsi slovenski državljani, ki so to želeli
Po podatkih zunanjega ministrstva so Izrael zapustili vsi slovenski državljani, ki tam niso želeli ostati. Ministrstvo za potovanja v to državo na svoji spletni strani državljanom odsvetuje vsa nenujna potovanja. Tistim, ki se vendarle odločijo za potovanje, pa na ministrstvu priporočajo visoko stopnjo previdnosti. Ob tem odsvetujejo zadrževanje na območju Gaze in ob meji s to enklavo, na severu Zahodnega brega, na Golanski planoti ter ob mejah z Libanonom in Egiptom.
Razmere ob libanonsko-izraelski meji so se dodatno poslabšale minuli konec tedna, ko je ko je šiitsko gibanje Hezbolah iz južnega Libanona izstrelilo raketo na vojaške cilje v Izraelu, pri čemer je umrl izraelski civilist, še trije so bili ranjeni. Izraelska vojska zatem napadla še cilje v Libanonu, v nedeljo zvečer zaprla območje za civiliste in v ponedeljek z območja začela evakuirati prebivalce.
Tudi za Libanon ministrstvo v nedavno posodobljenih priporočilih odsvetuje potovanja iz turističnih in drugih nenujnih razlogov. Še posebej odsvetujejo zadrževanje na jugu države, v južnem Bejrutu in blizu palestinskih begunskih taborišč.
Razmere zaostrene tudi ponekod v Evropi
V svetu so sicer vse glasnejša opozorila, da bi se utegnil konflikt razširiti tudi na druge države v regiji. Varnostne razmere so se v zadnjih dneh poslabšale tudi ponekod v Evropi.
V Bruslju so v ponedeljek razglasili najvišjo stopnjo pripravljenosti zaradi strelskega napada v središču belgijske prestolnice, v katerem sta bila ubita dva švedska državljana, eden pa ranjen. Ministrstvo za potovanja v Belgijo sicer svetuje običajno previdnost.
V Franciji pa so po napadu z nožem, v katerem je bil v mestu Arras na severu države v petek ubit učitelj, dve osebi pa huje ranjeni, zvišali stopnjo teroristične ogroženosti na najvišjo. MZEZ na spletni strani tistim, ki potujejo v Francijo, svetuje izogibanje množicam, previdnost in spremljanje novic iz verodostojnih virov ter upoštevanje navodil varnostnih organov.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!