Novinar N1 Beograd Branislav Šovljanski je bil sinoči na enem od romunskih mejnih prehodov. Tudi Romunija je namreč ena od držav, kamor se zatekajo ukrajinski begunci.
Zaradi vojne v Ukrajini je zbežalo več kot 360 tisoč Ukrajincev, to število pa še narašča. Ti prihajajo v glavnem v sosednje države Ukrajine – na Poljsko, Slovaško, Madžarsko in v Romunijo.
Samo v Romunijo naj bi po poročanju BBC zbežalo 43 tisoč ljudi. Branislav Šovljanski, novinar N1 Beograd, je sinoči poročal z enega od osmih romunskih mejnih prehodov, kjer je opisal razmere. “Prek osmih mejnih prehodov je do zdaj prečkalo že 40 tisoč beguncev,” je pojasnil. V bližini mejnega prehoda, na katerem je bil sam, je tudi most, ki ga begunci prečkajo v upanju večje varnosti. Po informacijah, ki jih je dobil na terenu, so se zvečer na ukrajinski strani valile kilometrske kolone vozil. “Nekatere ukrajinske družine svoja vozila pustijo ob robovih cestišč. S seboj vzamejo le najnujnejše osebne stvari in se nato peš odpravijo v Romunijo,” je še povedal.
Tudi Slovenija je pripravljena na sprejem beguncev iz Ukrajine. Minister za notranje zadeve Aleš Hojs je v nedeljo napovedal, da je Slovenija pripravljena zagotoviti prostor za 180 do 200 tisoč beguncev iz Ukrajine. Pozneje je minister na Twitterju zapisal, da število 180 tisoč sprejetih beguncev “možno le ob popolnem eksodusu iz Ukrajine, ki pa ni verjeten”. Zato bo realno število sprejema po njegovih besedah “tudi 10- in večkrat nižje in te bomo solidarno” določili z drugimi državami EU, je zapisal.
Ponovno poudarjam,da bi število 180.000 sprejetih beguncev,bilo možno le ob popolnem exodusu iz Ukrajine,ki pa ni verjeten.Zato bodo realne številke sprejema tudi 10 in več krat nižje in te bomo solidarno,ob aktivaciji direktive za začasno zaščito,določili z ostalimi EU državami.
— Aleš Hojs (@aleshojs) February 27, 2022
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!