Plenković po aretaciji ministra razočaran in jezen, oglasil se je tudi Milanović

Svet 15. Nov 202409:15 > 18:43 17 komentarjev
Andrej Plenković
Foto: Žiga Živulović jr./BOBO

Hrvaška policija je zjutraj med akcijo urada za boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu (Uskok) izvedla hišno preiskavo na domu ministra za zdravstvo Vilija Beroša in ga pridržala. Premier Andrej Plenković je Beroša že razrešil z ministrske funkcije in njegovo domnevno početje označil za izdajo. Škode, ki jo je povzročil z drugimi osumljenci, premier še ni hotel ocenjevati. Beroša ne sumijo prejemanja podkupnine, temveč trgovanja z vplivom.

V akciji hrvaškega urada za boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu (Uskok) so danes zjutraj izvedla hišno preiskavo na domu ministra za zdravstvo Vilija Beroša in ga pridržali.

Preiskava Beroša in še dveh oseb je potekala več tednov, je na novinarski konferenci dejal glavni državni tožilec Ivan Turudić. V akciji so poleg Beroša pridržali še dve osebi, preiskava pa poteka še proti eni pravni osebi. Pridržane, za katere so zahtevali pripor, sumijo dajanja in prejemanja podkupnine, trgovanja z vplivom ter zločinskega združevanja. Beroša ne sumijo prejemanja podkupnine, temveč trgovanja z vplivom, je še pojasnil. Hrvaški mediji sicer pišejo, da je Beroš od treh bolnišnic prejel 75.000 evrov podkupnine.

Hrvaški premier Andrej Plenković je Beroša takoj, ko je v javnosti odjeknila novica o njegovi aretaciji, že razrešil z ministrskega položaja. Po sestanku koalicije je premier v izjavi za medije dejal, da ga je o aretaciji obvestil glavni državni tožilec. Zagotovil je še, da imajo organi pregona njegovo polno podporo. “Očitno gre za kazniva dejanja korupcije,” je izjavil Plenković.

Vili Beroš
Foto: PROFIMEDIA

“Kot predsednik vlade sem zgrožen, da nekdo v zdravstvu izkorišča svoj položaj za osebno bogatenje ali favoriziranje drugih,” je dejal. Poudaril je, da je zdravstvo na Hrvaškem občutljiv resor in pomembna tema za državljane. “Ne on ne kdorkoli drug ni dobil mandata za kazniva dejanja,” je povedal Plenković in dodal, da je akcija povezana z nabavo medicinske opreme.

Novica je bila, kot je še priznal, udarec zanj in za vlado. “Zagotovo sem nezadovoljen, razočaran in jezen, tudi vi bi bili na mojem mestu,” je dejal. Izpostavil je, da so “prepričani, da gre za primer posameznika, s čigar odločitvami vlada ni bila povezana v nobenem trenutku”. Poudaril je tudi, da so takšne nabave v pristojnosti resorja, a da hkrati nihče nima mandata, da bi ga zlorabljal. “To je izdaja ne le mene osebno, temveč vseh nas,” je še dejal. “Če se bo dokazalo, da so obtožbe proti ministru točne, to doživljam kot dejanje izdaje osebnega zaupanja, ki sem ga imel vanj skoraj pet let,” je dodal. Ministrstvo za zdravstvo bo do imenovanja novega ministra vodila državna sekretarka Irena Hrstić.

Beroš je po aretaciji prek svoje odvetnice v celoti zavrnil kazensko odgovornost. “Lahko rečem edino to, da gospod Beroš v celoti zavrača kakršnokoli kazensko odgovornost. To je vse, kar lahko komentiram v tem trenutku,” je dejala.

Foto: Miloš Vujinović/BOBO

Preiskavo proti Berošu in še sedmim osumljencem je obenem uvedel tudi urad Evropskega javnega tožilca (EPPO). Kot so sporočili, so jo uvedli zaradi suma kaznivih dejanj prejemanja in dajanja podkupnine, zlorabe položaja in pooblastil ter pranja denarja. Poleg Beroša med drugim preiskujejo odgovorne osebe treh hrvaških bolnišnic, medtem ko je odgovorna oseba iz splitskega kliničnega centra po navedbah EPPO podkupnino zavrnila.

Njihov cilj je bil, da bi bilo eno od teh podjetij izbrano za prodajo medicinskih robotskih naprav več bolnišnicam na Hrvaškem. Javnim zdravstvenim delavcem na vodilnih položajih naj bi po navedbah EPPO ponujali denarne nagrade, da bi zagotovili nabavo teh naprav po neupravičeno visokih cenah. Prav tako naj bi vplivali na postopke javnega naročanja, da bi izključili konkurenco, in sicer s tem, da so priredili dokumentacijo tako, da je le eno podjetje izpolnjevalo zahteve.

Kot je danes dejal Turudić, ne ve, kdaj se je začela preiskava EPPO, pri tem pa dodal, da mora najprej odločiti, ali je za primer pristojen EPPO ali državno tožilstvo. Izpostavil je tudi, da EPPO o svoji preiskavi ni obvestil ne Uskoka ne državnega tožilstva, kar bi po njegovih besedah morali storiti, ter da je informacije o njihovi preiskavi prebral iz medijev.

Poudaril je še, da je v tem korupcijskem primeru šlo za zlorabo sredstev iz državnega proračuna in ne evropskih sredstev. To potrjuje tudi sporočilo za medije EPPO, v katerem navajajo tri primere korupcije, kjer so bila zlorabljena sredstva iz državnega proračuna, v četrtem primeru, pri katerem je šlo za evropska sredstva, pa je odgovorna oseba bolnišnice podkupnino zavrnila, tako da zlorabe sredstev ni bilo.

Po neuradnih informacijah, ki jih navaja Večernji list, so osumljene tri osebe, in sicer za prejemanje in dajanje podkupnine. Med osumljenci naj bi bil poleg Vilija Beroša nevrokirurg in lastnik zasebne poliklinike Krešimir Rotim. Aretirali naj bi tudi direktorja podjetja Medical Innovation Sašo Pozderja, poroča N1 Hrvaška. Gre za podjetje, ki je bolnišnicam prodajalo naprave.

Ostri odzivi: Institucije očitno delujejo, nedotakljivih ni

V hrvaški politiki se vrstijo odzivi na aretacijo razrešenega ministra. Predsednik države Zoran Milanović je po poročanju N1 Hrvaška pozval k temeljiti preiskavi. “Hrvaški javni zdravstveni sistem mora biti izključno in samo zdravstvena storitev, ki je na voljo enako in vedno vsem hrvaškim državljanom. Obsojam vsako uporabo javnega zdravstva za osebno korist in pričakujem ne le temeljito preiskavo v zvezi s primerom zlorabe denarja, ki je bil razkrit danes, temveč tudi preprečevanje in odpravo vsakršne možnosti takšnih zlorab v prihodnosti,” je med drugim dejal.

Predsednik hrvaškega sabora Gordan Jandroković je rekel: “Novica me je neprijetno presenetila. Videli bomo, česa ga obtožujejo. Ko bomo vedeli več, se bomo lahko odzvali.” Dodal je: “Institucije očitno delujejo, nedotakljivih ni.”

Na Jandrokovićevo izjavo se je odzvala nekdanja hrvaška predsednica vlade Jadranka Kosor. “Vodja najvišjega predstavniškega telesa pravi, da aretacija zdravstvenega ministra ne bo imela posledic za vlado. V parlamentarnih demokracijah bodo po dveh aretacijah ministrov in petih ministrih, ki čakajo na sojenje, imeli nove volitve,” je zapisala na X.

Poslanka iz vrst SDP Mirela Ahmetović je na družbenem omrežju X zapisala, da je Beroš grobar hrvaškega zdravstva. “Že leta se javni denar namesto v javne bolnišnice preliva v zasebne klinike. Že leta opozarjamo na netransparentnost, prirejanje razpisov in odtekanje denarja,” je dodala. Poslanka SDP Marija Lugarić pa je v saboru dejala, da rekonstrukcijo Plenkovićeve vlade znova delata Uskok in DORH.

Poslanec stranke Most Nikola Grmoja je dejal, da ne ve, zakaj so pri Berošu izvedli hišne preiskave. Prepričan je, da se je v času pandemije zgodil večji rop. “To je zagotovo pogubno za HDZ, za predsedniško kampanjo njihovega kandidata. Eden ključnih ministrov je tako rekoč aretiran na dolžnosti, policija mu je mesec dni pred volitvami vdrla v hišo,” je povedal po poročanju N1 Hrvaška.

Poslanec HDS Hrvoje Zekanović je na vprašanja o hišnih preiskavah odgovoril le eno: “Naj institucije opravijo svoje delo.”

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje