Na evropskem črnem seznamu davčnih oaz odslej tudi Rusija

Svet 14. Feb 202315:07 1 komentar
PROFIMEDIA

Na evropskem črnem seznamu davčnih oaz so odslej tudi Britanski Deviški otoki, Kostarika, Marshallovi otoki in Rusija, je sporočil Svet Evropske unije (EU). Črni seznam davčnih oaz je unija vzpostavila decembra 2017, da bi okrepila boj proti izogibanju davkom v odziv na davčni aferi panamski dokumenti in luxleaks. Posodablja ga dvakrat na leto.

Finančni ministri EU so danes posodobili evropski črni seznam davčnih oaz. Nanj so dodali štiri nove davčne jurisdikcije – Britanske deviške otoke, Kostariko, Marshallove otoke in Rusijo, so sporočili iz Sveta EU. Na seznamu je zdaj 16 jurisdikcij, od večjih držav le Rusija.

Črni seznam davčnih oaz je unija vzpostavila decembra 2017, da bi okrepila boj proti izogibanju davkom v odziv na davčni aferi panamski dokumenti in luxleaks. Posodablja ga dvakrat na leto.

Po vključitvi štirih novih jurisdikcij, za katere strokovnjaki pri EU ocenjujejo, da ne sodelujejo s članicami unije v davčnih zadevah, je na seznamu zdaj 16 jurisdikcij.

Poleg omenjene četverice so to še Ameriška Samoa, Angvila, Bahami, Fidži, Guam, Palau, Panama, Samoa, Trinidad in Tobago, otočje Turks in Caicos, Ameriški deviški otoki ter Vanuatu.

Za Rusijo so strokovnjaki Sveta EU na primer ugotovili, da tudi po lanskih spremembah zakonodaje ni izpolnila zaveze o naslovitvi škodljivih vidikov posebnega davčnega režima za mednarodne holdinške družbe. Obenem se je po ruskem napadu na Ukrajino sodelovanje med EU in največjo svetovno državo na davčnem področju ustavilo.

Za Marshallove otoke, ki se na seznam vračajo po letu 2018, velja zaskrbljenost, da s svojim režimom na področju obdavčenja dohodkov podjetij dejansko privablja razna slamnata podjetja brez realne gospodarske dejavnosti.

Britanski deviški otoki, ki so na seznamu prvič, po oceni strokovnjakov ne spoštujejo standardov Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj pri izmenjavi davčnih podatkov na zahtevo. Prvič se je na seznamu znašla tudi Kostarika, ki ni izpolnila zaveze o spremembi ali odpravi režima, po kateri je iz obdavčitve izvzet prihodek, ustvarjen v tujini.

“Vse jurisdikcije pozivamo, da izboljšajo svoje zakonodajne okvire in si prizadevajo v smeri spoštovanja mednarodnih standardov na davčnem področju,” je zapisala švedska finančna ministrica Elisabeth Svantesson.

S sivega seznama, na katerem so jurisdikcije, ki sicer po oceni unije ne sodelujejo ustrezno na davčnem področju, vendar so obljubile ukrepanje, so medtem finančni ministri danes zaradi ustreznega ukrepanja umaknili Barbados, Jamajko, Severno Makedonijo in Urugvaj.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje