
ZDA potrebujejo Grenlandijo zaradi mednarodne varnosti in jo bodo tudi dobile, je danes vztrajal ameriški predsednik Donald Trump. Na otok se kljub ostrim kritikam grenlandskih oblasti zaradi napovedanega obiska ameriške delegacije kmalu odpravlja ameriški podpredsednik J. D. Vance. Tam se bo pridružil soprogi Ushi Vance, zaradi obiska katere so prebivalci že napovedali proteste.
“Grenlandijo potrebujemo za mednarodno varnost. Potrebujemo jo. Moramo jo imeti,” je danes dejal ameriški predsednik Donald Trump v pogovoru s konservativnim podcasterjem Vinceom Coglianesejem.
Grenlandijo naj bi v prihodnjih dneh obiskal podpredsednik ZDA J. D. Vance, vendar le ameriško vesoljsko bazo.
Bela hiša je v začetku tedna napovedala obisk podpredsednikove soproge Ushe Vance, ki naj bi trajal več dni, na Grenlandiji. To je sprožilo napovedi protestov prebivalcev ozemlja pod formalnim nadzorom Danske.
Bela hiša je nato v torek sporočila, da se ji bo na Grenlandiji pridružil tudi soprog, vendar bo par tam preživel le en dan in obiskal ameriško vesoljsko bazo Pituffik na severozahodni obali, kar je nekoliko pomirilo napetosti.
Ob obisku baze se bosta seznanila z varnostnimi vprašanji na Arktiki in se srečala s pripadniki ameriških sil, ki so tam nameščeni, poroča BBC. Oporišče Pituffik na severozahodu Grenlandije je opremljeno s senzorji za zaznave morebitnih groženj, ki bi jih predstavljale tuje rakete, nameščeni so tudi sistemi zračne obrambe in za nadzor vesolja.
Zakaj je Vance spremenil načrte in se bo pridružil soprogi, ni znano. Na posnetku, objavljenem na omrežju X, je sicer dejal, da je pred soproginim potovanjem čutiti veliko navdušenja. “Nisem želel, da bi vso to zabavo imela le zase, zato se ji bom pridružil,” je med drugim dejal.
“Obisk vojaškega objekta je namenjen preverjanju varnosti otoka, saj veliko drugih držav grozi Grenlandiji. Grozijo, da bodo uporabile ozemlje in poti za grožnjo ZDA, Kanadi in seveda prebivalcem Grenlandije,” je še ocenil.
Dodal je še, da želi administracija Donalda Trumpa ponovno okrepiti varnost Grenlandcev ter da so to ZDA in Danska “predolgo ignorirale”.
Trump: “To je prijaznost, ne provokacija”
Danski zunanji minister Lars Lokke Rasmussen je danes dejal, da je odločitev Bele hiše o omejitvi obiska na ameriško bazo zelo pozitivna in Danska proti temu nima nič, navaja britanski BBC. Rasmussen je dodal, da so ZDA s tem pomirile napetosti.
Grenlandci so namreč vse prej kot navdušeni nad nenapovedanim obiskom ameriške delegacije. Domačini so ogorčeni, obisk pa razumejo kot provokacijo. Na Grenlandiji že več tednov redno potekajo protesti, ki se jim bosta zakonca Vance z omejitvijo obiska na ameriško bazo verjetno izognila.
Do obiska je kritičen tudi odhajajoči grenlandski premier Mute Egede, ki ga je označil za “zelo agresivnega”.
Trump medtem vztraja, da je obisk otoške države znak prijateljstva. “To je prijaznost, ne provokacija. Številni prebivalci Grenlandije bi radi videli, da se nekaj zgodi v zvezi z njihovo zaščito in oskrbo,” je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal Trump po seji vlade.
Ob tem je dodal, da je bila ameriška delegacija na Grenlandijo povabljena. Odhajajoča grenlandska vlada je sicer zagotovila, da ni povabila nobenih predstavnikov ZDA, niti na zasebni niti na uradni obisk, saj trenutno v državi poteka menjava oblasti.

V delegacijo je bil sprva vključen tudi Trumpov svetovalec za nacionalno varnost Mike Waltz, a za zdaj ni jasno, ali se je po Vanceovi napovedi to spremenilo. Se bo pa po napovedih Trumpa obiska na Grenlandiji udeležil ameriški zunanji minister Marco Rubio.
Trump je že na začetku svojega drugega mandata napovedal odvzem Grenlandije Danski, ker po njegovem prepričanju ZDA potrebujejo ozemlje zaradi lastne in mednarodne varnosti v času, ko si velike sile prizadevajo za nadzor nad Arktiko. Njegova pobuda je na Danskem in v Grenlandiji naletela na negativne odzive, vendar Trump vztraja pri svojem.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje