V Novi Kaledoniji, ki spada pod francosko upravo, so zaradi predloga spremembe ustave o volilni pravici izbruhnili nasilni protesti. Po novem bi volilno pravico v tem francoskem čezmorskem ozemlju dobilo na tisoče francoskih volilcev, kar bi po mnenju nekaterih še zmanjšalo pomen avtohtonega ljudstva Kanak.
Na francoskem čezmorskem ozemlju Nova Kaledonija v Tihem oceanu so v ponedeljek izbruhnili nasilni protesti zagovornikov neodvisnosti otočja, ki nasprotujejo načrtovanim spremembam ustave o volilni pravici na ozemlju. Demonstranti so se spopadli s policijo, ki je prijela 36 ljudi, poročajo tuje tiskovne agencije.
Nasilje je izbruhnilo pred današnjo razpravo v francoskem parlamentu o načrtovanih spremembah ustave, po katerih bi volilno pravico v tem čezmorskem ozemlju dobilo na tisoče francoskih volilcev, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Gibanje za neodvisnost Nove Kaledonije meni, da bi razširitev volilne pravice koristila zlasti Franciji naklonjenim politikom in še zmanjšala pomen avtohtonega ljudstva Kanak.
Protesti in spopadi z varnostnimi silami so izbruhnili predvsem v predmestju prestolnice otočja Noumea. Zgorelo je več trgovin in avtomobilov, prišlo je tudi do plenjenja. Šole in javne službe bodo do nadaljnjega zaprte, zaprto je tudi mednarodno letališče.
Po navedbah oblasti je bilo v spopadih ranjenih več deset policistov, aretiranih pa 36 ljudi. Visoki komisar Nove Kaledonije Louis Le Franc je Pariz zaprosil za okrepitve za vzdrževanje javnega reda in miru. Povrhu so oblasti danes razglasile nočno policijsko uro in prepoved javnih zborovanj.
Nova Kaledonija je za Pariz pomembna kot strateško vojaško oporišče in zaradi tamkajšnjih nahajališč niklja. Prebivalci so na treh referendumih v letih 2018, 2020 in 2021 glasovali za to, da otočje ostane del Francije.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!