Na stranišču ne sedite več kot 10 minut, saj to lahko škodi zdravju

Svet 13. Nov 202415:07 1 komentar
Ženska sedi na straniščni školjki
Foto: PRFOFIMEDIA

Marsikdo gre na stranišče s telefonom, časopisom ali revijo in si vzame tistih nekaj minut zase. Če mislite, da si s tem delate uslugo, se pravzaprav motite, saj dolgotrajno sedenje na straniščni školjki škodi zdravju.

Čeprav se morda zdi, da je to neškodljiv način krajšanja časa med opravljanjem velike potrebe, strokovnjaki opozarjajo, da lahko dolgotrajno sedenje na stranišču škodi zdravju.

Povezano je celo s povečanim tveganjem za hemoroide in oslabljenimi mišicami medeničnega dna, je za CNN komentiral kirurg Laj Šu z medicinskega centra v Dallasu.

Docentka medicine in vodja centra za črevesne bolezni v New Yorku Farah Monzur pravi, da bi morali ljudje na straniščni školjki v povprečju sedeti od 5 do 10 minut. Zakaj lahko nastanejo težave, če ostanete dlje? Gravitacijska sila, s katero Zemlja vleče telo navzdol, po drugi strani mora telo poganjati kri navzgor do srca.

Med veliko potrebo je danka nižje, kot če bi sedeli na kavču. Ker gravitacijska sila vleče spodnji del telesa navzdol, se s tem poveča pritisk na krvni obtok, je pojasnil Šu. Posledično se lahko vene in krvne žile, ki obdajajo anus in spodnji del danke, razširijo in napolnijo s krvjo, kar poveča tveganje za nastanek hemoroidov.

“Opažamo, da ljudje, ki brskajo po telefonu na stranišču, izgubijo občutek za čas, kar je zelo nezdravo za anorektalne organe in medenično dno,” komentira Šu. S tem se strinja Monzur in dodaja, da se lahko poveča tudi tveganje za prolaps danke. Gre za stanje, ko končni del črevesa izpade iz zadnjične odprtine. Nastane lahko posebej pri starejših osebah, pri tem se lahko poškoduje sluznica črevesa ali mišica zapiralka. Zdravljenje je operativno. Če imate težave pri odvajanju blata, se ne smete preveč napenjati, saj tudi to lahko povzroči nastanek hemoroidov, svetujejo strokovnjaki.

stranišče, straniščna školjka, sedenje na stranišču, WC
Foto: PROFIMEDIA

Zaradi dolgotrajnega sedenja lahko oslabijo mišice medeničnega dna, ki usklajujejo velik del gibanja črevesa in sodelujejo s preostalimi deli telesa za nemoteno izločanje blata.

Zdravniki svetujejo, da v stranišče ne prinašate telefona, revije ali knjig.

“Tja ne smete z mislijo, da boste tam dolgo časa. Sedenje na školjki mora biti čim manj zanimivo,” ocenjuje Monzur. Če imate težave pri odvajanju blata, je bolje, da po 10 minutah vstanete, se malo sprehodite, saj gibanje po besedah Šu spodbudi delovanje črevesa. Ob tem svetuje še hidracijo in uživanj živil z veliko vlaknin, kot sta oves in fižol. Pomembno je tudi pitje. Aktivni odrasli potrebujejo glede na svojo telesno težo dnevno v povprečju 2 do 2,5 litra tekočine, piše na strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje.

Konstantne težave, dolgotrajno zaprtje ali nelagodje pri odvajanju blata so lahko pokazatelj resnejših težav, tudi raka, opozarja stroka. Če imate opisane težave več kot tri tedne, zdravnika svetujeta, da obiščete osebnega zdravnika, ki vas bo napotil na nadaljnje preiskave.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje