Na tisoče poljskih kmetov se je iz protesta proti evropski kmetijski politiki v okviru zelenega dogovora in uvozu cenejših kmetijskih proizvodov iz Ukrajine podalo na ulice Varšave. Zahtevali so umik omenjene politike, zaprtje meja pred pritokom izdelkov iz držav izven EU in zaščito poljske živinoreje.
Na protestu so poljski kmetje nosili napise “Naša država – naša hrana” in “Mi, kmetje in svobodni Poljaki, pravimo stop zeleni norosti”. Svoje nezadovoljstvo so med drugim izražali s petardami, sirenami in rogovi, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
“To, da smo tukaj, ni uspeh tistih, ki so na oblasti, ampak njihov neuspeh,” je poudaril eden od organizatorjev. Po njegovih besedah kmetje zahtevajo umik trenutne kmetijske politike EU v okviru zelenega dogovora, zaprtje meja pred pritokom proizvodov iz držav izven unije in zaščito poljske živinoreje.
Na Poljskem že več mesecev potekajo protesti nezadovoljnih kmetov, ki blokirajo ceste po državi in mejne prehode z Ukrajino. Po ruski invaziji na Ukrajino je namreč Bruselj začasno ukinil carine in kvote za kmetijske izdelke iz Ukrajine. Poljski kmetje so prepričani, da ti proizvodi ne ustrezajo standardom EU in predstavljajo nelojalno konkurenco njihovim izdelkom na domačem trgu.
Poleg poljskih kmetov so nestrinjanje s trenutno kmetijsko politiko EU v zadnjih tednih na protestih izražali tudi kmetje v Nemčiji, Franciji, Belgiji, Španiji in Sloveniji.
V odziv na nezadovoljstvo evropskih kmetov so v ponedeljek v Bruslju zasedali kmetijski ministri EU. Dosedanje ukrepe Evropske komisije, med katerimi sta umik predloga uredbe o pesticidih in možnost odstopanja od določenih okoljskih zahtev glede obdelave zemlje, so pozdravili, a jih obenem ocenili kot nezadostne in komisijo pozvali k sprejetju dodatnih.
Evropska komisija je danes kmete in male dobavitelje v verigi preskrbe s kmetijskimi in živilskimi proizvodi povabila k izpolnitvi vprašalnika o nepoštenih trgovinskih praksah. Anketo bo mogoče izpolniti do 15. marca. Rezultate bo upoštevala pri pripravi predlogov za izboljšanje položaja kmeta, so sporočili iz Bruslja. Vprašalnik je na voljo v vseh uradnih jezikih EU, torej tudi v slovenščini.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje