Na volitvah v Šrilanki slavila predsednikova leva koalicija

Svet 15. Nov 202409:03 0 komentarjev
Anura Kumara Dissanayake
Anura Kumara Dissanayake (Foto: PROFIMEDIA)

V Šrilanki je na parlamentarnih volitvah zmagala leva koalicija, ki jo vodi marksistična Ljudska osvobodilna fronta predsednika države Anura Kumara Dissanayakeja. Delni rezultati kažejo, da so volilci zavrnili uveljavljene stranke, Dissanayake pa si je po septembrski izvolitvi v parlamentu zagotovil večino.

Na četrtkovih predčasnih parlamentarnih volitvah v Šrilanki je zmagala leva koalicija, ki jo vodi predsednik države Anura Kumara Dissanayake. Delni rezultati kažejo, da so volilci zavrnili uveljavljene stranke, ki jim pripisujejo odgovornost za dolgoletno hudo gospodarsko krizo v državi.

Odločitev Dissanayakeja, da takoj razpiše volitve in si z večino zagotovi podporo parlamenta za izvedbo svojega programa, se je pokazala kot pravilna. Koalicija Narodna ljudska moč (NPP) z njegovo marksistično Ljudsko osvobodilno fronto (JVP) na čelu je prejela najmanj 123 sedežev v 225-članskem parlamentu, medtem ko v trenutnem sklicu parlamenta zaseda le tri sedeže.

Koalicija je glede na delne rezultate prejela 62 odstotkov glasov, medtem ko so volilci stranki opozicijskega voditelja Sajitha Premadase namenili 18 odstotkov. Po ocenah volilna udeležba ni presegla 70 odstotkov in je bila nižja od udeležbe na septembrskih predsedniških volitvah, na katerih je glas oddalo skoraj 80 odstotkov volilnih upravičencev.

55-letni Dissanayake je po glasovanju dejal, da v parlamentu pričakuje močno večino za uresničevanje napovedanega programa. “Verjamemo, da so to ključne in prelomne volitve za Šrilanko,” je dejal, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Dissanayake je bil več kot dve desetletji poslanec, tudi kmetijski minister. Septembrske predsedniške volitve, na katerih je bil izvoljen, so bile prve po množičnih protestih leta 2022, ki so pospešili odhod tedanjega predsednika Gotabaye Rajapakse.

Po njegovem odstopu je bil na predsedniški položaj imenovan Ranil Wickremesinghe, ki mu je po nemirih uspelo ponovno vzpostaviti red. Zaradi krize so nato sprejeli tudi nepriljubljeni varčevalni načrt Mednarodnega denarnega sklada (IMF). Dissanayake kljub drugačnim obljubam še ni dosegel spremembe pogojev sporazuma z IMF, hkrati je izrazil podporo odprti trgovini ter dejal, da ne nasprotuje v celoti privatizaciji gospodarstva.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!