Puščava Atakama na severu Čila je eden najbolj sušnih krajev na Zemlji. A zdaj so deli puščave posuti s pisanimi belimi in vijoličastimi cvetovi.
Čilska puščava Atakama je znana kot Disierto Florida (cvetoča puščava), saj jo vsakih nekaj let prekrijejo cvetovi. To se zgodi, ko se ob ustrezni količini padavin in primerni temperaturi prebudijo mirujoča puščavska semena.
To se običajno zgodi spomladi, toda letos je cvetenje nastopilo nenavadno hitro – na južni polobli so namreč sredi zime. Razlog je v el niñu, ki vpliva na globalno vreme. V regiji je letos povzročil višje temperature in več dežja, piše CNN.
Po analizi čilske katoliške univerze Pontificial je v puščavi v zadnjih 40 letih zacvetelo 15-krat.
Cvetenje trenutno še ni dovolj obsežno, da bi ga lahko uradno šteli za del cvetoče puščave, je za Reuters pojasnil Cesar Pizarro, ki pri Nacionalni gozdarski korporaciji (CONAF) skrbi za ohranjanje biotske raznovrstnosti. Vendar v kratkem pričakujejo več dežja, kar pomeni, da bi se lahko cvetenje razširilo na večje območje, je dodal.
Čilska vlada je leta 2022 napovedala ustanovitev novega narodnega parka v puščavi, da bi zaščitila ta redka cvetenja in divje živali, vključno z žuželkami, plazilci in pticami.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!