Zaradi hude vročine in še hujše suše na Siciliji izginja edino naravno jezero Pergusa, ki služi tudi kot pomembno počivališče za ptice, ki se selijo med Afriko in Evropo. Tako lokalni strokovnjaki za podnebje kot predstavniki kmetijstva, ki je na Siciliji pomembna gospodarska panoga, pravijo, da bodo posledice daljnosežne in katastrofalne.
V bližini mesta Emma na Siciliji je bilo še pred nedavnim prekrasno naravno jezero Pergusa, ki so mu rekli tudi kraj večne pomladi. Zaradi hude vročine in še hujše suše jezero izginja. Ostale so le še luže.
“Tako sušnega leta ne pomnim, grozi nam, da bomo morali vse živali zaradi pomanjkanja vode zaklati,” je po poročanju agencije Reuters dejal Gerardo Forina, predstavnik lokalnega kmetijskega združenja.
Za večji del otoka jezero Pergusa sicer ni vodni vir za kmetijstvo, za del centralne Sicilije, kjer je jezero (bilo), pa.
Kmetijstvo je na Siciliji ena najpomembnejših gospodarskih panog, italijanska vlada je zaradi hude suše, ki uničuje pridelke in pašnike, že razglasila izredne razmere.
Vode pa medtem kritično primanjkuje povsod. Obstaja še ta nevarnost, da bodo propadle oljke in sadno drevje, denimo breskve, saj se kmetom po visokih cenah ne izplača kupovati vode za zalivanje.
Vročinski rekordi in skoraj nič dežja
V zadnjih 12 mesecih je na Siciliji padlo vsega 250 mm dežja, obenem pa ta največji sredozemski otok beleži tudi evropske vročinske rekorde. Leta 2021 so na Siciliji izmerili rekordnih 48,8 stopinje Celzija. Sredozemlje se je v zadnjih 150 letih namreč segrelo za kar 1,5 stopinje Celzija.
“Jezera preprosto ni več. To je zelo nazoren prikaz posledic podnebnih sprememb,” je povedal predstavnik lokalne okoljske organizacije Giuseppe Maria Amato. Posledice bodo daljnosežne.
Jezero namreč služi tudi kot pomembno počivališče za ptice, ki se selijo med Afriko in Evropo, gre za stotine različnih vrst ptic. Suša pa bo uničila tudi vse v jezeru in okoli njega.
Jezera Pergusa namreč ne napaja noben pritok. Zelo malo pa je trenutno tudi podtalne vode. “Živimo res v izrednih razmerah. Če se bo jezero povsem presušilo in se ne bo napolnilo niti jeseni, bo to katastrofa. Posledice podnebnih sprememb lahko tukaj vidimo že zelo jasno. In povzročajo nepopravljivo škodo,” pa je dejal lokalni strokovnjak za podnebje Luigi Pasotti.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!