Varnostni svet Združenih narodov je imel v torek odprto izredno zasedanje o Bosni in Hercegovini. Ruski veleposlanik Vasilij Nebenzija je napadel delo visokega predstavnika Christiana Schmidta in resolucijo o Srebrenici, večina ostalih držav, med njimi tudi Slovenija, pa je šla v nasprotno smer. Med drugim so pozvali k spoštovanju Daytonskega sporazuma.
Odprto zasedanje je zahtevala Rusija po pismu srbske članice predsedstva BiH Željke Cvijanović 25. aprila, v katerem je zatrdila, da se BiH v zadnjih letih sooča z velikimi izzivi, ki ogrožajo njeno delovanje in ohranitev države. Med njimi je po njenem mnenju tudi promocija resolucije Generalne skupščine za razglasitev 11. julija kot mednarodnega dneva spomina na genocid v Srebrenici.
Nemčija in Ruanda pa sta pripravili predlog resolucije Generalne skupščine skupaj z nekaterimi drugimi državami, kot so ZDA, Francija in Slovenija. Predlog resolucije obsoja vsako zanikanje genocida v Srebrenici, ko so Bosanski Srbi julija leta 1995 pobili več kot 8.000 Bošnjakov, in poveličevanje obsojencev za vojne zločine, zločine proti človečnosti in genocid. Glasovanje o tej resoluciji je sedaj predvideno za 15. maj.
Srbi so sprožili kampanjo proti resoluciji. Vodja bosanskih Srbov Milorad Dodik celo grozi z odcepitvijo.
Rusija je izsilila, da je na seji nastopila tudi Cvijanović, vendar pa ji Varnostni svet ni dal nobene vloge razen zasebne. Poročala sta visoki predstavnik mednarodne skupnosti za BiH Christian Schmidt in pomočnik generalnega sekretarja ZN za Evropo, Srednjo Azijo in Ameriko Miroslav Jenča.
Žbogar: Varnostni svet ne bi smel dajati platforme politično pristranski zgodbi
Slovenski veleposlanik Samuel Žbogar je v kratkem nagovoru zatrdil, da je Slovenija iskrena prijateljica in trdna podpornica BiH, ki ji je stala ob strani med vojno in v letih po vojni. “Slovenija podpira evropsko perspektivo BiH in si je prizadevala za začetek pristopnih pogajanj v marcu, saj je obet članstva v EU jamstvo za dolgoročno stabilnost države, mir in razvoj. Besede gospe Cvijanović, da v BiH obstaja soglasje o pristopu EU so spodbudne,” je dejal.
V nadaljevanju je še povedal, da Varnostni svet ne bi smel dajati platforme alternativni in politično pristranski zgodbi o položaju v državi, ki le poglablja delitve v BiH. Namesto tega naj se osredotoči na uresničevanje Daytonskega mirovnega sporazuma – s podporo delu in ocenam visokega predstavnika, podporo odločitvam ICJ in ICTY, kakor tudi sodišč BiH.
V podobnem slogu so se vrstili tudi drugi nastopi držav članic Varnostnega sveta razen Rusije. Na seji so nastopili tudi nekateri drugi veleposlaniki.
“Manipulacija pod pokroviteljstvom Rusije”
Veleposlanik BiH Zlatko Lagumdžija je poudaril, da je izredno zasedanje navadna manipulacija pod pokroviteljstvom Rusije, saj ni bilo drugih dveh članov predsedstva BiH.
Cvijanović je zagovarjala tezo, da Daytonski sporazum, ki je končal vojno v BiH, krši nekdo drug od zunaj, ki želi ustvariti centralizirano državo in s tem vnaša delitve. Predlog resolucije o Srebrenici je ostro obsodila in napovedala zahtevo za zamenjavo veleposlanika Lagumdžije, ker v BiH ni soglasja o tej resoluciji.
Vasilij Nebenzija je dejal, da Rusija nasprotuje resoluciji in ji bo nasprotovala še naprej ter poziva vse članice Generalne skupščine, naj glasujejo proti, ker naj bi se s tem kršil Daytonski mirovni sporazum.
Kitajski veleposlanik Geng Shuang pa je namignil, da njegova država ne bo podprla resolucije o Srebrenici, ker naj bi tam šlo le za pokol in ne genocid.
Namestnik ameriške veleposlanice Robert Wood je skupaj z veleposlaniki Sierra Leone, Švice, Malte, Alžirije, Japonske in drugih pozval k spoštovanju Daytonskega sporazuma in delu visokega predstavnika, kot grožnjo BiH pa izpostavil izjave Dodika.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje