
Nova študija kaže, da učinkovina priljubljenega zdravila za hujšanje Ozempic zmanjšuje željo po uživanju alkohola ter količino popitega alkohola.
Semaglutid, učinkovina zdravila Ozempic, ki se uporablja za hujšanje, vpliva tudi na zmanjšanje želje po alkoholu, je pokazala nova raziskava univerze Južne Kalifornije (USC).
Priljubljeno zdravilo proizvajalca Novo Nordisk je bilo izvorno namenjeno zdravljenju sladkorne bolezni tipa 2, kasneje pa so ga začeli uporabljati tudi za zdravljenje prekomerne teže. Učinkovina semaglutid uravnava apetit in sladkor v krvi ter deluje tako, da zmanjšuje občutek lakote.
Raziskovalci so tako že ugotovili, da bi zaradi tovrstnega učinka zdravilo lahko spremenilo tudi način, kako se možgani odzivajo na snovi, ki povzročajo odvisnosti, med njimi alkohol in heroin.
Nova študija, objavljena v znanstveni reviji JAMA Psychiatry, pa je pokazala, da je semaglutid, ki so si ga odrasli bolniki vbrizgavali enkrat tedensko, v primerjavi s placebom, zmanjšal željo po uživanju alkohola ter količino popitega alkohola.
Študija potrjuje opažanje mnogih pacientov in zdravnikov, ki so Ozempic uporabljali oziroma predpisovali za hujšanje. Po tem, ko so si pacienti tedensko začeli vbrizgavati zdravilo, so poleg apetita nenadoma izgubili tudi željo po alkoholu.
Gre za prvo randomizirano, s placebom nadzorovano klinično preskušanje semaglutida, namenjeno preučevanju tega pojava, je poudaril glavni avtor študije in vodja kliničnih raziskav na inštitutu za znanost o odvisnosti USC Christian Hendershot. Dodal je, da trenutno odobrena zdravila za zdravljenje odvisnosti od alkohola ne uporabljajo prav pogosto. Priljubljenost semaglutida pa bi lahko povečala možnosti, da bi bilo zdravljenje odvisnosti od alkohola bolj sprejeto.

Kako je potekala študija?
V klinično testiranje je bilo vključenih 48 odraslih, ki prekomerno pijejo, a niso aktivno iskali zdravljenja. Odvisnost od alkohola je bolezen, za katero je značilno čezmerno pitje alkohola kljub negativnim učinkom, ki jih ima pitje na posameznikovo zdravje, delo in socialno življenje.
Za udeležence študije so izbrali take, ki so v zadnjem mesecu popili več kot sedem (ženske) ali več kot 14 (moški) meric alkohola, poleg tega pa imeli še vsaj dve epizodi hudega popivanja, ki pomeni štiri ali več pijač za ženske in pet ali več za moške.
Raziskava je potekala tako, da so udeleženci en teden, preden so prejeli prvo injekcijo semaglutida, v udobnem laboratorijskem okolju imeli na voljo dve uri, v tem času pa so lahko pili svojo najljubšo alkoholno pijačo. Dobili so navodilo, da lahko prekinejo s pitjem, če želijo. Raziskovalci so dokumentirali količino popitega alkohola.
Udeležence so nato razporedili v dve skupini, ena je devet tednov dobivala injekcije z majhnimi odmerki Ozempica, druga pa placebo. Nato so se udeleženci in raziskovalci vrnili v “laboratorij za alkohol”, da bi ponovili postopek in videli, kaj se je spremenilo.
Obetavni rezultati
Rezultate so merili v gramih popitega alkohola in koncentraciji alkohola v izdihanem zraku. Izkazalo se je, da so injekcije semaglutida zmanjšale tedensko željo po alkoholu, zmanjšale povprečno količino popitega alkohola v dneh popivanja in privedle do večjega zmanjšanja dni težkega pitja alkohola v primerjavi s placebom.
Ključna ugotovitev študije je, da je bil učinek semaglutida boljši kot pri obstoječih zdravilih, ki zmanjšujejo hrepenenje po alkoholu. In to kljub temu, da so uporabili majhne klinične odmerke.
Z naraščajočimi odmerki so bili tudi učinki semaglutida močnejši. Do drugega meseca zdravljenja se je pri udeležencih skupine, ki je jemala semaglutid, količina zaužitega alkohola v dneh, ko so pili, v povprečju zmanjšala za skoraj 30 odstotkov. V skupini, ki je prejemala placebo, je bilo zmanjšanje le dvoodstotno.
Prav tako je skoraj 40 odstotkov tistih, ki so dobivali semaglutid, poročalo, da v drugem mesecu zdravljenja niso čezmerno popivali – to pomeni, da niti en dan niso popili petih alkoholnih pijač ali več. V skupini s placebom je bilo takih 20 odstotkov.
Študija pa je nakazala še en obet. V podskupini udeležencev, ki je na začetku kadila cigarete, so tisti, zdravljeni s semaglutidom, število pokajenih cigaret na dan precej bolj znižali kot v skupini, ki je prejemala placebo. To nakazuje, da lahko semaglutid zmanjša tako uporabo alkohola kot nikotina.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje