Nekdaj miroljubni morski levi vse bolj agresivni: v Kaliforniji napadajo ljudi

Svet 06. Apr 202520:00 0 komentarjev
morski lev
Morski lev v kalifornijskem Montereyu, april 2025 (Foto: Profimedia)

Iz Kalifornije v zadnjem času ne poročajo le o ogromnem številu obolelih in mrtvih morskih levov, ampak tudi o njihovem agresivnem vedenju in napadih na ljudi.

Na delu južnokalifornijske obale so v zadnjem času zabeležili več napadov morskih levov na ljudi. Ti morski sesalci so običajno radovedni in igrivi, zato je njihovo zdajšnje vedenje presenetljivo. Strokovnjaki ga pripisujejo zastrupitvam, ki so posledica onesnaženosti oceana, poroča CNN. Zastrupitev usodno prizadene tudi delfine in druge morske živali.

15-letna Pheobe Beltran je konec marca plavala v morju, ko jo je morski lev napadel in ugriznil v desno roko. “Bila sem čisto prestrašena in šokirana, a sem čutila neznosno bolečino v roki, ki ni izginila,” je opisala. V tistem trenutku je ravno zaključila 1.000 jardov (približno 914 metrov) dolg plavalni preizkus za mladinsko reševalko iz vode. Njena roka je bila polna ugrizov, modric in prask, ni pa potrebovala šivanja.

Nekoliko severneje, v okrožju Ventura, je imel bližnje srečanje z morskim levom deskar na vodi. Morski lev ga je ugriznil na odprtem morju. Dogodek ga je “pretresel do obisti,” je povedal deskar RJ LaMendola.

“Morski lev je z eksplozivnim skokom iz vode z veliko hitrostjo planil proti meni. Njegov izraz je bil divji, skoraj demonski, brez kančka radovednosti ali igrivosti,” je “grozljivo in travmatično izkušnjo”, v kateri ga je morski lev zasledoval vse do obale, na družbenih omrežjih opisal LaMendola.

morski lev poškodba
Poškodba Pheobe Beltran (Foto: CNN)

Morski levi množično zbolevajo in umirajo

Iz Kalifornije v zadnjem času poročajo o ogromnem številu obolelih in mrtvih morskih levov.

Vzrok za nenavadno agresivno vedenje morskih levov ni demonski, ampak gre po mnenju strokovnjakov za zastrupitev z domojsko kislino. Razlog je strupeno cvetenje alg, ki morsko vodo obarvajo rdeče (t. i. rdeča plima, ang. red tide).

“Morski levi nasedejo na obalo omotični in komaj odzivni. Očitno cvetenje alg nanje škodljivo vpliva na več ravneh,” je opisal direktor centra za oskrbo morskih sesalcev v Los Angelesu John Warner. V takem številu, kot še nikoli doslej.

Ko nevrotoksična snov pride v prehransko verigo morskih levov, povzroči težave z dihanjem, krče in epileptičnim podobne napade, med katerimi morski levi z glavo nenaravno obrnjeno nazaj in zaprtimi očmi strmijo v nebo (ang. stargazing, gledanje zvezd).

morski levi
Bolni morski levi na kalifornijski plaži (Foto: Profimedia)

“Pod vplivom teh toksinov so popolnoma zmedeni. Prestrašeni so, ne vedo, kje so. Borijo se, da bi sploh prišli iz vode, da se ne bi utopili,” je pojasnil Warner. V tem stanju lahko razvijejo močan odziv ‘boj ali beg’, ki pomeni agresivno ali panično vedenje. “Če kdo plava ali hodi blizu njih in jih ne opazi, ali oni ne opazijo njega, lahko pride do negativnih srečanj,” je dodal.

V zadnjih tednih se v centru soočajo s “cunamijem telefonskih klicev” zaradi morskih levov, v zadnjih petih tednih jih je bilo več kot 2.000.

Z domojsko kislino se lahko zastrupijo tudi ljudje, če jedo morsko hrano, predvsem školjke, ki akumulirajo toksine cvetenja alg.

Človek spreminja ekosisteme

Strupena domojska kislina je v Tihem oceanu naravno prisotna, a se zaradi podnebnih sprememb in urbanizacije, ki spreminjata naravno ravnovesje ekosistemov, pojavnost strupenega cvetenja alg povečuje.

Ogreta površina oceana je bolj kisla, kar ustreza algam, hranijo pa jih tudi dušikova gnojila iz kmetijstva, ki prek rek pritekajo v morje in alge hranijo na enak način kot rastline na kopnem.

Prav tako vse močnejši vetrovi mešajo vodo ob obali južne Kalifornije, ob čemer se z morskega dna dviguje usedlina, bogata s hranili. Ta postane hrana za manjše morske organizme, ki jih nato pojedo večji, kot so pelikani, kiti in različne vrste rib. Obilje hranil omogoča toksičnim algam, da množično vstopajo v prehransko verigo.

Strupeno rdečo plimo so opažali vsakih nekaj let, zdaj pa je postal vsakoletni pojav, je opozoril Warner. “Ko se naravno ravnovesje poruši, pride do obsežnega strupenega cvetenja, ki najbolj prizadene plenilce na vrhu prehranjevalne verige, še posebej morske leve, delfine in morske ptice,” je opisal.

Ne povečuje se le pogostost cvetenja, ampak tudi intenzivnost, s tem pa tudi intenzivnost bolezni morskih sesalcev, ki jih najdejo nasedle na plažah.

morski levi
Bolni morski levi na kalifornijski plaži (Foto: Profimedia)

“Okreva od 50 do 65 odstotkov živali, ki se nato lahko vrnejo v ocean,” je povedal Warner. A letos so ravni toksičnosti v morju bistveno višje, zaradi česar je zdravljenje težje, zlasti pri morskih levih. “Imamo kar nekaj živali, ki so pri nas že tri tedne in so še vedno skrajno izčrpani in neodzivni. Vprašanje je, koliko izmed njih si bo sploh opomoglo.”

Prizadevanja za ozdravitev živali

Po ocenah Warnerja je kar 80 odstotkov samic, ki jih pripeljejo k njim, brejih. Toksična domojska kislina pogosto povzroči, da morajo splaviti, da bi preživele. Warner je opozoril, da je populacija morskih levov za zdaj še številčna, a bi lahko ta trend imel dolgoročne posledice za vrsto.

Živali skušajo v centru za oskrbo morskih sesalcev ozdraviti tako, da iz njihovega telesa izločajo vodotopni toksin. “Poleg zdravil proti epileptičnim napadom, ki preprečujejo trajne poškodbe možganov, živalim nudimo veliko tekočin in hranil, da pomagamo telesu, da samo izloči toksin,” je razložil Warner. V začetku jih dvakrat dnevno hranijo s sondo, po kakem tednu dni pa običajno že lahko začnejo jesti sami.

V prenapolnjenem centru zaradi dolgotrajnosti zdravljenja vse težje pomagajo novim primerom zastrupljenih morskih levov, ki jih najdejo. Zato so na parkirišču centra vzpostavili triažno območje, kjer lahko trenutno skrbijo za dodatnih 25 živali.

morski levi
Bolni morske leve odpeljejo na zdravljenje (Foto: Profimedia)

Zastrupitev z domojsko kislino za delfine pomeni smrtno obsodbo

Zastrupitev z domojsko kislino je smrtonosna tudi za delfine. Letos je najhuje doslej, saj so samo v okrožju Los Angeles zabeležili več kot 70 primerov nasedlih delfinov.

“Pri delfinih rehabilitacija žal ne deluje. V večini primerov so že mrtvi, ko nasedejo. Tisti, ki jih še najdemo žive na plaži, doživljajo hude epileptične napade,” je pojasnil Warner. “Najbolj humano, kar lahko naredimo, je evtanazija – kar smo, žal, morali letos storiti pogosteje kot kadarkoli prej,” je dejal.

Še ena slaba novica je, da se je napad morskega leva na deskarja RJ LaMendolo zgodil zelo blizu Kanalskih otokov, ki so glavno razmnoževalno območje kalifornijskih morskih levov. Po podatkih centra se kar 85 odstotkov vseh morskih levov skoti na teh otokih v mesecu juniju. “Zadnja štiri leta se zdi, da je prav to območje epicenter pojavov domojske kisline,” je ugotovil Warner.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!