Nekdanja sirska prva dama se želi vrniti v London. Ji bodo Britanci to odobrili?

Svet 24. Dec 202411:20 4 komentarji
Asma al Asad
Asma al Asad bi se želela vrniti v rojstni London, a britanska politika zaenkrat ne podpira te ideje. (Foto: PROFIMEDIA)

Nekdanja sirska prva dama Asma al Asad naj bi se želela vrniti v rojstni London. A v Združenem kraljestvu so nad Asmo al Asad, ki ima sirsko in britansko državljanstvo, že od leta 2012 uvedene sankcije. Čeprav tiskovni predstavnik britanskega premierja Keira Starmerja ni želel odgovoriti na vprašanje, ali bi ženi strmoglavljenega sirskega predsednika lahko odvzeli britansko državljanstvo in ji preprečili vrnitev na Otok, je spomnil, da omenjene sankcije še vedno veljajo.

V Združenem kraljestvu rojena nekdanja sirska prva dama Asma al Asad naj bi se želela vrniti v London. Evropo je Asma zapustila leta 2000, ko je odšla v Sirijo in se poročila z dolgoletnim sirskim predsednikom Bašarjem al Asadom.

Po strmoglavljenju njegove vladavine, ko so uporniške skupine prevzele oblast v državi, sta Asad in njegova družina zatočišče našla v Moskvi. Družina Asad je namreč v dobrih odnosih z Rusijo, tam ima tudi veliko premoženja. Da bi razpršila svoje bogastvo, je družina Asad že pred padcem oblasti Bašarja al Asada v Moskvi kupila najmanj 20 luksuznih stanovanj, vrednih več kot 36 milijonov evrov.

A to premoženje je zdaj zamrznjeno, prav tako naj se ne bi smela prosto gibati po državi.

Foto: PROFIMEDIA

Več politikov poudarja: Asma ni dobrodošla na Otoku

Mediji z Bližnjega vzhoda so začeli poročati, da je Asma al Asad po prihodu v Rusijo vložila prošnjo za ločitev od dolgoletnega sirskega predsednika. Po pisanju medijev naj ne bi bila zadovoljna s trenutnim življenjem v Moskvi, zato naj bi se želela preseliti nazaj v London.

Čeprav je tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov v ponedeljek vse omenjene navedbe zanikal, mnogi britanski politiki menijo, da ji zaradi grozodejstev, ki jih je v letih vladanja storila družina Asad, ne bi smeli dovoliti vrnitve v Veliko Britanijo.

Britanski pravosodni minister v senci Robert Jenrick, del ekipe, ki jo izbere vodja opozicije (v tem trenutku je to vodja Konservativne stranke Kemi Badenoch) kot alternativo vladi, je za Telegraph dejal, da bi bila vrnitev Asme na Otok, kjer bi ponovno živela v razkošju, žalitev za milijone Asadovih žrtev. “Vlada Združenega kraljestva jo je sankcionirala z razlogom – Asadova družina je odgovorna za nekatera najhujša grozodejstva v sodobnem času,” je dejal.

Da Asma ni dobrodošla v Združenem kraljestvu, je po poročanju Guardiana že pred časom dejal minister za zunanje zadeve David Lammy. Tiskovni predstavnik britanskega premierja Keira Starmerja ni želel odgovarjati na vprašanje, ali bi Asmi lahko odvzeli britansko državljanstvo in ji s tem preprečili vrnitev na Otok. Ob tem pa je spomnil, da proti družini še vedno veljajo že uvedene sankcije.

Starmer je na enako vprašanje odgovoril, da je za razpravo o takšnem ukrepu še “veliko prezgodaj”.

Keir Starmer
Keir Starmer (Foto: PROFIMEDIA)

Proti Asmi že od leta 2012 uvedene sankcije

Že od leta 2012 je v okviru sankcij, ki jih je tedaj izdala Evropska unija, celotno premoženje Asme al Asad v Združenem kraljestvu zamrznjeno. Prav tako ji je onemogočen vstop v državo. Čeprav je Združeno kraljestvo v vmesnem času zapustilo Evropsko unijo, sankcije ostajajo v veljavi tudi po brexitu.

Ruski politični analitik Stanislav Belkovski, ki je naklonjen ruski opoziciji, je po poročanju Daily Maila dejal, da so zahodne obveščevalne agencije zaskrbljene zaradi fizične varnosti nekdanje sirske prve dame. Ob tem je dodal, da bi si Asma al Asad ob vrnitvi v Veliko Britanijo želela vsaj nad delom premoženja odpraviti sankcije.

Odkar sta v prvi polovici decembra Bašar al Asad in njegova družina prebežala v Rusijo, javnost še ni videla njunih fotografij iz Moskve. Po navedbah britanskega Guardiana Bašarja al Asada ne želijo izpostavljati v medijih, saj si ruska oblast želi vzpostaviti stike tudi z novim sirskim vodstvom. Kot je še dodal Belkovski, Rusija v nobenem primeru ni naklonjena izročitvi Asme Veliki Britaniji.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje