Vse več nemških delavcev se odloči delo poiskati v sosednjem Luksemburgu. Zaradi veliko boljših pogojev mnogi niti ne razmišljajo, da bi se na delo vrnili v Nemčijo.
Pred skoraj 20 leti se je Somaeh Metzger odločila pustiti svojo službo v nemškem domu za starejše in si delo poiskala v sosednjem Luksemburgu, poroča Dnevnik.hr. “Tudi za sekundo nisem obžalovala svoje odločitve,” je priznala Metzger in dodaja, da jo od doma v nemškem mestu Trier do delovnega mesta loči zgolj 13 kilometrov
Somaeh Metzger pa še zdaleč ni edina, ki je pustila službo v Nemčiji in si novo delo poiskala v Luksemburgu. Po podatkih tamkajšnjega statističnega urada v Luksemburgu dela več kot 52.000 Nemcev, kar je 30 odstotkov več kot pred 10 leti. Večina se sicer na delo vozi iz Nemčije. Zgolj v sektorju zdravstvenega in socialnega varstva je registriranih 6.300 Nemcev, med njimi pa vsaj 4.000 opravlja delo negovalca, poroča Deutsche Welle.
V domu za starejše “Op Lamp”, v katerem zdaj dela tudi Somaeh Metzger, je več kot 80 odstotkov od 147 zaposlenih Nemcev. V obmejni regiji je se sicer pred časom razširila novica, da so pogoji za delo v Luksemburgu veliko boljši kot v Nemčiji. Nadur skoraj ni, zaposlenih je več delavcev, ti pa so tudi deležni večjega spoštovanja kot v Nemčiji. Prav tako imajo skoraj dvakrat višjo plačo. “Za 60 odstotkov delovnega časa v Luksemburgu zaslužim več, kot bi v Nemčiji za polni delovni čas,” je pojasnila Metzger.
V Luksemburgu, kjer živi 670.000 prebivalcev, so sicer nedavno zvišali plače zaposlenim v sektorju zdravstvenega in socialnega varstva. Negovalka v domu za starejše ob 10 letih delovne dobe zasluži okoli 65.000 evrov na leto, medtem ko lahko medicinska sestra zasluži približno 100.000 evrov letno.
Zaradi vse starejšega prebivalstva naj bi Luksemburg načrtoval novo zvišanje plač negovalcev. Po oceni združenja negovalcev Copas bo v prihodnjih petih letih treba zapolniti 4.000 delovnih mest v negovalnem sektorju, od tega bodo iskali 900 medicinskih sester. Toda v Luksemburgu vsako leto usposabljanje zaključi le nekaj več kot 100 negovalcev. Že zdaj približno polovica medicinskih sester prihaja iz sosednjih držav.
Nemški zdravstveni sektor pesti vse hujša kadrovska stiska
Vodjo luksemburškega doma za starejše “Op Lamp” Mireillo Wirtz-Lenertz ob tem skrbi, da bo v prihodnjih letih vse težje najti negovalce iz Nemčije. Kot je pojasnila, tudi v Nemčiji plače negovalcev rastejo, a hkrati verjame, da si bo Luksemburg z boljšimi delovnimi pogoji, nižjimi davki in boljšimi pokojninami še naprej zagotavljal tujo delovno silo.
Medtem ko se vse več nemških negovalcev odloči delo poiskati v Luksemburgu, pa se nemške bolnišnice in domovi za starejše spopadajo s hudo kadrovsko stisko. Samo bolnišnico Barmherzige Brüder v Trierju vsako zapusti od 25 do 30 medicinskih sester.
Somaeh Metzger ob tem dodaja, da za zdaj ne razmišlja, da bi si delo znova poiskala v Nemčiji. “V Nemčiji sem skrbela za devet ali deset ljudi, pogosto sem delala tudi 15 dni zapored. Medtem pa v Luksemburgu skrbim le za pet ljudi hkrati,” je pojasnila. Metzger sicer ne verjame, da bi se delovni pogoji v Nemčiji kaj kmalu spremenili.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje