Nemčija, Avstrija, Švedska, Danska, Norveška ter Francija so zaradi negotovih razmer v Siriji danes napovedale zamrznitev obravnav sirskih prošenj za azil.
Več evropskih držav je dan po padcu režima sirskega predsednika Bašarja al Asada zaradi negotovih razmer v Siriji danes napovedalo zamrznitev obravnav sirskih prošenj za azil. To so napovedale Avstrija, Nemčija, Švedska, Danska, Norveška ter Francija, poročajo tuje tiskovne agencije.
V Avstriji, kjer živi okoli 100.000 Sircev, je kancler Karl Nehammer naročil notranjemu ministru Gerhardu Karnerju, naj začasno ustavi obravnavo sirskih prošenj za azil in preveri že odobrene prošnje ter pripravi “program urejene repatriacije in deportacije v Sirijo”. Začasno bodo ustavili tudi združevanje družin, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.
V Nemčiji, kjer živi največja sirska skupnost v Evropi, ki šteje okoli milijon ljudi, so v Uradu za migracije in begunce za nemško tiskovno agencijo dpa povedali, da zaradi negotovih razmer v Siriji začasno ustavljajo obravnavo vseh prošenj Sircev. To naj bi prizadelo več kot 47.000 prosilcev za azil.
Kasneje isto odločitev sprejelo še več držav
Tudi na Švedskem, Danskem in Norveškem bodo zaradi razvoja dogodkov v Siriji zamrznili odločanje o prošnjah za azil in deportacijah Sircev, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
S švedske agencije za migracije so sporočili, da glede na razmere trenutno v Siriji ni mogoče oceniti razlogov za podelitev mednarodne zaščite. Vodja skrajno desne vladne stranke Švedski demokrati Jimmie Akesson pa je na omrežju X sporočil, da je potrebno ponovno preučiti dovoljenja za prebivanje sirskih beguncev, saj da je videti, da so nekateri veseli zamenjave oblasti v Damasku in da je sedaj torej dobra priložnost za njihovo vrnitev domov.
Z norveškega direktorata za priseljevanje so sporočili, da do nadaljnjega ne bodo niti zavrnili niti odobrili sirskih prošenj za azil. Na koliko primerov se odločitev nanaša, ni znano.
Na Danskem pa se zamrznitev obravnav prošenj za azil nanaša na 69 primerov, zamrznitev deportacij pa na 50.
V Franciji je notranje ministrstvo prav tako napovedalo zamrznitev obravnav sirskih prošenj za azil. Zunanji minister Jean-Noel Barrot je medtem zagotovil, da na sirske begunce ne bodo pritiskali, da se morajo takoj vrniti v domovino. Za France Info je pojasnil, da repatriacij ne morejo izvajati, dokler jim ne bo v Siriji zagotovljena popolna varnost.
V Atenah je tiskovni predstavnik grške vlade samo izrazil upanje, da bo Asadov padec sčasoma omogočil “varno vrnitev sirskih beguncev” v domovino, ob tem pa ni napovedal ukrepov.
Mednarodna nevladna organizacija za človekove pravice Amnesty International je zamrznitev obravnave prošenj za azil že kritizirala, saj je v Siriji še “popolnoma nejasno stanje človekovih pravic”.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje