Nemška ministrica za zunanje zadeve Annalena Baerbock, katere vlada Izraelu dobavlja orožje, pravi, da se Nemčija zavzema za humanitarno pomoč ter da je večkrat kritizirala izraelsko vlado, ki te ne omogoča v zadostni meri.
Nemška ministrica za zunanje zadeve Annalena Baerbock, katere vlada Izraelu dobavlja orožje, je na vprašanje N1 o soodgovornosti za smrti številnih otrok v Gazi odgovorila, da se Nemčija, bolj kot katerakoli druga država na svetu, zavzema za humanitarno pomoč ter da je večkrat kritizirala izraelsko vlado, ki te ne omogoča.
Na podnebni konferenci v Bakuju politiki ves čas poudarjajo, da moramo rešiti planet in ga ohraniti za prihodnje rodove.
“Ste storili vse, kar je bilo v vaši moči? To je vprašanje, ki nam ga bodo zastavili naši otroci. Vse, da bi zagotovili, da naš planet ne bo raztrgan od konfliktov zaradi pomanjkanja zemlje, hrane, vode. Odgovor je tu in zdaj, v dneh, ki so nam še ostali na podnebni konferenci COP29.” To je govor, ki ga je v imenu nemške zunanje ministrice Annalene Baerbock včeraj na podnebni konferenci prebrala njena podnebna odposlanka.
Ker ves čas ponavlja, da gre za prihodnost otrok, smo nemško zunanjo ministrico danes v Bakuju vprašali, kako se počuti, ko gleda prizore iz Gaze, kjer je bilo ubitih na tisoče otroke.
Odgovorila je, da je bila v zadnjem letu v Izraelu in regiji večkrat kot katerikoli drugi evropski minister, zato situacijo v Gazi pozna zelo dobro. “Večkrat sem poudarila, da je vsako življenje, vsako otroško življenje na tem svetu, enako vredno, ne glede na to, katere nacionalnosti ali vere je. Zato se Nemčija, bolj kot katerakoli druga država na svetu, zavzema za humanitarno pomoč, da bi končali to cinično igro Hamasovih teroristov, ki so jo začeli 7. oktobra,” je dejala Baerbock.
Dodala je, da je Hamas nedolžne ljudi vzel za talce v Gazi in jih izigral proti varnosti Izraela. “Žal smo v zadnjih mesecih doživeli, da se ta cinična igra, njihovi načrti vse bolj uresničujejo. Hamasovi teroristi se namerno skrivajo za bolnišnicami, šolami in civilisti,” je povedala.
Poudarila je, da jo “iritira” naše vprašanje, saj da je večkrat povedala, da je izraelska vlada obljubila, da bo dopustila dostop mednarodne humanitarne pomoči, a tega v popolnosti ni zagotovila.
“Skupaj z ameriškim kolegom Anthonyjem Blinknom od prvega dne ponavljava, da ima pravica do samoobrambe svoje omejitve v mednarodnem humanitarnem pravu”, je poudarila in dodala, da je tako ona sama kot nemška vlada v celoti zato večkrat kritizirala izraelsko vlado. “Na žalost ne pri razmerah na Bližnjem vzhodu, ne pri podnebni krizi ne gre tako, da bi si samo želeli dobro in bi se dobro zgodilo. Situacija je brutalna in svet ni v stanju, kot bi želeli, da bi bil,” je povedala.
Po njenih besedah je treba delati skupaj s tistimi, ki so odgovorni oziroma na položajih. “Druge države EU morda želijo prekiniti stike z izraelsko vlado, jaz pa nikoli nisem obupala. Potrebujemo dogovor za izpustitev talcev, ki trpijo, okrog 100 talcev, ne vemo, koliko jih je še živih. In trpijo tudi nedolžni ljudje v Gazi, veliko veliko otrok. To trpljenje se mora končati,” je poudarila. “Življenje v Gazi je pekel. Nikjer drugje na svetu ni toliko otrok na tako omejenem območju, ki so izgubili ude, ki so izgubili starše. Skušamo olajšati trpljenje, trudimo se vsak dan. Ni nam še uspelo in to je zelo dramatično,” je še povedala ministrica Annalena Baerbock.
Od 7. oktobra lani je bilo v izraelski ofenzivi v Gazi po podatkih tamkajšnjega ministrstva za zdravje ubitih 43.985 ljudi, ranjenih pa najmanj 104.092. Med njimi je dve tretjini žensk in otrok.
Po podatkih Stockholmskega inštituta za mirovne raziskave je Nemčija lani Izraelu dobavila 47 odstotkov konvencionalnega orožja, več so ga le ZDA. Samo od avgusta letos je nemška vlada odobrila izvoz za okrog 100 milijonov evrov orožja Izraelu.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje