Nemški predsednik Frank-Walter Steinmeier, ki se te dni mudi v Turčiji, je gostom na sprejemu v Istanbulu kar sam postregel kebab, ki so ga dostavili iz Berlina. "Da se v ospredje postavi prigrizek. To je 'včerajšnje' in 'klišejsko'. Če obiščete Italijo, s seboj ne prinesete pice," je to komentiral nemški novinar turških korenin.
Nemški predsednik države Frank-Walter Steinmeier je ta teden obiskal Turčijo, kjer je s svojim dejanjem sprožil precej neodobravanja v domovini.
Na sprejemu v Istanbulu je gostom postregel s kebabom. Po besedah Steinmeierja je šlo za gesto medkulturne izmenjave, za katero pa številni v turški diaspori v Nemčiji ocenjujejo, da gre za žaljiv kliše.
Steinmeier je sam z dolgim rezilom narezal 60 kilogramov mesa in ga razdelil med goste. Meso so na posebnem nabodalu dostavili iz Berlina. V delegaciji ga je spremljal tudi lastnik prodajalne hitre prehrane Arifa Keleša, ki je priskrbel meso.
Po besedah predsednika je s simbolnim dejanjem želel v ospredje postaviti dosežke 2,7 milijona Nemcev, ki imajo korenine v Turčiji. S tem je želel okrepiti precej skrhan odnos med državama, piše Guardian.
A to je sprožilo precej zgražanja na družbenih omrežjih. Eden od uporabnikov je zapisal, da gre za precej neroden poskus predstavljanja potomcev “programa tujih delavcev” iz 60. let prejšnjega stoletja, ki da jih Steinmeier še vedno nima za enakopravne.
Oglasila sta se tudi nemška novinarja s turškimi koreninami. Ozan Demircan je opozoril na širok nabor uspešnih ljudi, ki bi jih Steinmeier lahko izpostavil in vključil v delegacijo, denimo ustanovitelja podjetja BioNTech Uğurja Şahina in Özlemo Türeci ali filmskega režiserja İlkerja Çataka, ki je bil letos nominiran za oskarja.
“Milijoni tujih delavcev so pomagali zgraditi nemški ‘Wirtschaftswunder’ (gospodarski čudež op. p.),” je zapisal Demircan na omrežju X. “Namesto njih pa predsednik v Turčijo vzame prodajalca kebabov,” je dodal.
Kritičen je bil tudi Tuncay Özdamar z javne radiotelevizije WDR. “Da se v ospredje postavi prigrizek. To je ‘včerajšnje’ in ‘klišejsko’. Če obiščete Italijo, s seboj ne prinesete pice,” njegove besede povzema Guardian. Dopisnik časopisa Die Zeit pa je situacijo komentiral z besedo ‘Cringe’ (zadrega, nerodnost op. p.).
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!