Nesreča v Novem Sadu: med priprtimi tudi predstavnika kitajskega podjetja

Svet 03. Dec 202411:51 1 komentar
Nesreča v Novem Sadu
Nesreča v Novem Sadu (Foto: PROFIMEDIA)

Med priprtimi zaradi zrušitve nadstreška na železniški postaji v Novem Sadu sta tudi predstavnika kitajskega podjetja. To je bilo med glavnimi izvajalci gradnje, poroča Forbes Srbija.

V Srbiji so po zrušitvi nadstreška na železniški postaji v Novem Sadu priprli 12 ljudi, med njimi sta tudi predstavnika enega glavnih izvajalcev gradnje – China Railway International Corporation (CRIC), razkriva Forbes Srbija. Po njegovih informacijah ne gre za kitajska državljana, temveč srbska.

Zorico Slavković Marjanović in Dušana Jankovića je najel CRIC, odgovorna pa sta bila za izvedbo del na železniški postaji. Po podatkih, ki jih je pridobil Forbes Srbija, je Slavković Marjanović podpisana v gradbenem dnevniku, v katerem so vodili dnevno evidenco izvedenih del. Medtem ko je Slavković Marjanović vodila izvedbo arhitekturnih del, je bil Janković odgovorni izvajalec del.

Tožilstvo jima očita, da nista pisno opozorila na pomanjkljivosti tehnične dokumentacije. Družbe Infrastruktura železnic Srbije naj ne bi opozorila na tehnične lastnosti postaje.

Prav tako v dokumentaciji manjka fotografija obstoječega objekta. Projektanti so namreč trdili, da niso imeli dostopa do originalnega načrta postaje iz 60. let prejšnjega stoletja. Prav zato bi morali fotografirati že obstoječo stavbo, na tem pa osnovati prenovo. Še več – o stanju bi morali obvestiti Infrastrukturo železnic Srbije. Ker tega niso storili, so kršili zakon, navaja Forbes Srbija.

Železniška postaja v Novem Sadu
Foto: Profimedia

Tožilstvo bo skušalo dokazati korozijo

Tožilec ugotavlja, da podpisana v gradbeni dnevnik nista vnesla del na fasadi, na katero je bil pritrjen porušen nadstrešek. Prav tako nista omenila ugotovitev o morebitnih poškodbah nadstreška oziroma stanju nadstreška. Tožilec trdi tudi, da nista pregledala objekta, da bi ugotovila morebitne pomanjkljivosti konstrukcije in zahtevala morebitne nadaljnje posege. Tožilstvo bo zato skušalo dokazati, da se je na stičišču zategov in strešnih nosilcev zgodila korozija.

“To je povzročilo propadanje kablov v zategah in zmanjšanje nosilnosti, saj je bilo okvarjenih 40 odstotkov žic v zategah. Poleg tega niso odstranili nearmiranega betona, na katerega so dodajali novo plast. Vse to je povzročilo prelom togih povezav prečnih nosilcev nadstreška v stebrih sprednje fasade, popolno odpoved zateg in pojava krhkega loma ter zrušitve nadstreška,” piše v odredbi tožilstva, o kateri smo poročali.

Poleg omenjenih dveh je bil eden od zaslišanih tudi kitajski državljan, odgovorna oseba izpostave CRIC v Srbiji, še poroča Forbes Srbija.

zrušenju nadstreška železniške postaje v Novem Sadu, ki se je zgodila 1. novembra, je življenje izgubilo 15 ljudi, dva sta še vedno v kritičnem stanju. Po nesreči je po državi potekalo več protestnih shodov, na katerih so državljani zahtevali odgovornost lokalnih in državnih oblasti.

Postajo v Novem Sadu so prenovili julija, kar je bila že druga prenova od leta 2020. Srbske železnice sicer vztrajajo, da nadstrešek, ki se je zrušil, ni bil vključen v dela, ki sta jih opravljali dve kitajski podjetji.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje