Po nagovoru v ameriškem kongresu se je izraelski premier Benjamin Netanjahu sestal še s predsednikom ZDA Joejem Bidnom. V skopih izjavah z zaprtega sestanka je Netanjahu razkril, da se je Bidnu zahvalil za dolgoletno podporo in zatrdil, da bo z njim sodeloval do konca mandata. Izraelski premier se bo sestal tudi s podpredsednico in skorajšnjo demokratsko predsedniško kandidatko Kamalo Harris ter republikanskim kandidatom Donaldom Trumpom.
Izraelski premier Benjamin Netanjahu se je med današnjim obiskom Bele hiše ameriškemu predsedniku Joeju Bidnu zahvalil za 50 let javne službe in 50 let podpore državi Izrael ter zagotovil, da bosta sodelovala do konca Bidnovega mandata januarja 2025, poročajo dopisniki iz Bele hiše.
Netanjahu o podrobnostih sodelovanja, preden sta se voditelja umaknila na pogovor za zaprtimi vrati, ni govoril. Biden sicer že več mesecev poziva Izrael naj poveča humanitarno pomoč prebivalcem Gaze in zmanjša število civilnih žrtev med izvajanjem operacije proti gibanju Hamas, katerega pripadniki so oktobra lani napadli Izrael.
Netanjahu naj bi se še danes srečal tudi s podpredsednico ZDA Kamalo Harris, ki je na poti do uradne potrditve za demokratsko predsedniško kandidatko, potem ko je Biden v nedeljo sporočil, da odstopa od tekme za ponovno izvolitev. V petek bo Netanjahu na Floridi obiskal še republikanskega predsedniškega kandidata Donalda Trumpa.
Harris, ki naj bi bila po mnenju nekaterih bolj naklonjena Palestincem kot je bil doslej Biden, je zjutraj ostro obsodila sežiganje ameriške zastave in poveličevanje Hamasa s strani nekaterih protestnikov proti Netanjahujevemu govoru pred obema domovoma kongresa. “Obsojam vse posameznike, ki se povezujejo z brutalno teroristično organizacijo Hamas. Grafiti in retorika, ki podpirata Hamas, so odvratni in jih v naši državi ne smemo dopuščati. Obsojam sežiganje ameriške zastave. Podpiram pravico do mirnih protestov,” je sporočila in dodala, da za nasilje ne sme biti prostora.
Netanjahu se je v kongresu požel stoječe ovacije, pred kongresno palačo pa je več tisoč protestnikov zahtevalo njegovo aretacijo zaradi domnevnih vojnih zločinov. Prišlo pa je tudi do spopadov s policijo. Tihi protest se je odvil tudi znotraj kongresa, saj se več kot 100 nasprotnikov izraelske politike do Gaze v ameriškem kongresu Netanjahujevega govora ni udeležilo.
Neimenovani visoki predstavnik ameriške vlade je v sredo napovedal, da so pogajanja o premirju v Gazi blizu dogovora, Biden pa naj bi skušal premostiti še zadnje razlike z Netanjahujem. Vendar pa Biden, državni sekretar Antony Blinken in drugi ameriški uradniki, že več mesecev napovedujejo skorajšnji dogovor, ki ga še ni.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje