V Izraelu se z vse številčnejšimi protesti za izpustitev zajetih talcev, ki jih v Gazi zadržuje palestinsko gibanje Hamas, krepi pritisk na premierja Benjamina Netanjahuja. Njegov urad je medtem v nedeljo odgovoril na predlog Hamasa za nadaljevanje pogajanj o prekinitvi ognja v Gazi in kot enega izmed pogojev postavil izpolnitev vseh ciljev vojne. Izraelska vojska medtem krepi napade na Gazo.
Izraelski protestniki so v soboto in nedeljo znova zavzeli ulice Tel Aviva in Jeruzalema in se zavzeli za izpustitev talcev, ki ostajajo ujeti v Gazi. Po izraelskih navedbah ostaja v ujetništvu 116 ljudi, med njimi naj bi bilo 42 mrtvih.
Med protestniki so bili tudi svojci talcev. “Devet mesecev ste zapostavljali talce. Benjamin Netanjahu – nehaj zavlačevati. Vaša naloga je, da jih pripeljete domov,” je po poročanju izraelskega časnika Times of Israel med protesti v Tel Avivu povedala mati enega od talcev. Množični protesti ob sobotah v več mestih v Izraelu sicer redno potekajo že več mesecev, vendar v zadnjem času postajajo številčnejši in pogostejši.
Organizatorji so ocenili, da se je v soboto na ulici Kaplan v središču Tel Aviva, ki jo protestniki imenujejo “Trg demokracije”, zbralo približno 176.000 ljudi. Če ocena drži, je to eden najštevilčnejših protestov v Izraelu od začetka vojne v Gazi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Hamas privolil v pogajanja tudi brez trajne prekinitve ognja
Medtem se nadaljujejo tudi prizadevanja za nove pogovore o prekinitvi ognja v Gazi. Palestinsko gibanje Hamas se je minuli teden z novimi predlogi odzvalo na načrt ameriškega predsednika Joeja Bidna, ki je konec maja predstavil osnutek sporazuma o končanju spopadov v Gazi v treh fazah.
Predstavniki Hamasa so v soboto po poročanju agencije Reuters potrdili pripravljenost na pogajanja o izpustitvi talcev tudi brez razglasitve trajne prekinitve ognja z izraelske strani, kar pomeni opazno omilitev dosedanjih stališč.
Na njihov predlog je Netanjahujev urad v nedeljo pozno zvečer odgovoril z objavo seznama pogojev, o katerih se ni pripravljen pogajati, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Med njimi je med drugim tudi zahteva, da bo “dogovor Izraelu omogočil nadaljevanje bojevanja, dokler ne bodo doseženi vsi cilji vojne”, ter “prekinitev tihotapljenja orožja Hamasu iz Egipta do meje z Gazo”. V prihodnjih dneh je napovedano nadaljevanje mirovnih pogajanj v Dohi ob posredovanju Katarja in Egipta.
Izraelska vojska krepi napade na mesto Gaza
Izraelska vojska je danes okrepila napade na mesto Gaza, vanj so vstopili tudi tanki. Po navedbah vojske je bilo v spopadih ubitih več palestinskih borcev, palestinska civilna zaščita pa poroča o več deset mrtvih in ranjenih civilistih. Palestinci medtem še naprej množično bežijo iz mesta, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Izrael je tudi danes nadaljeval z napadi na severu in jugu Gaze, kjer so izraelske sile po lastnih navedbah ubile več palestinskih borcev ter uničile njihove predore in izstrelišča raket. V napadih na Rafo na jugu enklave naj bi vojska ubila 30 borcev, še več deset pa naj bi jih ubila v okrožju Sujaja v mestu Gaza.
Izraelska vojska je prav tako sporočila, da je sprožila vojaško operacijo na sedežu Agencije Združenih narodov za podporo palestinskim beguncem (UNRWA) v Gazi, češ da se v kompleksu nahaja vojaška oprema palestinskega islamističnega gibanja Hamas in prostori za pridržanje, poroča katarska televizija Al Jazeera.
Po navedbah prič in palestinske civilne zaščite zaradi spopadov Palestinci še naprej bežijo iz mesta Gaza. Tudi iz bolnišnice Al Ahli v Gazi so začeli evakuirati ranjene civiliste. Civilna zaščita je medtem poročala tudi o več deset mrtvih in ranjenih v Gazi ter opozorila, da reševalci zaradi intenzivnih spopadov ne morejo doseči nekaterih območij mesta.
Izraelska ofenziva v Gazi, ki se je začela po napadu palestinskega gibanja Hamas na izraelsko ozemlje 7. oktobra lani, je medtem v nedeljo vstopila v deseti mesec. Napad Hamasa je na izraelski strani terjal 1.195 življenj, v palestinski enklavi pa je bilo od 7. oktobra lani doslej ubitih že najmanj 38.153 ljudi.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje