Vse več indicev o možnosti premirja med Izraelom in Hezbolahom

Svet 25. Nov 202414:11 > 16:50 1 komentar
Izraelski zračni napad na Bejrut
Izraelski zračni napad na Bejrut (Foto: REUTERS/Adnan Abidi)

Izrael in libanonsko gibanje Hezbolah bi lahko kmalu sklenila sporazum o prekinitvi ognja. Po poročanju medijev je predlog dogovora načeloma odobril izraelski premier Benjamin Netanjahu, izraelski varnostni kabinet pa naj bi ga obravnaval jutri. Več predstavnikov vpletenih strani je poudarilo, da so pogajanja občutljiva in da dogovor lahko propade že samo zaradi enega napačnega koraka.

Vse več izjav uradnih predstavnikov in neuradnih medijskih virov kaže, da bi lahko Izrael in libanonsko gibanje Hezbolah sklenila sporazuma o prekinitvi ognja. Kot je poročal CNN, naj bi izraelski premier Benjamin Netanjahu kljub nekaterim zadržkom dogovor o prekinitvi ognja “načeloma odobril”.

Izraelski veleposlanik v Združenih narodih Danny Danon je po poročanju Reutersa dejal, da sporazuma še niso dokončali, da pa pri tem napredujejo. Neimenovani diplomatski viri pa so za Reuters dejali, da so ZDA libanonsko stran obvestile, da bi lahko premirje razglasili v nekaj urah. Tako naj bi po neuradnih informacijah Reutersa francoski predsednik Emmanuel Macron in ameriški predsednik Joe Biden premirje razglasila v naslednjih 36 urah.

V Beli hiši so pogovore o premirju ocenili kot pozitivne in dejali, da gredo v pravo smer. “Smo blizu. Pogovori so bili konstruktivni in verjamemo, da gredo v zelo pozitivno smer,” je dejal tiskovni predstavnik za nacionalno varnost John Kirby.

Sporazum o prekinitvi ognja bo moral na izraelski strani potrditi tudi varnostni kabinet. Več izraelskih uradnikov je novinarjem Reutersa povedalo, da naj bi kabinet zasedal v torek. Na seji naj bi obravnaval dogovor o prekinitvi ognja s Hezbolahom. To so kasneje za CNN potrdili tudi v Netanjahujevem kabinetu, kjer pričakujejo, da bodo predlog podprli.

Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu (Foto: Eduardo Munoz/REUTERS)

Kaj doslej vemo o vsebini sporazuma?

Več predstavnikov vpletenih strani je za medije poudarilo, da so pogajanja občutljiva in da dogovor lahko propade že samo zaradi enega napačnega koraka. Na drugi strani je podpredsednik libanonskega parlamenta Elias Bou Saab za Reuters ocenil, da ni resnih ovir za začetek izvajanja 60-dnevnega premirja. Pri tem je Saab razkril tudi del vsebine dogovora. Izraelska vojska naj bi se v 60 dneh postopoma umikala iz južnega Libanona, kjer bi jo nadomestila libanonska vojska. Premirje bi po besedah podpredsednika nadzoroval odbor petih držav, ki mu bodo predsedovale ZDA, v njem pa bo po do slej znanih podatkih tudi Francija.

Prav nadzorovanje premirja je bila ena izmed točk, ki je med obema stranema sprožila precej nestrinjanja. Še ena polemična točka naj bi bila določitev zaporedja umika izraelske vojske, prihoda libanonske vojske in vrnitve razseljenih Libanoncev na njihove domove v južnem delu države.

Izraelski veleposlanik v ZN Danon je glede vsebine dogovora dejal, da bodo zagotovili, da bodo lahko “nevtralizirali vsako grožnjo iz južnega Libanona”. Ob tem je še povedal, da bo vsakršen dogovor predvideval nadaljevanje mirovne misije Združenih narodov Unifil.

Sklenitev vsakršnega morebitnega sporazuma o prekinitvi ognja bo po besedah izraelskega zunanjega ministra Gideona Saara odvisna od njegovega izvajanja. Med nastopom v parlamentu je izpostavil ključni zahtevi, da se Hezbolah umakne z območja ob izraelsko-libanonski meji in ostane na severni strani reke Litani ter da se preprečita ponovno oboroževanje in ponovni vzpon tega skrajnega gibanja.

Ameriški odposlanec Amos Hochstein je prejšnji teden dejal, da je dogovor o prekinitvi ognja med Izraelom in Libanonom na dosegu roke, a da bosta na koncu odločili vpleteni strani. “Imamo resnično priložnost, da končamo konflikt. Zdaj je pravi čas,” je dodal. V sredo je odpotoval iz Libanona v Izrael, da bi poskusil zagotoviti uspešen konec pogajanj. Hochstein naj bi izraelskemu veleposlaniku v Washingtonu povedal, da se bo umaknil kot mediator, če se Izrael v prihodnjih dneh ne bo pozitivno odzval na predlog o prekinitvi ognja.

Spomnimo, Izrael je sredi septembra začel veliko vojaško ofenzivo v Libanonu po večmesečnih napadih, ki so se začeli 8. oktobra lani, ko je Hezbolah napadel ozemlje pod izraelskim nadzorom v znak solidarnosti s Hamasom in Palestinci v Gazi. Od takrat je Izrael sprožil kopensko invazijo, ubil vrsto voditeljev Hezbolaha – vključno z enim od ustanoviteljev gibanja, Hasanom Nasralo – in v napadu s pozivniki ranil na tisoče ljudi.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje