Napadi na Gazo se nadaljujejo. Od 7. oktobra je življenje izgubilo več kot 8.000 oseb, na območju Gaze je umrlo več kot 3.000 otrok. ZDA menijo, da obstaja resnična nevarnost za razširitev konflikta. Rusija je po vdoru propalestinskih protestnikov v letališče v Mahačkali aretirala 60 oseb.
Najnovejše:
Izrael zamrznil plačila palestinski upravi na Zahodnem bregu
Izrael je zaradi podpore napadu gibanja Hamas začasno zamrznil plačila iz naslova davkov in carin palestinski upravi na Zahodnem bregu, je danes sporočil izraelski finančni minister Bezalel Smotrič. Pojasnil je, da je kabinet premierja Benjamina Netanjahuja sicer zaprosil, naj zadevo preuči, a da so plačila do sprejetja odločitve vseeno ustavili.
"Dokler ne bo sprejeta odločitev, ustavljamo plačila," je skrajno desni minister zapisal na družbenem omrežju X in dodal, da je Netanjahujev kabinet zaprosil, naj v kratkem času preuči, ali naj s plačili nadaljujejo.
Ob tem se je skliceval na montažo izjav predstavnikov stranke Fatah palestinskega predsednika Mahmuda Abasa, v katerih so napad palestinskega gibanja Hamas na Izrael 7. oktobra in poboji, ki so sledili, opisani kot del "oboroženega odpora" Palestincev proti izraelski okupaciji.
Netanjahu: Zdaj je čas za vojno
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je poudaril, da Izrael ne bo pristal na prekinitev ognja v Gazi. "Izrael ni začel te vojne, a bo v njej zmagal," je povedal in dodal, da se Izrael bori proti "barbarskim silam".
Povedal je še, da tako kot Združene države Amerike "niso privolile v prekinitev ognja po bombardiranju Pearl Harborja ali po terorističnem napadu 911, tudi Izrael ne bo pristal na prekinitev sovražnosti s Hamasom po grozljivih napadih 7. oktobra."
Po njegovem so pozivi k prekinitvi ognja pozivi Izraelu, "naj se preda Hamasu, naj se preda terorizmu, naj se preda barbarstvu. To se ne bo zgodilo", je prepričan Netanjahu. "Kot pravi Sveto pismo, je čas za mir in čas za vojno. Zdaj je čas za vojno," je še dodal.
Po navedbah Netanjahuja izraelska vojska postopoma "širi kopenski vstop na območje Gaze" in "sistematično napreduje korak za korakom". Ob tem si, kot je dejal, še naprej prizadeva za osvoboditev talcev, ki jih je Hamas ugrabil v začetku oktobra. Teh naj bi bilo po zadnjih podatkih 239.
"Operacija celo ustvarja priložnosti za (njihovo) osvoboditev in ne bomo jih zamudili," je po poročanju tujih tiskovnih agencij poudaril skrajno desni izraelski premier Netanjahu, ki se v luči negotove usode talcev sooča z vse večjim pritiskom.
Rešili ugrabljeno izraelsko vojakinjo
Izraelsko vojakinjo, ki jo je 7. oktobra ugrabil Hamas, je izraelska vojska rešila med kopenskimi operacijami v Gazi.
"Vojakinjo so zdravniško pregledali, dobro se počuti in se je srečala s svojo družino," je zapisala izraelska vojska. Dodali so še, da bodo še naprej prizadevali za izpustitev taolcev.
V ZN opozarjajo na povečano nevarnost v Siriji zaradi vojne med Izraelom in Hamasom
Posebni odposlanec ZN za Sirijo Geir Pedersen je danes v Varnostnem svetu ZN na zasedanju na temo razmer v Siriji povedal, da se nestabilnost in nasilje povečujeta, smiselnega političnega procesa pa ni.
Opozoril je, da je Sirija na najnevarnejši točki v zadnjem času, ker se je tja začel prelivati spopad med Izraelom in palestinskim gibanjem Hamas.
"Danes opozarjam, da so razmere najnevarnejše v zadnjem času. Poleg nasilja, ki izvira iz samega sirskega konflikta, se prebivalci Sirije zdaj soočajo z grozljivo možnostjo morebitne širše eskalacije. Prelitje spopadov v Sirijo ni le tveganje, ampak se je že začelo" je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal Pedersen.
Izrael je v ponedeljek sporočil, da je izvedel zračne napade na vojaško infrastrukturo v Siriji, ki ima podporo Irana, ta pa med drugim oskrbuje z orožjem tudi Hamas in libanonsko proiransko milico Hezbolah. Ta mesec je prišlo tudi do več napadov na ameriške in druge zavezniške enote v Iraku in Siriji, ZDA pa so odgovorile z zračnimi napadi.
Edem Wosornu z Oddelka ZN za humanitarne zadeve je ob tem v Varnostnem svetu potrdil, da so se humanitarne razmere v Siriji le še poslabšale, poroča AFP. "Ta mesec so se na več območjih na severu Sirije spopadi okrepili. To je še toliko bolj zaskrbljujoče, ker se bliža zima, v Siriji pa okrog 5,7 milijona ljudi potrebuje humanitarno pomoč," je dejal.
Libanonski premier: Prizadevam si preprečiti vojno z Izraelom
Libanonski začasni predsednik vlade Nadžib Mikati je danes izjavil, da si prizadeva preprečiti vstop Libanona v vojno med Izraelom in palestinskim gibanjem Hamas, potem ko se je v zadnjih tednih zvrstilo več incidentov in spopadov na libanonsko-izraelski meji. Ob tem je poudaril potrebo po prekinitvi ognja med izraelsko vojsko in Hamasom.
"Opravljam svojo dolžnost, da preprečim vstop Libanona v vojno," je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal Mikati, ki je sicer v dobrih odnosih z libanonskim proiranskim gibanjem Hezbolah, s katerim si je izraelska vojska od 7. oktobra na meji med Izraelom in Libanonom večkrat izmenjala topniški ogenj.
Po besedah premierja je Libanon, ki ga že dolgo pesti huda gospodarska kriza, državo pa že približno leto in pol vodi prehodna vlada, v središču viharja. Kot je dejal, sam nima jasnega odgovora na vprašanje, ali se državi obeta vojna, saj da je to odvisno od razvoja dogodkov v regiji.
"Hezbolah za zdaj situacijo upravlja racionalno in modro," je ocenil Mikati in dodal, da "pravila igre ostajajo omejena". Kljub temu je izrazil bojazen, da bi se nasilje v regiji razširilo, in poudaril potrebo po prekinitvi ognja med Izraelom in Hamasom.
Resolucijo o Gazi v Varnostnem svetu ZN pripravljajo tudi nestalne članice
Po neuspešnem glasovanju o štirih dosedanjih predlogih resolucij v Varnostnem svetu Združenih narodov o vojni med Izraelom in palestinskim gibanjem Hamas v Gazi, danes v New Yorku potekajo posvetovanja za zaprtimi vrati o predlogu resolucije desetih nestalnih članic tega najpomembnejšega organa ZN.
Medtem ko Varnostni svet doslej ni bil zmožen sprejeti resolucije, je konec spopadov in neoviran dostop humanitarne pomoči v Gazo prejšnji teden z resolucijo, ki jo je podprla tudi Slovenija, podprla Generalna skupščina ZN. Vendar njene resolucije nimajo enake teže mednarodnega zakona, kot jo imajo resolucije Varnostnega sveta.
Po neuspehih dveh ruskih predlogov in po enega ameriškega ter brazilskega, pri oblikovanju novega predloga, ki bi bil sprejemljiv za zadostno večino brez veta, sodelujejo nestalne oziroma izvoljene članice Varnostnega sveta - Albanija, Brazilija, Ekvador, Gabon, Gana, Japonska, Malta, Mozambik, Švica in Združeni arabski emirati.
Države predlog usklajujejo med seboj, danes pa ga bodo glede na navedbe diplomatskih virov prediskutirale tudi s petimi stalnimi članicami s pravico do veta - to so ZDA, Rusija, Kitajska, Velika Britanija in Francija. Kot je običajno pri resolucijah, ki zadevajo Izrael, največjo oviro predstavljajo ZDA, ki kritike na račun postopkov te države redno zavračajo.
Posvetovanja potekajo v ozadju današnjega zasedanja Varnostnega sveta o humanitarnem položaju v Gazi na zahtevo Združenih arabskih emiratov. Agencija ZN za palestinske begunce (UNRWA) bo ob tem poročala o trenutnih razmerah v palestinski enklavi po razširitvi izraelskih vojaških operacij v zadnjih dneh.
Hamas z objavo posnetka treh talk stopnjuje pritisk na Izrael
Palestinsko gibanje Hamas je danes objavilo videoposnetek treh talk, ki jih je oborožena skupina zajela med vdorom v Izrael 7. oktobra. Na posnetku ena od zajetih žensk kritizira odločitve izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja, rekoč da nujno potrebujejo prekinitev ognja. Netanjahu je posnetek označil za "kruto psihološko propagando".
Netanjahu je navedel imena in priimke treh žensk s posnetka, ob tem pa obljubil, da bo vse zajete in pogrešane vrnil domov. Od skupno 239 talcev jih je po bilo sicer navedbah Hamasa 50 ubitih v izraelskem obstreljevanju Gaze, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Ena od talk v 76-sekundnem posnetku v hebrejščini naslavlja Netanjahuja in ga obtožuje, da talci nosijo breme njegovih političnih, varnostnih, vojaških in diplomatskih neuspehov.
Izraelske nevladne organizacije opozarjajo na nasilje judovskih naseljencev na Zahodnem bregu
Prebivalci pričajo, da je izraelski dron zadel hišo v središču begunskega centra Jenin, sledilo pa je intenzivno obstreljevanje med izraelsko vojsko in palestinskimi silami.
Izraelski vojaški buldožerji so uničili simbolni slavolok in spomenik iz odpadne pločevine, ki je opozarjal na izraelsko vojaško operacijo leta 2002. Uničenih je tudi nekaj trgovin, piše BBC.
"Videti je kot Gaza," je dejal lokalni novinar. Palestinske zdravstvene ustanove pravijo, da je od 7. oktobra na Zahodnem bregu umrlo 120 Palestincev, nekaj zaradi izraelskih varnostnih sil, nekaj pa zaradi izraelskih naseljencev. Naseljenci so nasilno izpraznili več palestinskih naselij.
Koalicija 30 nevladnih organizacij za človekove pravice v Izraelu je pozvala mednarodno skupnost, naj ustavi val nasilja, ki ga izvajajo naseljenci. "Naseljenci izkoriščajo preusmeritev pozornosti na Gazo, Zahodni breg pa ostaja neopažen," pravijo. Dodajajo, da je treba več pozornosti nameniti tudi povečanemu besu na Palestince, ki se širi po Izraelu.
Rusko letališče Mahačkali ponovno odprli
Kot smo poročali, je sinoči v poslopje letališča v Mahačkali v ruski republiki Dagestan vdrla skupina propalestinskih protestnikov, ki naj bi na letališču iskala izraelske potnike. Letališče so nato preventivno zaprli. Zdaj pa ruski mediji pišejo, da je letališče sedaj zavarovano, ruska agencija za zračni promet pa je sporočila, da so letališče tudi ponovno odprli.
Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je vdor na letališče pripisal zunanjemu vmešavanju. Pojasnil je, da sovražniki izkoriščajo dogajanje na območju Gaze, da bi širili nemire v Rusiji.
Ruski predsednik Vladimir Putin naj bi se medtem sestal s svojimi najvišjimi svetovalci in razpravljal o "poskusih Zahoda, da dogodke na Bližnjem vzhodu izkoristi za razkol ruske družbe", je še dodal Peskov.
Vlade več evropskih držav tarča kritik zaradi glasovanja o prekinitvi ognja v Gazi
Vlade več evropskih držav, med njimi Avstrije, Hrvaške, Nemčije in Italije, so v zadnjih dneh tarča kritik opozicije in koalicijskih partneric, ker so se vzdržale ali glasovale proti resoluciji Generalne skupščine ZN, ki Izrael poziva k izvajanju humanitarne prekinitve ognja brez obsodbe Hamasa.
Generalna skupščina Združenih narodov je v petek sprejela resolucijo, v kateri poziva k takojšnji humanitarni prekinitvi ognja na območju Gaze. Od 193 članic ZN je 120 držav glasovalo za, 14 proti, 45 pa se jih je vzdržalo. Resolucija, ki jo je predlagala Jordanija, navaja še, da morata strani v konfliktu izpolnjevati svoje obveznosti po mednarodnem pravu. Ne omenja pa palestinskega gibanja Hamas in prav zaradi tega sta jo ostro kritizirala Izrael in ZDA, ki sta obsodila tudi odsotnost omembe talcev, ki jih je zajel Hamas.
Mati ugrabljene nemške državljanke sporočila: “Moja hčerka ni več živa”
22-letna Shani Louk, državljanka Izraela in Nemčije, ki so jo po znanih informacijah 7. oktobra kot talko v Gazo odpeljali borci palestinskega Hamasa, je po besedah matere Ricarde Louk mrtva. Več: Mati ugrabljene nemške državljanke sporočila: “Moja hčerka ni več živa”
Očividci: Izraelski tank strelja na vozila na ključni evakuacijski poti
Izraelske sile so okrepile napade na Gazo, prebivalcem pa so zaukazale evakuacijo v južni del. Vendar po poročanju očividcev cesto Salah-al-Din, ki vodi iz severa na jug, blokira tank. Na posnetku, ki je zaokrožil po spletu, preverili pa so ga pri BBC, je videti, da je tank streljal na avto. Avto, ki se je nahajal južno od Gazem, je potoval severno.
Posnetek je sprožil ugibanja, ali gre za del izraelskega napada na mesto. Izraelska vojska na vprašanja o položaju svoje vojske ni želela odgovarjati.
A tank bombed a car in Gaza from point-blank! pic.twitter.com/aFdpjOuXWT
— Muhammad Smiry 🇵🇸 (@MuhammadSmiry) October 30, 2023
Za tiskovno agencijo AFP so priče povedale, da je tank vstopil v okrožje Zaytun na južnem robu mesta Gaza. "Odrezali so cesto Salah-al-Din in streljajo na vsa vozila, ki se poskušajo peljati po njej," je povedal eden od prebivalcev, ki ni navedel svojega imena. BBC te trditve ni neodvisno preveril.
Al Džazira pa je poročala, da se tank nahaja pri naselju Netzarim. Blokirane naj bi bile tudi druge evakuacijske poti iz mesta Gaza. Po navedbah očividcev izraelske sile streljajo na vozila, ki poskušajo zapustiti mesto. Zadeli naj bi avto in avtobus, umrli naj bi trije ljudje.
V Gazi umrlo več kot 8.300 ljudi
Od 7. oktobra je v Gazi umrlo 8.306 oseb, 21.048 jih je bilo poškodovanih. Med žrtvami je 3.457 otrok, 2.136 žensk in 480 starejših. Med ubitimi je 124 zdravstvenih delavcev. Na okupiranem Zahodnem bregu je umrlo 119 ljudi, 1.960 jih je bilo poškodovanih. Na izraelski strani so zabeležili 1.405 smrti, poškodovanih je bilo 5.431 oseb, poroča Al Džazira.
Preiskava: Novinarji v Libanonu tarča načrtnega napada
Skupina novinarjev, ki je 13. oktobra poročala z juga Libanona, je bila tarča načrtnega napada, v katerem je eden od njih umrl, je v nedeljo sporočila organizacija Novinarji brez meja (RSF). Četudi preiskovalci RSF za napad niso neposredno obtožili Izraela, trdijo, da sta dva izstrelka novinarje dosegla iz smeri izraelske meje v neposredni bližini.
V razmaku 37 oz. 38 sekund sta dva izstrelka različne moči zadela sedmerico novinarjev, ki je poročala z območja spopadov med izraelskimi silami in libanonskim gibanjem Hezbolah.
Prva eksplozija je ubila novinarja tiskovne agencije Reuters Isama Abdalaha, malo za tem pa je še en izstrelek zadel vozilo katarske televizije Al Jazeera. V napadu so vsi zbrani utrpeli poškodbe, novinarka francoske tiskovne agencije AFP Christina Assi pa je bila huje ranjena.
Dosedanje ugotovitve preiskave RSF kažejo na to, da natančna napada v tako majhnem razmaku nista mogla bila naključna. Novinarji so bili s kamerami na jasno vidni cesti na vzpetini več kot eno uro, njihovo vozilo pa je imelo oznako, ki je opozarjala, da gre za poročevalski avtomobil. Oznake so nosili tudi novinarji sami.
Izraelske sile blokirajo ključno cesto s severa na jug Gaze
Izraelski tank in oklepno vozilo sta zablokirala ključno cesto s severa na jug Gaze, navedbe prič povzema BBC. Vozili naj bi se nahajali na cesti Salah-al-Din blizu križišča Karni-Netzarim, ki je blizu mesta Gaza. Položaj vozil sproža ugibanja, ali gre za del napada na največje mesto na ozemlju Gaze.
Po družbenih omrežjih je zaokrožil posnetek, na katerem je videti avtomobil, ki se približa tanku. Avto se obrne, nato pa tank začne streljati nanj, piše BBC.
Izraelske sile so sicer danes sporočile, da so razširile kopenske operacije v Gazi. Vendar tiskovni predstavnik na vprašanje o tem tanku ni želel odgovoriti.
Cesta Salah-al-Din je bila ena od dveh poti, po katerih naj bi se Palestinci iz severnega dela Gaze evakuirali proti jugu. Mnogi so se odločili za evakuacijo po njej, saj so bili prepričani, da je alternativna obalna cesta preveč na dosegu izraelske mornarice.
Izrael izvedel napade na vojaško infrastrukturo v Libanonu in Siriji
Izraelska vojska je v nedeljo in danes kot odgovor na raketne napade skrajnih skupin proti Izraelu izvedla povračilne napade na vojaško infrastrukturo v Libanonu in Siriji. O morebitnih smrtnih žrtvah ali ranjenih za zdaj še ne poroča nobena stran.
Po navedbah izraelskih sil je ponoči iz Libanona proti Izraelu priletelo deset raket. V odzivu na napad pa je izraelska vojska obstreljevala vojaško infrastrukturo proiranskega gibanja Hezbolah v Libanonu.
Odgovornost za izstrelitev raket proti Izraelu je prevzelo skrajno palestinsko gibanje Hamas, ki trdi, da je skupno z libanonskega ozemlja proti izraelskemu mestu Naharija izstrelilo 16 raket. Čezmejno obstreljevanje s Hezbolahom je sicer od napada Hamasa na Izrael 7. oktobra po navedbah Izraela postalo skoraj vsakodnevno.
Izraelske sile so medtem malo po polnoči izvedle napade tudi na vojaško infrastrukturo v Siriji. Napade je potrdilo sirsko obrambno ministrstvo, ki je danes sporočilo, da je Izrael z Golanske planote napadel položaje sirskih oboroženih sil na podeželju province Dara.
Glavni tožilec ICC opozoril, da sodišče preiskuje morebitne zločine Izraela in Hamasa
Glavni tožilec Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC) Karim Khan je v nedeljo v Egiptu sporočil, da sodišče preiskuje morebitne vojne zločine Izraela in islamističnega gibanja Hamas na območju Gaze. Ob tem je opozoril, da bi lahko bilo preprečevanje dostopa humanitarne pomoči v Gazo kaznivo dejanje.
"Izraelu želim jasno sporočiti, da si mora prizadevati zagotoviti, da civilno prebivalstvo dobi osnovna živila, zdravila in anestetike," je novinarjem v Kairu dejal Khan, ki je pred tem obiskal mejni prehod Rafa med Egiptom in Gazo. Ob tem je omenil tudi katastrofalne humanitarne razmere na območju Gaze.
Glavni tožilec je opozoril tudi gibanje Hamas, ki je na oblasti na območju Gaze, ter vse, ki imajo nadzor v enklavi, da mora humanitarna pomoč, ko prispe v Gazo, nujno priti do civilnega prebivalstva.
Izraelska vojska sporočila, da napreduje v skladu z načrtom
Izraelska vojska je sporočila, da na območju Gaze "napreduje postopoma v skladu z načrtom". Tiskovni predstavnik Daniel Hagari je povedal, da so ponoči ubili več deset borcev v Gazi. Lokacije kopenskih sil ni želel potrditi, poroča The Guardian. Povedal je, da so sile razporejene na severu Izraela in da so pripravljene na vsak scenarij. Trdil, da so letala ubila več borcev v Jeninu na Zahodnem bregu, ki ga zaseda Izrael.
Dodatne podrobnosti so objavile izraelske letalske sile. Zapisale so, da so nocoj v Judeji in Samariji aretirale 51 oseb, ki so jih iskale. Med njimi naj bi bilo 38 operativcev teroristične organizacije Hamas.
"Otroci v Gazi pijejo slano vodo."
Unicef poroča o katastrofalnih razmerah v Gazi. Starši nimajo druge izbire, kot da otrokom dajejo za piti slano vodo, navedbe povzema BBC.
"Ena izmed naših uslužbenk ima štiriletno in sedemletno hčerko. Vsak dan se trudi deklici ohraniti na varnem in pri življenju," je povedal tiskovni predstavnik Unicefa Toby Fricker. "Govorila je o tem, da pijejo samo slano vodo. Njena hčerka ji je rekla: 'Mami, zakaj ne morem dobiti normalne vode, kot smo jo imeli običajno?"
Pozval je k dostavi dovoljšne pomoči v Gazo in humanitarni prekinitvi ognja.
V Gazi umrlo več kot 3.000 otrok: "To je najbolj smrtonosno leto po letu 2019."
V zadnjih treh tednih je v Gazi umrlo več otrok, kot jih je sicer letno v spopadih po svetu. Podatki, ki jih je objavila nevladna organizacija Save the Children, kažejo, da je od 7. oktobra v Gazi umrlo najmanj 3.324 otrok. Na okupiranem Zahodnem bregu jih je umrlo še 36, navaja Al Džazira.
Po podatkih Združenih narodov o otrocih in oboroženih spopadih, je bilo lani v 24 državah skupaj ubitih 2.985 otrok, leta 2021 2.515 in leta 2020 2.674 otrok v 22 državah.
Če ne bo dogovora o prekinitvi ognja, bo umrlo še več otrok, je organizacija povedala za Al Džaziro. "To je najbolj smrtonosno leto po letu 2019. Ta podatek resnično govori o resnosti razmer v Gazi. Na tisoče otrok je bilo ubitih in to se bo nadaljevalo, če se ne dogovorimo o prekinitvi ognja," je dejala Soraya Ali iz organizacije. "Strinjamo se lahko, da vsak zračni napad in vsaka izstreljena krogla odvzameta otrokom občutek varnosti. Otrokom dolgujemo prekinitev ognja, vse strani pa se morajo dogovoriti, da bodo spoštovale pravila mednarodnega humanitarnega prava."
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje